Дебати Садовий & Синютка: останнє слово перед голосуванням за кандидатів на посаду Львівського міського голови

Дата: 20.11.2020

18 листопада в ефірі суспільного мовника “UA:Львів” відбулися теледебати між кандидатами, які змагаються у “другому турі” за посаду міського голови Львова. У студію прийшли Андрій Садовий та Олег Синютка. За них мешканці Львівської міської територіальної громади повторно голосуватимуть 22 листопада.

Більше двох тижнів мешканці Львівської міської територіальної громади обговорювали – чи зустрінуться Андрій Садовий та Олег Синютка він-на-віч для публічної дискусії. Кандидати робили гучні заяви про дебати, озвучували свої умови, перекидалися постами у соціальних мережах, тролили один одного. Про це Громадянська мережа ОПОРА писала раніше.

Дебати були заплановані на 18 листопада у студії телеканалу “UA: Львів Суспільне”. Попри те, що після тривалих дискусій обидва кандидати таки дали свою згоду на участь у телеефірі, інтрига зберігалася до останнього дня. Користувачі соцмереж називали проведення дебатів важливим елементом виборчої кампанії у Львові, висловлювали свою підтримку кандидатам і чекали телеефіру, щоб уболівати за свого фаворита.

На телевізійний майданчик Андрій Садовий прийшов із дружиною Катериною Кіт-Садовою та представниками своєї команди значно раніше за свого опонента.

Олег Синютка теж заручився підтримкою близьких йому людей.

О 18:50 відбулося жеребкування, в якій черговості кандидати розпочнуть свої виступи. Андрій Садовий витягнув кульку з номером ”1”, а Олег Синютка – з цифрою ”2”. Під час кожного нового блоку черговість кандидатів мала змінюватися.

Проєкт “Виборчий округ. Дебати” розпочався з оголошення результатів жеребкування. Далі Андрій Садовий та Олег Синютка мали по дві хвилини для вступного слова.

За умовами програми ефір складався з 5 блоків. Структура блоку 1, 2 та 4 була однакова, проте тематика відрізнялася, а саме “Львів 2020. Як воно є”, “Covid-19” і “Громадський транспорт”? . Кожен з учасників мав хвилину для вступного слова, далі кандидати ставили один одному по 2 запитання. Згідно з таймінгом на запитання було відведено 30 секунд, а на відповіді – 2 хвилини. Крім цього Андрій Садовий та Олег Синютка мали по 30 секунд, щоб відреагувати на відповідь опонента.

У 3 блоці запитання обом кандидатам на посаду міського голови Львова ставили журналісти: Віктор Біщук (телеканал “Перший Західний”), Олександра Губицька (видання “Наші гроші.Львів”), Наталка Волосацька (телеканал “1+1”) та Мар’яна П’єцух (“Громадське телебачення”). Журналісти мали 30 секунд, щоб озвучити своє питання, а кандидати – 2 хвилини на відповідь.

У 5 блоці “Віч-на-віч. Вільна тема” Андрій Садовий та Олег Синютка змогли поставити три запитання один одному. На озвучення запитання відводилося 30 секунд, 2 хвилини – на відповідь та 15 секунд – на репліку опонента. Щоправда, впродовж ефіру кандидати не завжди дотримувалися таймінгу.

Також під час дебатів у виступах кандидатів звучали тези агітаційного характеру, коли вони озвучували меседжі власної виборчої кампанії, а також звинувачення у сторону один одного. Незважаючи на те, що Андрій Садовий та Олег Синютка перед ефіром підписали спільно з “UA: Львів Суспільне” меморандум щодо умов проведення дебатів, де було зобов’язання утриматися від агітації, проте як показали самі дебати уникнути цього не вдалося. Крім цього учасники часто уникали прямих відповідей на поставленні запитання, а тому частина з них так і залишилася відкритими після завершення дебатів. Завершився ефір проєкту “Виборчий округ. Дебати” фінальними промовами учасників.

Андрій Садовий зазначив: “Львів – це є місто вільних людей. І завжди львів’яни приймали рішення якою буде доля нашого міста. Перед нами дуже непросте голосування в другому турі. Ми бачили, що в багатьох містах минулого тижня була явка мінімальною. Тільки 10% мешканців прийшли на вибори обрали мера. А 90% скажуть, ми його не обирали. Я хочу, користуючись можливістю, звернутися до всіх львів’ян, прийдіть, будь ласка, 22 числа на вибори і проголосуйте. Ви побачили кандидатів, ви побачили, як вони обмінюються компліментами. Нам дуже важливо, щоб Львів показав приклад, що ми не є байдужими. Львів – це завжди місто, яке дає імпульс для України. На нас рівняються. Нам важливо мати якомога більше добрих змін. Ми сьогодні говорили про транспорт, де ми будемо закупляти новий транспорт, ремонтувати дороги. Ми говорили частково про медицину. Ще один цікавий блок вода. Львів’яни пам’ятають, як в нас вода була по графіку. Сьогодні ми маємо іншу амбіцію. До кінця цього року ми перестанемо використовувати хлорку, буде гіпохлорит натрію. І наша наступна мета, щоб оця вода, яка йде з артезіанських свердловин, щоб вона доходила до наших кранів. Це важливо зробити. Ми дальше будемо інвестувати гроші в освіту. І наші діти вже 4 рік мають кращі результати ЗНО в Україні. Будемо будувати нові садочки, дальше розвивати наш потенціал. Та ж сама Сигнівка. 6 тисяч нових робочих місць. Це все важливо зробити для нашого міста. Але щоб це все було, ви повинні зробити крок. Ви повинні прийти на виборчі дільниці і проголосувати. Я вас до цього закликаю”.

Олег Синютка у своєму виступі наголосив: “Шановні телеглядачі, дорогі львів’яни. Львів зараз знаходиться на роздоріжжі. Або в нас буде відбуватися прогрес, або ми зупинимося у своєму розвитку. А зупинка – це означає регрес. І для того, щоб забезпечити стабільний, поступальний розвиток, для того, щоб забезпечити впевненість в завтрашньому дні, нам потрібні зміни. 25 жовтня партія мого опонента, на жаль, уже програла на виборах. Люди підтримали “Європейську Солідарність”. І не тільки “Європейську Солідарність”, бо сьогодні з 5 партій, які будуть у міській раді Львова, уже 3 підписали меморандум про співпрацю: це – “Варта”, це – “Європейська Солідарність”, це – “Свобода”. Я переконаний, що до цієї більшості приєднається також “Голос” і “Самопоміч”. Бо ми повинні бути прикладом об’єднання для львів’ян. Я дуже вдячний за те, що зараз в 2020 році львів’яни зуміли об’єднатися. Я дякую моїм опонентам на першому турі Руслану Кошулинському, Ігорю Васюнику, Ігорю Кузьмаку, які сьогодні публічно підтримали мене. І я розумію, що частина їхньої програми стала частиною моєї програми. Частина їхньої відповідальності – це частина моєї відповідальності. Я дякую, тим, хто став по нашу сторону, по українську сторону. Я зобов’язаний громадській раді, яка мене підтримала, я зобов’язаний координаційній раді учасників українсько-російської війни і багатьом-багатьом організаціям, з якими ми будемо творити нове місто. Львів’яни завжди були взірцем. Будьте уважні, не допустіть реваншу, будьте мудрими. Я переконаний, що ми забезпечимо стабільний розвиток Львова”. 

Варто зазначити, що незважаючи на те, що у Виборчому кодексі України відсутнє регулювання процесу проведення дебатів під час місцевих виборів, а також непрості обставини, в яких вони відбувалися, та дискусії, які передували дебатам, вони відбулися і відбулися на рівних умовах для обох учасників.

Хто переміг у телевізійних дебатах? Пропонуємо вам переглянути ефір і зробити свій висновок самостійно. А мешканцям Львівської міської територіальної громади 22 листопада доведеться прийняти остаточне рішення на виборчих дільницях.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.