День волевиявлення на Львівщині: ОПОРА фіксує зовнішню рекламу з ознаками прихованої агітації

Дата: 25.10.2020

У день волевиявлення та напередодні спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА фіксують білборди, сітілайти 9 різних суб’єктів виборчого процесу. Зовнішня реклама з ознаками прихованої агітації є у Львівському, Червоноградському, Дрогобицькому та Яворівському районах.

“Львів – місто, де хочеться жити” – білборди з таким написом та без вихідних даних спостерігачі ОПОРИ зафіксували у місті Львові.

Ці рекламні плакати за своєю стилістикою нагадують зовнішню рекламу кандидата на посаду міського голови Львова від “Європейської Солідарності” Олега Синютки. Аналогічна кольорова гама, блакитна “пташка”, яку потрібно поставити у бюлетені і гасло, яке Синютка використовував у відеороликах під час кампанії.

Також у Львові є сітілайти, білборди з текстом “Українському плаванню 200 років. Львів 1820 рік зародження української школи плавання”. Ця зовнішня реклама за своєю кольоровою гамою, символами може асоціюватися у виборців з агітаційними матеріалами кандидата на посаду міського голови Львова від ВО “Свобода” Руслана Кошулинського.

У приміщенні залізничного вокзалу у місті Львові висить банер із соціальною рекламою авторської радіопрограми Назарія Брезіцького та його світлиною. Брезіцький кандидує на посаду міського голови Львова (самовисування).

У місті Дрогобич є білборди з гаслом “Не втрать здобуте” і зображенням знаку, який потрібно поставити у бюлетені. Раніше у помаранчевому кольорі у місті були білборди та сітілайти з світлиною чинного міського голови Дрогобича Тараса Кучми (самовисування).

“Давай за місто щасливих людей” – білборди із таким гаслом є у містах Червоноград та Великі Мости. Раніше його на білбордах, листівках, плакатах використовував кандидат на посаду очільника Червоноградської міської територіальної громади Валерій Давидюк (самовисування).

“Приходь та вирішуй! 25 жовтня” – білборди з таким текстом ОПОРА зафіксувала у містах Дрогобич, Новояворівськ, Червоноград. Схожий текст публікували у дописах до відеозвернень президента України Володимира Зеленського. У них Зеленський презентував 5 запитань, на які запропонував відповісти українцям у день волевиявлення.

Білборди із текстом “Твердо.” висять у містах Львів, Стрий, Червоноград, Жовква, Яворів. Вони стилістично подібні до агітаційних матеріалів кандидатів від політичної партії “Громадянська позиція”. На листівках, білбордах, сітілайтах представники цієї політичної сили також використовували це слово: “Діяти мудро, стояти твердо!”.

Рекламні борди без вихідних даних з текстом “Дієш ти!” і зображенням знаку, який потрібно ставити у бюлетені або без нього є у Львові та Червонограді. Гасло, кольорова гама може асоціюватися у виборців із політичною партією “Варта”. На сторінці політичної сили у соціальній мережі можна знайти ролик із аналогічною заставкою.

Також у Львові ОПОРА зафіксувала білборди без вихідних даних з текстом “Вас дістало? Голосуй за майбутнє”. Хоча за кольоровою гамою, стилістикою ця реклама відрізняється від агітаційних матеріалів партії “За майбутнє”, але на них є два слова, які збігаються з назвою політичної сили.

Наразі відсутні дієві правові механізми щодо притягнення до відповідальності за приховану агітацію, адже Виборчий кодекс України з однієї сторони забороняє таку приховану агітацію, а з іншої – не містить правового визначення даного терміну.

Відповідно до частини 5 статті 51 Виборчого кодексу України прихована передвиборна агітація, а також розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації, не позначеної відповідно до вимог цього Кодексу, забороняються.

Згідно частини 3 статті 52 Кодексу передвиборна агітація напередодні дня голосування та в день голосування забороняється. У цей час забороняється також проведення масових акцій (зборів, мітингів, походів, демонстрацій) від імені кандидата, партії (організацій партії), розповсюдження агітаційних матеріалів, демонстрації фільмів, телепередач, проведення концертів, вистав, спортивних змагань тощо за участю кандидатів, партій (організацій партії), а також публічні оголошення про підтримку кандидатом, партією (організацією партії) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів, телепередач чи інших публічних заходів.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.