Львівщина: майстер-клас у школі, роздача агітаційних матеріалів неповнолітніми та поширення ролика з логотипом партії

Дата: 18.10.2020

За сприяння кандидатів у депутати у Підбірцівській загальноосвітній школі відбувся майстер-клас з розписування пряників. Згодом допис про захід зі сторінки освітнього закладу видалили. У Сихівському районі міста Львова  Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала два випадки, коли неповнолітні хлопці роздавали партійні газети, а також листівки політичної партії “Слуга народу”. А на сторінці Старосамбірської районної державної адміністрації опублікували відеоролик з заставкою “Зе!місцеві Слуга народу”.

16 жовтня у Підбірцівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів відбувся майстер-клас із розписування пряників. Захід відбувся за сприяння кандидата у депутати до Львівської міської ради Назар Палідовича і кандидатки у депутати до Львівської обласної ради Світлани Стечак (ВО “Батьківщина”). “Учні дізналися, як правильно користуватися глазур’ю та як гарно прикрасити пряник. Вони не тільки оцінили смак своїх розписаних виробів, а й підготували смачні подарунки своїм рідним та друзям”, – зазначено у повідомленні у соціальній мережі на сторінці освітнього закладу. Згодом цей допис видалили.

“Ми не як кандидати проводимо це. Ми проводимо більше 10 років майстер-класи, возимо дітей за екскурсії безкоштовно. Ми політики взагалі не використовували”, – зазначив ОПОРІ Назар Палідович.

Директор освітнього закладу Роман Рисик розповів: “То було не кандидатів у депутати, то фірма “Галицька здоба” проводила майстер-клас з розмальовування пряників. Вони проводили, то маленькі діти, то не для політики. То були менеджери, а не кандидати. Вони вчили дітей малювали. Видалили за то сприяння. Людина, що написала видалила, не подумала, що написала”.

Згідно з частиною 3 статті 31 Закону України «Про освіту» в закладах освіти забороняється зберігання, розміщення, розповсюдження реклами, плакатів, подарунків, стендів, листівок, аудіо- чи відеоматеріалів, інших матеріальних чи нематеріальних об’єктів (крім підручників), які містять: найменування чи символіку політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові осіб, які є членами (учасниками) чи засновниками політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. А згідно з частиною 4 статті 31 цього ж Закону керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою.

Раніше, 11 жовтня у Личаківському районі Львова спостерігачі ОПОРИ зафіксували таблички з порадами для відвідувачів дитячого майданчика. На них, наприклад, зазначено, щоб батьки слідкували за своїми дітьми, відвідувачі не палили, не розпивали алкогольних напоїв, не вигулювали домашніх тварин та інше. На табличках вказано “Львівська міська рада Палідович Назар”. Палідович є чинним депутатом Львівської міської ради від політичної партії “Громадянська позиція”.

“Це – депутатська ініціатива. Ми організовували, щось змінювали в дитячому майданчику, виставляли таблички. Вони з’явилися задовго до того, як я став кандидатом в депутати”, – так пояснив ситуацію Назар Палідович.

12 жовтня у Сихівському районі міста Львова  Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала два випадки, коли неповнолітні хлопці роздавали партійні газети, а також листівки політичної партії “Слуга народу”. Спершу, представниця ОПОРИ помітила двох юнаків неподалік кінцевої зупинки 53 автобуса на проспекті Червоної Калини. Вони були одягнені у накидки з написом “Зе!місцеві Слуга народу”. Біля партійного кубу хлопці роздавали перехожим календарики. З однієї сторони на ньому є зображення пам’ятника Митрополита Андрея у Львові, з іншої – текст “Зе!місцеві Слуга народу. Максим Козицький – лідер списку до Львівської обласної ради. Львівщина має розвиватись!” Також хлопці роздавали перехожим буклети із зображенням кандидата на посаду міського голови Львова Тараса Кльофи, списком кандидатів від політичної партії у Сихівському районі.

Представниця мережі ОПОРА запитала у хлопців скільки їм років, на що ті відповіли, що 16.  Юнаки додали, що мають дозвіл від батьків роздавати агітаційні матеріали. Однак, жодного документу, який би підтвердив ці слова, вони показати не змогли. Поруч також не було дорослих.

Ще двоє юнаків, одягнені у брендовані накидки, роздавали аналогічні листівки і партійні газети неподалік кінотеатру Довженка. Вони розповіли, що їм – 16 років. І додали, що також волонтерять з дозволу батьків. Однак, документально підтвердити цю інформацію хлопці не змогли.

Громадянська мережа ОПОРА намагалася почути коментар з приводу цієї ситуації в керівника львівського обласного осередку політичної партії “Слуга народу” Максима Козицького. На час виходу публікації Козицький не відповів на телефонні дзвінки.

Відповідно до частини 3 статті 9 Виборчого Кодексу України виборці можуть брати участь у проведенні передвиборної агітації на відповідних виборах. Згідно з частиною 1 статті 8 Кодексу, виборцем є особа, яка має право голосу, а саме громадянин, якому на день голосування виповнилося 18 років.

Згідно частиною 2 статті 51 Виборчого кодексу України  громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу, політичні, ділові та особисті якості кандидатів, вести агітацію за або проти кандидатів, партій (організацій партій).

Згідно з частиною 1 статті 7 закону “Про волонтерську діяльність” волонтерами можуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які є дієздатними. Особи віком від 14 до 18 років здійснюють волонтерську діяльність за згодою батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника.

Також 12 жовтня на сторінці Старосамбірської районної державної адміністрації у соціальній мережі опубліковано ролик про “Школу Лідерства”. Це відео поширене зі сторінки очільника Львівської обласної державної адміністрації, керівника львівського обласного осередку політичної партії “Слуга народу” Максима Козицького. Починається ролик із заставки “Зе!місцеві Слуга народу”. Титри у відеоматеріал є зеленого кольору. Вони  можуть асоціюватися у глядачів із політичною партією “Слуга народу”.

Згідно із пунктами 2, 3 частини 5 статті 12 Виборчого кодексу України рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується: забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та службових осіб у виборчий процес, за винятком здійснення повноважень, передбачених цим Кодексом; рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, їх посадових та службових осіб до кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів відповідного виборчого процесу.

Тому використання інформаційних ресурсів органів державної влади та місцевого самоврядування в агітаційних чи рекламних цілях під виглядом інформування можна розглядати як зловживання медійним адміністративним ресурсом. Хоча й агітація в Інтернеті та соціальних мережах не врегульована у Виборчому кодексі, проте популяризація партійних осередків чи лідерів під час виборчої кампанії  є недобросовісною практикою.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.