Спостерігачі ОПОРИ лише після звернення до суду отримали копію протоколу від ОВК №118

Дата: 06.08.2019

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА звернулися до Львівського окружного адміністративного суду із проханням визнати бездіяльність окружної виборчої комісії №118, оскільки відповідна ОВК порушила вимоги виборчого законодавства. А саме не надала на прохання спостерігачів ОПОРИ копію протоколу про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу. 

25 липня офіційна спостерігачка ОПОРИ Ганна Цівковська звернулася до секретаря ОВК №118 Віктора Децика із проханням отримати копію протоколу про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу. Секретар зазначив спостерігачці, що документ буде готовий 26-27 липня, про що він їй повідомить телефоном.

Не отримавши дзвінка від секретаря окружної виборчої комісії №118, 27 липня спостерігачка навідалася у приміщення, де працює комісія. Ганна Цівковська звернулася до голови ОВК Галини Фединяк з проханням отримати копію протоколу. Фединяк у відповідь повідомила, що ЦВК не прийняла їхній протокол, відповідно документ готують із приміткою «уточнений». На запитання, коли протокол буде готовий, голова не змогла відповісти й попросила періодично телефонувати до неї, щоб дізнатися про стан підготовки документу.

Зазначимо, що протокол із позначкою «уточнений» комісія складала в межах одномандатного виборчого округу, а ОПОРА просила копію документу про підсумки голосування лише в загальнодержавному виборчому окрузі в межах одномандатного округу.

31 липня голова ОВК №118 Галина Фединяк у телефонній розмові повідомила спостерігачці мережі ОПОРА, що та може отримати копію протоколу 1 серпня. Однак, наступного дня, коли спостерігачка зателефонувала, щоб уточнити час візиту, Фединяк повідомила, що протокол не нададуть, бо його затверджували на засіданні 26 липня, на якому спостерігачка не була присутня.

Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь розповідає: «2 серпня я звернувся до голови ОВК №118 із письмовою заявою про невідкладну видачу мені копії протоколу про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу. Цю заяву зареєстровано у журналі вхідної/вихідної документації. Але Галина Фединяк мені відмовила, мовляв я був відсутнім на засіданнях комісії 26 і 29 липня та раніше не звертався з таким проханням, хоча з цим проханням в усній формі неодноразово зверталася інша спостерігачка ОПОРИ. Далі голова ОВК запропонувала прийти в понеділок, бо у вихідні дні вона не працює. На мої заперечення щодо невідкладного надання копії, оскільки сьогодні вже 2 серпня, а протокол був складений ще 26 і 29 липня, Фединяк не відреагувала».

Зазначимо, що ч. 10 ст. 95 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що уповноваженій особі партії, офіційному спостерігачу на його прохання невідкладно видається копія протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу (у тому числі з поміткою «уточнений») та, за наявності, копія протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу з розрахунку по одній копії кожного протоколу для кожної партії та по одній копії кожного протоколу для офіційного спостерігача (групи спостерігачів) від кожної громадської організації, іноземної держави або міжнародної організації. Зазначені копії засвідчуються на кожній сторінці головою та секретарем окружної виборчої комісії і скріплюються печаткою виборчої комісії. Крім цього отримувати копії протоколу про встановлення підсумків голосування є правом офіційного спостерігача, яке гарантовано пунктом 8 частини 9 статті 87 цього ж Закону.

Оскільки на численні звернення з 26 липня по 2 серпня спостерігачі мережі ОПОРА так і не отримали копію протоколу, ОПОРА звернулася із позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду з вимогою визнати бездіяльність комісії та зобов’язати ОВК надати копію протоколу у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу. Після реєстрації позову, голова комісії погодилася цього ж дня надати копії документів. Їх до будівлі суду привіз секретар.

Представник ОПОРИ написав заяву з проханням залишити позов без розгляду, оскільки комісія визнала свою провину і виконала позовні вимоги. Відтак судді Львівського окружного адміністративного суду 4 серпня закрили провадження  і зобов’язали окружну виборчу комісію №118 сплатити судовий збір.

Старша радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба зазначає: «Фактично під час кожної виборчої кампанії доводиться подавати такі позови щодо надання копій протоколів спостерігачам ОПОРИ. Зазвичай, це трапляється з тими комісіями, де наші спостерігачі робили зауваження членам ОВК або зверталися до поліції про зафіксовані  певні порушення. Позиція не надати протокол таким чином є перешкоджанням праву спостерігачів у отриманні документу. 

Цю справу вдалося вирішити в позасудовий спосіб, але внаслідок звернення до суду. Фактично, отримавши інформацію про позов, голова вирішила надати копію протоколу про підсумки голосування в загальнодержавному окрузі. На жаль, щоб реалізувати свої права деколи необхідно звертатися до суду, бо звичайне звернення залишається без належного розгляду. Суди задовольняють такі позови, бо право на отримання копії протоколу однозначно прописане в законодавстві й тут не може бути жодних сумнівів. 

Ситуація з окружною виборчою комісією в окрузі №118 є позитивним прикладом. У нас паралельно схожа ситуація трапилася на Закарпатті. Навіть після того, коли суд виніс рішення на користь спостерігачів, голова однієї з ОВК не видав протокол. Ми змушені були подавати скаргу в поліцію щодо невиконання судового рішення. Сподіваємося, що в майбутньому комісії не будуть порушувати прав спостерігачів». 

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.