Стимулюємо, панове, стимулюємо

Дата: 28.10.2008

Андрій ДутчакАндрій Дутчак:

25 жовтня 2008 року завершився Перший форум соціальних інвестицій у Львові. Дійство, проведене для громадських організацій і задля них самих обіцяє довго жити. Принаймні, на це сподівається міська рада і керівник відділу громадського партнерства Юрій Лукашевський. Він же врешті і відкрив велику таємницю форуму — його мету. Про неї, про шлях до її досягнення і про те, що з цього вийшло розповість Андрій Дутчак.

27 жовтня на прес-конференції у малому сесійному залі Львівської міської ради пан Юрій Лукашевський зазначив, що „Основною метою Форуму було стимулювати громадські організації до створення та написання проектів, щоби реалізовувати ідея та мати можливість отримати для цього фінансову підтримку“.

То що ж все таки може взяти для себе пересічна організація міста з цього Форуму? Передусім — це контакти. І хоча захід не ряснів ключовими гравцями третього сектору України, для молодої НУО наявних було більше ніж достатньо. Але тільки для молодої. Певно, саме тому захід проігнорували і очільник КВУ в області Роман Кошовий, і представник організації „Наше право“ Ярослав Жукровський. Не було і представників „Громадського форуму Львова“. А між іншим, саме ці організації згадують як найбільш впізнаваними у місті, поруч з Громадянською мережею ОПОРА. Причину відсутності чудово пояснюють слова Романа Кошового: „Не формат“.

Поруч із контактами будь-яка організація на форумі мала можливість „засвітитися“. І, скажу відверто, вони цей шанс в більшості прогавили. Маючи можливість спостерігати презентації проектів у секторі „Посилення впливу громадського суспільства“ я відзначив одне: рівень обізнаності місцевих НУО у тонкощах роботи програми Power Point (пакет Microsoft Office) залишається високим. Чого тільки вартують ефекти зміну кадрів, появи тексту. Фонові картинки і просто фотографії, викопані у глибоких нетрях світової павутини. Вітаємо, панове, екзамен складено. Ось тільки враження „нє очєнь“.

Ну і підтвердились очікування багатьох представників третього сектору Львівщини: представників фондів на презентація було в кілька разів менше аніж на відкритті. І тут є об’єктивне пояснення: навіщо зайнятій людині гаяти свій час, переглядаючи „шедеври“ майстерності презентацій, коли всі проекти можна було подивитися у матеріалах Форуму. Прогадали.

Багато питань залишається і стосовно об’єктивності відбору претендентів. Красномовний факт: проект по підтримці ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків). Віталій Загайний (Центр дослідження місцевого самоврядування) займається цією темою вже не перший рік. Звісно, він подав свій проект на Форум. Проте, так вийшло, що організація „Підкова“ теж подала свій проект по ОСББ. Щоправда, навіть серед ключових напрямків роботи цієї організації такої теми немає і близько. Міська рада підтримала проект „Підкови“, а пану Віталію запропонували співпрацювати. Відбулась зустріч представників „Підкови“, Центру дослідження місцевого самоврядування та інших зацікавлених осіб. Із цієї зустрічі Віталій Загайний виніс одне: „Ну як можна реалізовувати спільний проект по ОСББ, якщо твої партнери просто не в темі“?

Звісно, ймовірність того, що проект „Підкови“ знайде підтримку у середовищі фондів дуже мала. Адже для фонду досвід — один із ключових критеріїв. Таким чином, доведеться Львову зачекати з проектним розвитком ОСББ до кращих часів.

В цілому, влучно зазначив відвідувач Форуму і представник Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут: „Основний діалог і робота на форумі велась у перервах між заходами і під час обіду. Адже саме в цей час в організацій є можливість обмінятися візитівками коротко запрезентувати себе“. А керівник КВУ у Львівській області Роман Кошовий ще за кілька тижнів до початку Форуму був впевнений, що запланований формат недієвий. „Такий форум варто проводити у вільному форматі. Тобто, це має бути великий зал, де по різних кутках в різних секціях тривають презентації. Поруч — шведській стіл. Відвідувачі мають можливість переходити від однієї секції до іншої, розмовляти в неофіційній атмосфері, знайомитись. І все це під спокійну класичну музику“, – пояснив Роман Кошовий.

В дечому утопічна картина, змальована паном Романом Кошовим, все ж таки має право на життя. І навіть більше — можливо саме цей формат додав би інноваційності Форуму і зацікавив би ще більше коло організацій, фондів та представників бізнесу. А наразі можна тільки побажати пану Юрію Лукашевському подальших успіхів у активізації громадського сектору Львівщини. Бо стимулювати тих, хто сам повинен стимулювати інших — важка і невдячна справа. Пам’ятаймо про це, панове активісти.

Андрій Дутчак, Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА