
Питання освіти у передвиборних програмах політичних партій
Позачергові вибори народних депутатів України відбудуться 21 липня, однак вже сьогодні зрозуміло, що політичний ландшафт країни зазнає радикальних змін. Чого…
Під час проведення двох сесій зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури (2 та 3 червня) спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували випадки, коли абітурієнти, не змогли скористатися правом на доступ до вищої освіти, хоч і прийшли до пунктів тестування. Такі вступники найчастіше забували сертифікат ЗНО або не мали його взагалі.
Аби розрадити абітурієнтів, які не змогли взяти участь в оцінюванні знань, персонал пунктів тестування радив їм виробляти медичні довідки про хворобу, яка б мала завадити пройти випробування. Наявність хвороби, підтверджена довідкою відповідного закладу охорони здоров’я, вважається об’єктивною причиною, що дає право на участь у додатковій сесії зовнішнього оцінювання. Сьогодні до Громадянської мережі ОПОРА почали надходити тривожні дзвінки з запитаннями від учасників ЗНО про те, як діяти у ситуації, коли лікарі відмовляються видавати довідки…
По-перше, просимо абітурієнтів не користуватися такими порадами та не намагатися виробляти «липові» медичні довідки. ЗНО, метою якого є викорінення корупції в освіті, не повинне сприяти корупційним діям у медичній сфері.
По-друге, Громадянська мережа ОПОРА рекомендує тим учасникам ЗНО, які втратили шанс пройти тестування через відсутність сертифіката, звертатися до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти з проханням виробити його дублікат (http://lvtest.org.ua/index.php/kontakty.html).
По-третє, рекомендуємо отримати підтвердження з печаткою у поштових відділеннях про те, що сертифікат не був вручений адресату, та зареєструватися на додаткову сесію. Як запевнили ГМ ОПОРУ у ЛРЦОЯО, центр піде назустріч тим вступникам, які з об’єктивних причин не змогли потрапити на пункти тестування – їх зареєструють на сесію, що відбудеться 27 червня – 3 липня.
Як вже повідомляла ГМ ОПОРА, однією з найпоширеніших причин недопуску учасників до оцінювання була відсутність сертифіката. Така ситуація зумовлена двома факторами. По-перше, учні неуважно ознайомлювалися з переліком документів, які потрібно мати при собі на тестуванні – сертифікат (документ для проставлення відмітки про проходження ЗНО, який пізніше подається у приймальну комісію для вступу до вищого навчального закладу), паспорт (свідоцтво про народження) та запрошення. Цей перелік був розміщений на сайтах Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, а також містився у спеціальному інформаційному бюлетені, який отримували абітурієнти поштою разом з сертифікатом. Проте, УЦОЯО не поширював цієї інформації іншими каналами, як наприклад комунальні канали телебачення чи газети. Не було також запропоновано концепту інформаційної кампанії, яку б провадили регіональні центри.
Ще однією причиною, чому вступники не змогли взяти участь у перших сесіях ЗНО, стала відсутність у них сертифікатів як таких. Нагадаємо, що реєстрація на цьогорічне ЗНО проходила за дещо зміненими процедурами. Учасник надсилав до регіонального центру заповнений бланк зі своїми даними та обраними предметами для тестування, а у відповідь, рекомендованим повідомленням, отримував сертифікат та інформаційний бюлетень з основними правами та обов’язками. Процедура рекомендованого повідомлення передбачає, що учаснику в поштову скриньку приходить повідомлення про те, що у поштовому відділенні на нього чекає лист, який він має забрати, засвідчивши це своїм підписом. За три тижні до початку тестування учасник отримував ще один лист із запрошенням-перепусткою, де вказувалися безпосередньо адреси пунктів тестування.
Однак, як виявилося вже під час першого тестування з української мови та літератури, не всі бажаючі складати тести отримали сертифікати ЗНО. Так, у середню школу №45 м. Львова зранку з’явилися випускники, які не маючи документів, вирішили проходити зовнішнє оцінювання. Діти були переконані, що сертифікати їм видадуть у пункті тестування, оскільки поштою вони їх не отримали. Питання про те, чому учасники не отримали сертифікатів наразі залишається відкритим. Можливо, учасники чи їхні батьки не зауважили повідомлення про лист у поштовій скриньці, тому й не отримали його. Звісно, не можна відкидати той факт, що вступники самі не звернулися раніше до центрів оцінювання якості освіти й не повідомили про відсутність сертифікату, адже в цьому в першу чергу були зацікавлені вони. З іншого ж боку, недостатня поінформованість учнів про процедури ЗНО ще більше загострили проблему.
Контактна особа:
Ольга Стрелюк, координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО-2011, Громадянська мережа ОПОРА
тел.: 254 61 63, 063 628 68 36.