Електронні петиції у Львові: (не)дієвий інструмент громадської участі
Протягом 8 років у Львові діє механізм подання електронних петицій до Львівської міської ради. Поступово цей інструмент удосконалювали тематично, встановлюючи…
13 січня 2011 р., майже після трьох років роботи, Верховна Рада України ухвалила Закон «Про доступ до публічної інформації».
За таке рішення проголосували 408 народних депутатів. Серед них: 170 (із 180) від Партії регіонів, 110 (із 113) від Фракції «Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина», 52 (із 71) від Фракції Блоку «Наша Україна – Народна Самооборона», 25 (із 25) від Комуністичної партії України, 18 (із 20) від Народної Партії та 33 (з 41) позафракційних.
Новизною даного закону є те, що він розширює перелік розпорядників інформації і включає такиx суб’єктів владних повноважень як органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб’єкти, що здійснюють владні управлінські функції, відповідно до законодавства та рішення яких є обов’язковими для виконання. Тобто, вперше, Закон гарантує забезпечення права на доступ до публічної інформації зі сторони органів місцевого самоврядування, адже діючий раніше закон України «Про інформацію» не зобов`язував ОМС оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену у порядку, передбаченому цим Законом.
Іншою новелою закону стало скорочення строків розгляду запитів на інформацію від 15 до 5 днів, та від 30 до 20 днів, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або вимагає пошуку інформації серед значної кількості даних.
Окрім цього, закон зобов’язує розпорядників інформації визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації.
Інформація на запит надається безкоштовно, однак якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Закон вступає в силу через 3 місяці, після підписання Президентом.