ОПОРА пропонує міським головам підписати Кодекс етичної поведінки під час місцевих виборів

Дата: 13.09.2020

Громадянська мережа ОПОРА направила міським головам обласних центрів листи з пропозицією підписати “Кодекс поведінки посадових осіб та державних службовців під час виборчого процесу” та дотримуватись його під час місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня. Виборчий процес в Україні офіційно стартував 5 вересня 2020 року.

Ініціатива ОПОРИ викликана тим, що в українському законодавстві недостатньо врегульовані правила поведінки посадовців органів влади та місцевого самоврядування під час виборів, а також відсутні обмеження щодо використання адміністративного ресурсу. Так, наприклад, Виборчий кодекс України забороняє посадовцям агітувати в робочий час, за умови, що вони не є кандидатами. Але от питання використання публічних фінансів в інтересах певних кандидатів та партій жодним чином не врегульовані. Тому при фіксації різних способів зловживання адміністративним ресурсом спостерігачі змушені керуватися лише міжнародними стандартами, а не українським законодавством.

ОПОРА впевнена, що міські голови, як ніхто інший, зацікавлені у проведенні у своїх містах чесних та демократичних виборів. Оскільки саме вони живуть у громадах, щоденно спілкуються з мешканцями міста та працюють над вирішенням низки питань місцевого значення. Зловживання адміністративним ресурсом може завдати значних репутаційних втрат та підірвати довіру громадськості міста до всіх ініціатив міського голови та міської  ради, навіть якщо вони будуть мати добрі наміри.

Кодекс, який пропонує підписати ОПОРА, містить основні етичні вимоги до поведінки посадових осіб та державних службовців з метою уникнення дій, що можуть класифікуватися як зловживання 5 типами адмінресурсу: кадровим і матеріальним, бюджетним, силовим, регуляторним та медійним. Наприклад, використання службової інформації в політичних цілях; тиск на кандидатів чи представників партій; залучення підлеглих до передвиборчої агітації; використання офіційних заходів, пов’язаних з виконанням  службових повноважень для виборчих цілей тощо.

Громадянська мережа ОПОРА сподівається, що міські голови підтримають таку ініціативу та підпишуть Кодекс. У разі як підписання, так і непідписання цього документа, організація буде моніторити роботу очільників міста та інформуватиме суспільство та ЗМІ, якщо у їхніх діях будуть ознаки адмінресурсу та інших порушень.

ОПОРА також розробила інструкцію, як підписати Кодекс етичної поведінки під час місцевих виборів.