Спостерігачі ОПОРИ фіксують на Львівщині політичні білборди та сітілайти

Дата: 11.06.2019

Білборди та сітілайти із зображенням політиків та лозунгами партій є по всій території Львівської області. Найбільше плакатів з 4 різними політиками Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала у  117 виборчому окрузі – 20 штук. Лідером серед кількості рекламних щитів є Володимир Пекар  у 122 виборчому окрузі – 36 штук.

Білборди  та сітілайти з надписом «Обирай НАТО і ЄС! Долучайся! Європейська солідарність» впродовж перших двох тижнів червня з’явилися не лише у місті Львові на вулицях Франка, Привокзальній,  поблизу ринку «Добробут», але й в області. Політичну рекламу із зображенням колишнього Президента Петра Порошенка спостерігачі ОПОРИ зафіксували на Яворівщині та Жовківщині.

Білборди «Головне не втратити країну!» також висять у Львові. Вони виконані у стилістиці, традиційній для виборчої кампанії кандидата у Президенти Петра Порошенка: темно-червоних тонах, без його портрета.

У Львові також наявні білборди з надписом «Україна – це не просто місце на карті. Країна за яку ми відповідаємо. #урядгройсмана», чинного прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Рекламні щити «Україна понад усе!», «Разом ми сила, що захищає країну» Андрія Білецького є у Львові. Також у місті Стрий спостерігачі мережі ОПОРА зафіксували плакати лідера Національного корпусу: «Сила, що змінює країну», «Ставай до лав Національного корпусу».

У 115 окрузі є три білборди з надписом «Заради чого ми працюємо» заступника голови Львівської обласної ради Володимира Гірняка та «#в силі людини – сила народу!» керівника львівської регіональної парторганізації ВО «Народні герої» Андрія Зібрана.

У 116 окрузі ОПОРА зафіксувала білборди та сітілайти з надписами «Зміни близько» депутата Львівської міської ради, керівника міського осередку «Народний контроль» Валерія Веремчука, а також рекламні щити з гаслом «Досить лозунгів» львівського забудовника Ростислава Мельника.

Найактивніші політики у 117 виборчому окрузі. Тут спостерігачі ОПОРИ зафіксувала білблорди «Україна буде завжди» нардепа, члена депутатської фракції політичної сили «Народний фронт» (номер 17  у списку на парламентських виборах у 2014 році) Ігоря Васюника. У цьому одномандатному виборчому окрузі чоловік був обраний нардепом у 2012 році за підтримки ВО «Батьківщина».

Також в окрузі є рекламні щити Остапа Стахіва, керівника громадсько-політичного руху «Ідея Нації» – «Зупиняємо незаконні забудови!» та підприємця, юриста Назарія Брезіцького  – «Екологія нашого міста «Зелені дахи». Зроблено».

В цьому ж окрузі спостерігачі ОПОРИ зафіксували сітілайти Ігоря Кузьмака,  архітектора, керівника громадської організації «Форум Львів і майбутнє». За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ГО зареєстрована 13 грудня 2018 року. Серед засновників  Роман Знак (підприємець), Олег Паска (депутат , колишній голова Перемишлянської районної державної адміністрації), Володимир Пачовський (у 2006 році балотувався у Львівську міську раду від блоку політичних партій «Опозиційний блок «Не так!»).

У 122 окрузі висять білборди та плакати на дошках оголошень «Менше слів! Більше діла!» Володимира Пекара. Він є фізичною особою-підприємцем. Товариства, засновником яких є чоловік, надають послуги з виготовлення друкарських форм, інших поліграфічних послуг. Він є співвласником компанії з купівлі та продажу нерухомого майна разом із Оленою Васюник, донькою нардепа Ігоря Васюника. Також Пекар є головою благодійного соціально-реабілітаційного центру «Регіна», співвласником та засновник волейбольної команди, депутат Новояворівської міської ради. Спостерігачі ОПОРИ лише на відрізку Львів – Жовква зафіксували 7 односторонніх та 4 двосторонніх рекламних щитів із зображенням чоловіка.

«Якщо хочете чіткіше, я думаю, в мене більше ніж 60 на двох районах висить.  В мене своїх щитів є 35 штук власних, тому я і вишу на такій великі кількості», – розповів Володимир Пекар Громадянській мережі ОПОРА.

А в 126 окрузі є плакати «Захистили найдорожче! Андрій Кіт, автор законопроекту «Про мову». У 2015 році чоловік обраний нардепом у цьому ж виборчому окрузі. Є член депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка» у Верховній Раді.

Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській  області Тарас Радь наголошує:

«Після офіційного початку виборчого процесу ( 21 травня), згідно статті 68 Закону, будь-які матеріали, які спрямовані на спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу є формою передвиборчої агітації. Навіть, якщо партія чи кандидат до офіційно незареєстровані в ЦВК, це вважається передвиборчою агітацією. Інша справа у тому, що до того часу, поки вони офіційно не зареєстровані (крайній термін 25 червня) такі суб’єкти з точки зору виборчого законодавства не порушують Закон. Проте ми, як Громадянська мережа ОПОРА, розглядаємо це порушення стандартів демократичних виборів, оскільки де-факто це форма недобросовісної передвиборчої боротьби. Адже кошти, які витрачаються на таку агітацію йдуть не з виборчого фонду, що є частиною іншої проблеми – непрозорого фінансування виборчої кампанії. Натомість після офіційної реєстрації партії та кандидата в ЦВК усі білборди, зовнішня реклама та інша агітаційна продукція автоматично підпадає під вимоги частини 6 та 7 статті 69 Закону, коли усі друковані матеріали передвиборчої агітації мають бути виготовлені за рахунок коштів виборчого фонду партії та/або кандидата, а також повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснювала друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за друк».

За коментарями звертайтеся:

Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області

тел.: +38 098 765 86 22

e-mail:  lviv@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)