Двоє міських голів на Львівщині залучили до передвиборної агітації ресурси рад, які очолюють

Дата: 28.09.2020

У місті Буську представлення кандидатів у депутати до місцевих рад від ВО «Батьківщина» відбулося у приміщенні міської ради. Чинний очільник міста Ростислав Сліпець знов кандидуватиме на цю посаду за підтримки «батьківщинців». На сторінці Бібрської міської ради у соціальній мережі опублікували допис, у якому інформується, що очільника міста Ярослав Гринуса зареєстровано кандидатом на посаду міського голови Бібрки. А, ймовірно, радниця голови Стрийської районної ради Романа Козака на зустрічі із керівниками садочків нібито просить освітян підтримати і допомогти Козаку на місцевих виборах. Вказана інформація перевіряється ОПОРОЮ.

Про те, що народний депутат України, очільник «Батьківщини» Львівщини Михайло Цимбалюк представив кандидатів у депутати від ВО «Батьківщина» до рад у новоствореному Золочівському районі, можна дізнатися із повідомлення, опублікованого 26 вересня на сторінці «Батьківщина Львівщини» у соціальній мережі Facebook.

У дописі зазначається: «Представлення відбулося у Буській міській раді, оскільки від ВО «Батьківщина» на голову міста кандидуватиме чинний мер Ростислав Сліпець». На світлинах із заходу у приміщенні також можна побачити партійні прапори.

Фото зі сторінки “Батьківщина Львівщини”

Ростислав Сліпець розповів ОПОРІ, що не вважає проведення заходу у кабінеті міської ради використанням свого службового становища для агітаційних заходів і додав: «Це було представлення кандидатів для засобів масової інформації. Міська рада – це є власність громади. Я готовий надати будь-якій партії кабінет, щоб вони представляли кандидатів, тільки щоб громада бачила». Зазначимо, що Сліпець подав документи у Буську міську ТВК 23 вересня.

Згідно зі статті 57 Виборчого кодексу приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування не можуть використовуватися для здійснення заходів передвиборчої агітації, яким є захід присвячений представленню місцевої команди політичної партії, що братиме участь у місцевих виборах. Крім цього в таких діях міського голови Буська також можна вбачати ознаки зловживання адміністративним ресурсом в інтересах політичної партії, від якої він балотуватиметься на посаду голови. Раніше ОПОРА писала про інші випадки з ознаками зловживання адміністративним ресурсом.

А 18 вересня на сторінці Бібрської міської ради у соціальній мережі Facebook з’явився допис із світлиною Ярослав Гринуса та тектом: «Шановні мешканці Бібреччини та сусідніх громад, які увійдуть до Бібрської територіальної громади! Нині Бібрська міська ТВК зареєструвала мене кандидатом на посаду Бібрського міського голови». Також у дописі Гринуса розповідає про свої здобутки на посаді міського голови і зазначає, що кандидуватиме як самовисуванець.

Сторінка має всі ознаки офіційної, адже на ній вказано посилання на офіційний сайт міської ради, висвітлюються головні новини установи.

«Я зареєструвався, офіційно получив документ в ТВК і опублікували. Це – не моя офіційній сторінка, це є офіційна сторінка міської ради. На сторінці міської ради будь-який кандидат може розмістити інформацію, що він зареєструвався.  Немає жодних перепон ні для кого», – зазначив Ярослав Гринус.

Використання інформаційних ресурсів органів державної влади та місцевого самоврядування в агітаційних цілях під виглядом інформування можна розглядати як зловживання медійним адміністративним ресурсом. Хоча агітація в інтернеті та соціальних мережах не врегульована у Виборчому кодексі, проте використання владних повноважень та ресурсів є недобросовісною практикою.

24 вересня у соціальній мережі YouTube опубліковано аудіозапис начебто із наради щодо виходу садочків із карантину у Стрийському районі. У дописі зазначається, що на ній присутніми були керівники дошкільних закладів із сіл Лисятичі, Угерсько, Подорожне, Йосиповичі.

На аудіозаписі одну із жінок представляють Лесею Ярославівною, яка є радником голови Стрийської районної ради. Вона звертається до присутніх з проханням: «Ми працюємо в районі і йдемо до виборів. Так, як наш голова районної ради Роман Козак вирішив йти на територіальну громаду міста Стрия. Мусимо його підтримати і допомогти йому у цьому питанні. Ми не хочемо, щоб ви нам дали цифру і щоб ми тішилися, і ви тішилися. Ми хочемо зараз до двох тижнів, трьох гора, вибудувати стратегію, скільки ми будемо мати по кожному селу людей. Будуть працювати і завідуючі, і школи». Жінка додає, що таку агітаційну роботу освітяни мають провести із працівниками, яким довіряють, а також родичами.

На сайті Стрийської районної ради вказано, що радницею з питань діяльності рад та роботи постійних комісії є Леся Ярославівна Гаврилів. Наразі Громадянська мережа ОПОРА перевіряє інформацію про зустріч із керівниками дошкільних закладів, місце її проведення, ініціаторів її проведення та можлива участь у ній Лесі Гаврилів.

Додамо, що 25 вересня Стрийська міська ТВК прийняла документи Романа Козака на посаду міського голови Стрийської територіальної громади.

Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу, що згідно з частиною 12 статті 57 Виборчого кодексу України «кандидатам на відповідних виборах, які займають посади, у тому числі за сумісництвом, в органах виконавчої влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, державних, комунальних підприємствах, закладах, установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації».

 За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)