Львівщина: У трьох громадських приймальнях нардепа Олега Синютки, найімовірніше, працюють місцеві осередки «Європейської Солідарності»

Дата: 24.09.2020

Щонайменше у 6 містах у Львівській області, спостерігачі ОПОРИ зафіксували громадські приймальні народного депутата Олега Синютки. Три з них найімовірніше використовуються не за призначенням. Найдорожча вартість оренди майна громади у місті Миколаїв  – 16,40 гривень в місяць. А у містах Самбір та Жовква районні ради не уклали договорів оренди.

На сторінці «Європейська Солідарність Самбір» у соціальній мережі Facebook 15 вересня 2020 було розміщено допис: «Закликаємо всіх, кому не байдужа доля України, долучитись до нашої команди та стати членом партії «Європейська Солідарність». Наша адреса: м. Самбір, вул. Мазепи 8, каб. 30».

За адресою, вказаною у повідомленні, є адміністративні будівлі Самбірської районної державної адміністрації і Самбірської районної ради. На дверях кабінету номер 30 висить табличка з логотипом «Європейської Солідарності» і текстом «громадська приймальня народного депутата України Олега Синютки».

Синютка є чинним народним депутатом від «Європейської Солідарності» і головою Львівського обласного осередку політичної партії. На місцевих виборах Олег Синютка є кандидатом на посаду міського голови Львова.

Схожа ситуація і у місті Пустомити. Спостерігачка ОПОРИ навідалася у будівлю Пустомитівської районної ради та Пустомитівської районної державної адміністрації і запитала в перехожих, де є приймальня Олега Синютки. На що чоловіки відповіли: «Може то там, де штаб ЄС».

На дверях кабінету номер 29, що на другому поверсі, є аналогічна табличка з логотипом політичної сили та інформацію, що тут громадська приймальня Синютки. У цьому приміщенні спостерігачка ОПОРИ зустрічалася з Зоряною Якимишин, колишньою провідною спеціалісткою відділу організаційної роботи та нагород апарату Пустомитівської районної державної адміністрації і Володимиром Войтовичем, заступником голови Пустомитівської районної державної адміністрації. Войтович також є представником Пустомитівського осередку «Європейської Солідарності».

5 вересня на засіданні Миколаївської міської територіально виборчої комісії, голова ТВК Володимир-Зеновій Титаренко (Об’єднання «Самопоміч») наголосив, що однією з причин зміни адреси комісії була присутність у приміщенні Миколаївської районної державної адміністрації та районної ради штабу «Європейської Солідарності».

«До мене людина яка була, її заставили, не заставили, пропонували, щоб комісія була в будівлі РДА. Нам дали приміщення одне на першому поверсі, друге на третьому. Там сидить один кандидат на міського голову, другий кандидат на міського голову, штаб «Європейської Солідарності» на першому поверсі. Як там можна працювати. Тому я прийняв рішення, як мене призначили, зробити незалежне приміщення», – розповів ОПОРІ голова Миколаївської міської ТВК Володимир-Зіновій Титаренко.

Спостерігачі мережі ОПОРА зафіксували на дверях приміщення номер 108 на першому поверсі у будівлі Миколаївської районної державної адміністрації та Миколаївської районної ради табличку з інформацією про громадську приймальню Олега Синютки.

Народний депутат, який обраний у багатоманданому чи одномандатному виборчому окрузі, справді, може звернутися до органів місцевого самоврядування чи виконавчої влади, в управлінні яких знаходиться державна власність чи комунальна власність територіальної громади, з проханням виділити йому приміщення для громадської приймальні (частина 5 статті 28 Закону України «Про статус народного депутата»).

Олег Синютка прокоментував ситуацію так: «У моїх громадських приймальнях штаб політичної сили не працює. Ми ж не маємо сприймати людей, які хочуть допомогти людям, як людей, які там працюють в штабі. Завдання народного депутата – це об’єднати людей навколо себе, які хочуть щось допомогти людям. Дуже важливо, щоб це не було, знаєте, табличка і більше нічого. Дуже важливо, щоб це був центр комунікації різних людей: і партійних, і позапартійних. І для цього є приймальні народного депутата, щоби там збиралися люди і обмінювалися думками».

Згідно з частиною 5 статті 28 Закону України «Про статус народного депутата» розмір витрат на утримання службового приміщення, придбання необхідного технічного обладнання визначається щорічно Верховною Радою України, виходячи з розміру бюджетних призначень на забезпечення діяльності Верховної Ради України за поданням комітетів Верховної Ради України, до компетенції яких входять питання забезпечення діяльності народних депутатів та державного будівництва і місцевого самоврядування.

Відтак, органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, в управлінні яких знаходиться відповідно державна власність чи комунальна власність територіальної громади, мають узаконити свої відносини із народним депутатом, а саме укласти договір користування майном, яке призначене для громадської приймальні.

У відповідь на інформаційний запит у Самбірській районній раді повідомили ОПОРІ, що договір оренди з народним депутатом Олегом Синюткою не укладено. «На даний час методику розрахунку плати за державне майно Кабінетом Міністрів України не затверджено і, відповідно, в районної ради відсутні правові підстави затверджувати власну методику. Отже, договір оренди для громадської приймальні народного депутата України Олега Синютки буде укладено лише після затвердження Кабінетом Міністрів України методику розрахунку плати за державне майно», – зазначено у документі.

Тобто, народний депутат користується майном громади, але за це бюджет не отримує жодної, навіть символічної, гривні, бо Самбірська районна рада чекає на затвердження методики розрахунку плати за державне майно Кабінетом Міністрів.

На інформаційний запит ОПОРИ Жовківська районна рада надіслала лише акт-приймання передачі майна. Зазначене приміщення було передано народному депутату на виконання розпорядження голови Жовківської районної ради від 06.08.2020 за № 53 «Про сприяння роботі народного депутата України Олега Михайловича Синютки». Приміщення, яке надано для громадської приймальні Олега Синютки, є на балансі комунального підприємства Жовківської районної кіновідеомережі. У документі зазначається: «розташувати з 01.08.2020 року в будівлі кінотеатру імені Тараса Шевченка за адресою місто Жовква, вулиця Скрипника 3, загальною площею 46,5 квадратних метрів (приміщення №16) постійне робоче місце помічника-консультанта народного депутата України Синютки Олега Михайловича на час його повноважень».

Безоплатно згідно з договором позички №03 від 14 лютого 2020 року, 13 квадратних метрів передані для громадської приймальні Синютки у Пустомитівській районній раді. Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців.

Натомість Сокальська районна рада уклала з народним депутатом Олегом Синюткою договір суборенди за користування майном, яке призначене для громадської приймальні (від 31 січня 2020 року). Такий договір суборенди укладений тому, що це приміщення є на балансі Сокальської районної державної адміністрації, але орендується Сокальською районною радою. Приміщення площею 10,1 квадратний метр обійдеться нардепу в 1 гривню у рік. Плата визначена на підставі методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04.10.1995 року №786. Договір укладений до 31 грудня 2020 року.

16,4 квадратних метри в адміністративному будинку районної ради і 5,8 квадратних метрів, які знаходяться у місті Миколаєві на вулиці Володимира Великого 6, та перебувають на балансі Миколаївської районної ради, передані в оренду для громадської приймальні Олега Синютки (договір оренди №82-0 від 1 лютого 2020 року).  Орендна плата на нерухоме майно становить 16 гривень 40 копійок у місяць.

Ця сума визначена на підставі Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад Миколаївського району, затвердженого рішенням Миколаївської районної ради від 26 травня 2011 року №85 із змінами та доповненням з урахуванням індексу інфляції. Договір укладено строком до 31 грудня 2020 року.

Зазначимо, що Олег Синютка єдиний народний депутат-списочник, який має громадські приймальні у містах Самбір, Пустомити, Миколаїв, Жовква, Сокаль, Золочів. В останньому населеному пункті – це приміщення приватної власності, у всіх інших випадках – комунальне майно.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)