Львівський окружний адміністративний суд визнав законними результати голосування до Львівської районної ради

Дата: 14.11.2020

12-13 листопада Львівський окружний адміністративний суд розглядав позовну заяву кандидата у депутати Львівської районної ради від ВО “Батьківщина” Богдана Рабешка до Львівської районної територіальної виборчої комісії. У позовній заяві Богдан Рабешко просив визнати протиправним та скасувати протокол Львівської районної територіальної виборчої комісії про встановлення результатів виборів до Львівської районної ради. А також провести перерахунок голосів на 23 виборчих дільницях. 

В якості доказів позивач надав суду копії протоколів 23 дільничних виборчих комісій. Дані в яких відрізняються від тих, які є в протоколі про підрахунок голосів виборців Львівської районної територіальної виборчої комісії.

Під час дослідження документів, судді виявили різні бланки протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів, які подав Богдан Рабешко. Пояснити таку ситуацію голова Львівської районної ТВК Віктор Децик не зміг.

Представник позивача під час судового засідання зазначив: “Членам дільничних виборчих комісій надається копія протоколів, яка посвідчується секретарем та головою. Більшість тих, які були надані як докази, містять відмітку копія на собі і посвідчені належним чином. Зрозуміло, що вони можуть не відповідати по формі, яку передбачає Кодекс. Але вони все ж є документами, які підписані певними особами, які фіксують конкретну інформацію, вказують на розбіжності, спотворення волевиявлення громадян. Не врахування тих голосів міняє розподіл мандатів у районні раді”.

ВО “Батьківщина” не вистачало 0,05%, щоб потрапити у Львівську районну раду. За політичну силу проголосували 4,95% виборців або 17 173 голоси. За підрахунками позивача 0,05% дорівнює 171 голос виборців. Натомість на 23 ДВК політичній силі не врахували 211 голосів. Саме вони могли б дозволити ВО “Батьківщина” взяти участь у розподілі депутатських мандатів.

Львівську районну територіальну виборчу комісію (відповідач) представляв голова ТВК Віктор Децик (ВО “Батьківщина”). “Сказати на тій чи іншій стороні може бути комісія, це сказати неправильно. Комісія є нейтральним органом, який втілює в життя виборчий процес. Тому у цій всій справі бачачи подані докази, які ми всі разом досліджували,  якщо б такі докази попали на засідання тої чи іншої комісії, очевидно, рішення було б однозначним: це або уточнення, або повторний підрахунок голосів. Неточність у 2, 3 чи декількох протоколах взагалі недопустимо. Воно може у свою чергу спотворити результат виборів. Ми наполягаємо на справедливому, законному рішенні, яке зніме всі питання”, – зазначив голова Львівської районної ТВК Віктор Децик.

Третіми сторонами у справі виступили представники політичних партій “Європейська Солідарність”, “Слуга народу”, ВО “Свобода”, “Голос”, Об’єднання “Самопоміч”. Ці політичні сили  подолали 5% бар’єр, що дозволило їхнім кандидатам стати депутатами Львівської районної ради. Раніше ОПОРА аналізувала склад нової ради.

На засіданні присутніми були представники Об’єднання “Самопоміч” та “Голосу”. Вони просили колегію суддів відмовити у задоволенні позову кандидата у депутати Львівської районної ради від ВО “Батьківщина” Богдана Рабешка. Серед аргументів, які наводили треті сторони, були:  бланки дільничних виборчих комісій повинні або бути скріпленими, або мати на кожній сторінці печатку, підпис голови та секретаря комісій. А позивач надав лише один протокол з такими вимогами; впродовж тривалого часу позивач чи політична сила, яку він представляє, не подавали жодних скарг на роботу комісій, а перші скарги написали після того, як Львівська районна ТВК прийняла протокол про підрахунок голосів; голова Львівської районної ТВК Віктор Децик є членом комісії за квотою ВО “Батьківщина” від якої є й позивач Богдан Рабешко.

Колегія суддів, вислухавши усі сторони, дослідивши надані докази у справі, вирішила повністю відмовити у задоволенні позову кандидата у депутати до Львівської районної ради від ВО “Батьківщина” Богдана Рабешка. А відтак залишила законними результати волевиявлення громадян до Львівської районної ради.

Чи оскаржуватиме це рішення суду Богдан Рабешко в апеляційній інстанції, чоловік не відповів ОПОРІ.

Нагадаємо, раніше Громадянська мережа ОПОРА писала про іншу подібну судову справу за позовом кандидата у депутати Львівської міської ради від партії “Наш край” Євгена Лозинського проти Львівської міської територіальної виборчої комісії, де Львівський окружний адміністративний суд також повністю відмовив у задоволенні позову.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.