Випуск №2. Аналіз результатів виборів до Львівської міської ради

Дата: 08.12.2010

Аналіз за партійною приналежністю

Зважаючи на зміну виборчої системи, за якою проводилися цьогорічні вибори до місцевих рад 31 жовтня 2010 р., обрання депутатів обласних, районних, міських та районних у містах рад відбувалося за мажоритарно-пропорційною системою. Така система передбачає, що половину від загальної кількості депутатів виборці обирали за партійними списками, голосуючи за партію, яка буде представляти наші інтереси у місцевій раді, іншу половину – за мажоритарною, віддаючи свій голос за конкретних кандидатів в кожному окрузі.

Із загального числа депутатів-мажоритарників (45), які тепер представлятимуть інтереси громади у Львівській міській раді (ЛМР), ВО «Свобода» отримало 37 мандатів. Двох депутатів отримали представники тепер вже «України Соборної», а у минулій каденції – Української народної партії. По одному депутату-мажоритарнику отримали партія «Реформи і Порядок», «Фронт Змін», Аграрна партія України, «За Україну!», Народний Рух України, Партія Регіонів.

Результати виборів до Львівської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах

Джерело: Львівська міська виборча комісія

Дещо іншим виглядає представництво політичних сил у Львівській міській раді за результатами голосування у багатомандатних виборчих округах. Своє право представляти інтереси територіальної громади міста Львова вибороли 9 партій, 4 з яких не отримали депутатів-мажоритарників. Поряд з партіями, які вже були представлені за результатами виборів у одномандатних мажоритарних округах – ВО «Свободою», «Фронтом Змін», «Україною Соборною», Народним Рухом України, Партією Регіонів – до міської ради увійшли представники «Нашої України», «ПОРИ», Республіканської Християнської партії та «УДАРу».

Результати виборів до Львівської міської ради в багатомандатних виборчих округах

Джерело: Львівська міська виборча комісія

Отож, до складу Львівської міської ради 6 скликання усього увійшло 12 політичних партій. Загалом її мозаїчна структура виглядає так: більшість у новій раді має ВО «Свобода», яка отримала 55 мандатів, друге місце займає «Фронт Змін» із 7 представниками, Партія Регіонів буде представлена 6 депутатами, «Україна Соборна» – 4, по 3 депутати отримали Народний Рух України, «Наша Україна», «ПОРА», Республіканська Християнська партія та «УДАР». По одному депутату представлятимуть партії «Реформи і порядок», «За Україну!», «Аграрну партію України».

Висновки

Головний наслідок місцевих виборів у Львові – це здобуття суттєвої більшості мандатів у міській раді однією партією (ВО «Свобода»). В першу чергу, це означає, що ВО «Свобода» має найкращі шанси реалізувати свої програмні пріоритети та передвиборчі декларації. Адже, згідно Регламенту Львівської міської ради, левова частка рішень ради приймаються більшістю голосів від загального складу ради (п.1 ст.65). З іншого боку, ВО «Свобода» при потребі зможе перешкодити проведенню пленарного засідання ради, якщо хоча б 46 її депутатів не з’являться на засідання, тому що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засідання бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (ЗУ «Про місцеве самоврядування», п.11 ст.46). Політичний вплив ВО «Свободи» може бути ще більшим, якщо партія знайде підтримку хоча б ще 5 депутатів ради і таким чином об’єднає дві третини депутатів віз загального складу ради. Саме така кількість голосів депутатів є достатньою, щоб прийняти рішення про дострокове припинення повноважень міського голови за наявності передбачених законом підстав. (ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. 79).

До обраної в 2010 р. Львівської міської ради пройшло 12 партій, що вдвічі більше, ніж було у міській раді попереднього скликання. Такий плюралізм політичних сил є безумовно позитивним фактом, бо в такий спосіб в міській раді формально представлені різноманітні політичні погляди та інтереси, що користуються популярністю мешканців Львова. З іншого боку – значна частина цих партій з огляду на свою малу чисельність (1-3 депутати) фактично будуть статистами у процесі прийняття рішень. З огляду на це, вони не зможуть повноцінно виконати свої програмні декларації та обіцянки. Тому варто очікувати, що в ході голосувань партії меншості будуть підтримувати позицію «більшості» (ВО «Свободи») в тих питаннях, де їх погляди збігаються (господарська діяльність, комунальна сфера), одночасно перебуваючи в політичній (ідеологічній) опозиції до ВО «Свободи».

Характер розподілу депутатських мандатів за результатами голосування продемонстрував, що мажоритарна складова змішаної виборчої системи у Львові дала збій. Адже громадяни у своєму виборі значно більшою мірою керувалися партійною приналежністю кандидатів, ніж їхніми особистими якостями чи популярністю в конкретному окрузі. Хоча традиційно основну перевагу мажоритарної виборчої системи вбачають в тому, що вона покликана забезпечити тісний зв’язок між виборцями та їх депутатом незалежно від партійної приналежності останнього.

Представництво політичних партій у Львівській міській раді шостого скликання

Аналіз депутатського корпусу за досвідом роботи у минулій каденції ЛМР

7 з 12 політичних сил, які тепер представлені у ЛМР, у минулій каденції не були присутні у представницькому органі. До нових для міської ради політичних партій слід віднести «Фронт Змін», Партію Регіонів, Республіканську Християнську партію, партії «УДАР», «За Україну!» та формально «Україну Соборну» (хоч її теперішні представники, за винятком одного, були присутні у міській раді від Української народної партії). 4 з 5 партій, які надалі представлятимуть наші інтереси, значно зменшили своє представництво у раді. Як виняток стало ВО «Свобода», яке покращило свій результат у більш ніж шість разів. Не отримала жодного представника у новій ЛМР партії «Батьківщина», Конгрес Українських Націоналістів, Християнсько-Демократичний Союз, Українська Народна Партія, депутати від яких працювали протягом 2006 – 2010 рр.

Співвідношення політичних сил у міській раді Львова

Депутатський склад Львівської міської ради оновився на 78,89% – передусім за рахунок проходження нових політичних сил: «Фронту Змін», Партії Регіонів, Республіканської Християнської партії, партій «УДАР» та «За Україну!». Найбільше доклалися до оновлення ЛМР 47 депутатів від ВО «Свобода». Поряд з тим, рада шостого демократичного скликання налічує 19 депутатів, які працювали і у минулій каденції. Передусім це 8 депутатів від ВО «Свобода»: Андрій Хомицький, Людмила Шекета, Роман Плахтій, Яромир Самагальський, Іван Гринда, Василь Павлюк, Олег Махніцький, Маркіян Лопачак. Роман Грицевич цього разу представлятиме партію «Реформи і порядок», хоча минулі дві каденції обирався за списками «Батьківщини». Ще один колишній партієць «Батьківщини» – Роман Федишин – тепер у Львівській міській раді представляє Аграрну партію України. Трійка лідерів колишньої УНП – Віра Лясковська, Юрій Кужелюк та Володимир Гірняк тепер є депутатами від політичної сили «Україна Соборна». Із трьох представників НРУ у ЛМР Валерій Веремчук вже був депутатом у минулій каденції. Від «Нашої України» далі працюватимуть у раді колишній голова фракції Василь Трач та депутат Сергій Бащук. Зовсім не оновилася у своєму представництві партія «ПОРА», її як і раніше представлятимуть Петро Адамик, Артем Хмиз та Андрій Білоус.

ПартіяКількість депутатівЗ них з попередньої каденціїНові депутатиКількість нових депутатів у %
ВО «Свобода5584785,45%
«Фронт Змін»707100%
Партія Регіонів606100%
«Україна Соборна»43125%
Народний Рух України31266,67%
«Наша Україна»32133,33%
«ПОРА»3300
Республіканська Християнська партія303100%
«УДАР»303100%
«Реформи і порядок»1100
«За Україну!»101100%
«Аграрна партія України»1100
Разом901971
Разом у %10021,1178, 89

Висновки

Щонайменше перших півроку робота міської ради (сесійні засідання, робота в комісіях) буде дуже ускладненою, з огляду на недосвідченість більшості новобраних депутатів. Тому, основну роль в організації роботи депутатського корпусу будуть відігравати міський голова і депутати (19 осіб), що працювали у раді попереднього скликання. В цей час нові депутати (71 обранець) зможуть опанувати основи депутатської діяльності і вчитися у своїх досвідченіших колег. Найважче буде «УДАРУ» і «Фронту Змін», де всі новообрані депутати не мали досвіду роботи в раді, а також «Свободі», де найбільша кількість нових депутатів.

Аналіз новообраних депутатів за соціально-демографічними характеристиками

Майже всі новообрані депутати Львівської міської ради шостого скликання мають вищу освіту. Винятками стали представники ВО «Свобода», якій мають незакінчену вищу освіту – Михайло Семчій, Тарас Гупало, Олександр Щур, Юрій Лунь, а також середню освіту – Любомира Вовчок.

Середній вік новообраних депутатів досить молодий і становить 38,5 років. Наймолодшим депутатом шостого скликання стане студент ЛНУ ім. І. Франка Михайло Семчій, який переміг в одномандатному мажоритарному окрузі, найстаршим – 72-річна Віра Лясковська, яка була депутатом ЛМР протягом двох минулих каденцій.

Якщо аналізувати у розрізі партійної приналежності, то наймолодшою у новообраній ЛМР стала партія «УДАР», середній вік членів якої трохи перевищує 27 років. Найстаршою, є партія «Наша України», середній вік її представників – 50 років. До рейтингу не включено представників від партій «Реформи і Порядок» (54 роки) та «За Україну» (53 роки), «Аграрна партія України» (41).

Загалом, рейтинг партій ЛМР за віковою ознакою виглядає так:

  1. «Наша Україна» – 50
  2. «Україна Соборна» – 49,7
  3. Партія Регіонів – 48,6
  4. Республіканська Християнська Партія – 41,7
  5. НРУ – 37,6
  6. ВО «Свобода» – 36,5
  7. «ПОРА» – 36
  8. «Фронт Змін» – 36
  9. «УДАР» – 27

Щодо аналізу професійної зайнятості, то 64,4% депутатського корпусу є представниками місцевого бізнесу (32 депутати, серед них 13 фізичних осіб-підприємців). Друга за кількістю група (22,2%) – це працівники державних закладів та комунальних підприємств: лікарень, заводів, центрів зайнятості, закладів культури й освіти тощо. Безробітних депутатів у ЛМР буде четверо, троє з них –представники ВО «Свобода», ще один – Партії Регіонів.

Висновок

Протягом останніх трьох каденцій спостерігається тенденція, що депутатський корпус оновлюється більше, ніж на 60%. Так, у четвертому скликанні залишилося лише 35 депутатів з попередньої каденції, у п’ятому – 24, а у новому шостому скликанні – лише 19 депутатів. Як бачимо, львів’яни 31 жовтня 2010 р. знову зробили ставку на нові обличчя та проголосували за ті партії, які до того не були представлені в міській раді взагалі, або мали значно меншу кількість депутатів. До причин такої зміни можна віднести відсутність успішних політичних партій, розмитість ідеологічних засад більшості політичності сил, а також небажання виборця орієнтуватися в місцевій політиці та його надмірне заангажування у політичний процес на загальнодержавному рівні.

Олександр Неберикут,
Ольга Стрелюк,
Ірина Швець
Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА


Додаток. Перелік депутатів Львівської міської ради шостого скликання: