Засідання ОВК тривалістю у вісім годин

Дата: 06.10.2014

Засідання окружної виборчої комісії 3 жовтня розпочалося о 9:30 й тривало вісім годин. Члени комісії переривалися на навчання, а після 16 години вирішили саботувати роботу й влаштували голосування у стилі Чечетова.

На засідання окружної виборчої комісії № 126 (центр – м. Стрий) в п’ятницю, 3 жовтня, із запізненням з’явились одночасно 11 членів комісії, інші прийшли ще до оголошеного початку (9:30). Найактивніші з них одразу розпочали з пропозицій внести в порядок денний, який, за їх твердженням вони не бачили досі, питання про призначення на посаду головного бухгалтера. Зазначимо, головний бухгалтер вже призначений і угода з ним підписана. Усні скарги щодо не ознайомлення з проектом порядку денного, а також щодо відсутності в достатній кількості крісел, набирали обертів, тому було прийнято рішення продовжити засідання після проведення навчання для членів ОВК, яке в цей час вже мало проходити.

В час навчання голова комісії Михайло Марочканич (Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина») запропонував перенести засідання на неділю, проте більшість, яка діє як єдиний організм, категорично відмовилась, зазначивши, що по закінченні навчання збереться і прийме рішення з головою чи без, відкрито зазначивши, що у них більшість. Голові нічого не залишилось, як погодитись на їхні умови й продовжити навчання.

Основна і заключна частина засідання розпочалась о 16 годині. Голова перевірив присутніх, запросив прийняти присягу новоприбулим членам ОВК, одному з них відмовив у зв’язку з відсутністю паспорта громадянина України, і попросив покинути засідання. Після цього, голова повідомив членів комісії, про те, що присутні на засіданні юрист і працівник СБУ, попросив комісію надати дозвіл на їх присутність – більшість відмовила й гості змушені були покинути засідання.

Далі голова поставив на голосування порядок денний, проте його не прийняли. Після цього, слово взяв член комісії Хомин Степан Миронович (політична партія “Правий сектор”), який запропонував внести такі питання: закріпити члена ОВК за дільницями; призначити бухгалтера; протокольно затверджувати подання від суб’єктів подання на засіданні ОВК.

Слід зазначити, що жодних мотивацій чи пояснень щодо прийняття тих чи інших рішень у членів ОВК немає.  Всі слідкують за Геннадієм Медведєвим з УДАРу і без його піднятої руки більшість не голосує. Його лідерство прослідковується навіть в розмові. До прикладу, одне й те ж питання виноситься на голосування двічі. Перше голосування – провальне, але після того, як вдається переконати Медведєва він зазначає: «Ну за таке можемо голосувати», і, відповідно, члени комісії голосують «за». Таким чином, після довгих пояснень голови, порядок денний все ж таки прийнято за основу.

Наступне питання – заміна членів ОВК, що працюють на звільненій основі. Члена ОВК, який був на звільненій основі – Ігоря Даниліва замінили. Голова пропонує його звільнити, а член комісії пропонує працевлаштувати в комісії голову. Більшість відмовляється голосувати, мотивуючи це тим, що «Даниліва введуть назад в склад комісії». Така «відвертість» обурює решту комісії й вони ставлять на голосування щодо призначення голови на звільненій основі. Рішення не прийнято.

Кульмінація засідання припала на питання щодо призначення бухгалтера. Ігор Рубін, представник Партія Пенсіонерів України, зазначив, що теперішнього бухгалтера призначили незаконно (тоді був інший голова і члени комісії) й запропонував її замінити на Г.М. Хімій. Пояснення голови щодо нелегітимності такого голосування до уваги більшість членів не беруть. «За» голосують 9 членів комісії, 5 «проти», 1 «утримався» – рішення вважають прийнятим. Члени ОВК помітно роздратувалися, коли спостерігачка ОПОРИ зачитала пункт 10 статті 33 («Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії»).

Після цього, комісія повернулася до питання звільнення Даниліва. В результаті довгих перемовин усі голосують «за», проте питання призначення голови на звільнену основу так і не розглядали.

Голова запропонував зустрітись 9 жовтня й окреслив питання, які потрібно буде розглянути, в той час як частина членів писала вимогу скликати засідання комісії в понеділок, де вони планують повернутися до питання про призначення бухгалтера. Заяву передали секретарю й після цього засідання оголосили закритим.

4 жовтня, як того вимагає пункт 3 статті 33, голова комісії скликав засідання, про що повідомив членів ОВК шляхом надсилання смс-повідомлення. На більшість Марочканич отримав відповіді, що «у зв’язку з сімейними обставинами (хворобою, завантаженням) не зможу з‘явитись на засідання». В результаті на засідання прибуло 4 особи. Кворуму не було, відповідно засідання не відбулось.

Та найцікавіше відбувалось під стінами ОВК. Там зібрались представники «Правого сектору», які вирішили, що дії їх делегата в комісії (заступника голови Хомина С.М) не відповідають їх баченням. Тому, вони вирішили його люструвати за допомогою сміттєвого баку. Хомин, на щастя, на засідання не явився. Проте активісти «Правого сектору» пообіцяли його знайти. Жодних дій зі сторони правоохоронних органів щодо цього преценднту не було. Сьогодні, 6 жовтня відбуватиметься чергове засідання комісії. Сподіваємося, що воно пройде мирно і жоден член комісії не постраждає.

Матеріал підготувала Іванна Фединчук, довготерміновий спостерігач у ВО №126.

Додаткова інформація:
Ірина Швець, прес-секретар кампанії спостереження у Львівській області – 063 628 68 40.