Абітурієнти з високими балами ЗНО не хочуть бути вчителями
Ще кілька років тому мало хто міг спростувати, що твердження «Політика базується на доказах» – це не про Україну і…
Вступна кампанія до вищих навчальних закладів триває вже тиждень. Наразі абітурієнти подають лише заяви на участь у конкурсі, а з 21 липня розпочнуться творчі та фізичні випробування, а також іспити для тих абітурієнтів, які мають право здавати їх у вищих навчальних закладах. Громадянська мережа ОПОРА за підсумками звернень, які надійшли на телефон консультаційної лінії організації, узагальнила основні питання, що цікавлять вступників найбільше.
Подача електронних заяв
Цьогоріч усі абітурієнти, які вступають на основі повної загальної середньої освіти та не мають особливих умов для вступу, повинні подавати документи в електронному вигляді. Спершу вони повинні зареєструвати свій особистий кабінет на сайті ez.osvitavsim.org.ua, а пізніше завантажити у сканованій формі додаток до атестату та подати заяви у обрані виші та на обрані спеціальності.
Очікувано, що система подачі заяв в перші дні не справлялася з напливом усіх бажаючих зареєструвати заяви. За офіційною інформацією Міністерства освіти і науки України, станом на 10:00 15 липня абітурієнтами уже подано 342 тис. 478 заяв. Тож звертаємо увагу абітурієнтів, що не варто створювати ажіотаж у перші дні, адже час подання заяви не впливає на можливість бути зарахованим на навчання за кошти державного бюджету. Нагадаємо, абітурієнти, які вступають на загальних засадах, мають час на подання заяв до 27 липня.
Зважаючи на те, що більшість абітурієнтів можуть подавати документи навіть не виходячи із дому (не витрачаючи час та кошти для доїзду до різних міст), кількість скарг від абітурієнтів у порівнянні з попереднім роком, значно зменшилася. Натомість частіше звертаються навчальні заклади зі скаргами на неможливість вчасного (не пізніше наступного робочого дня) опрацювання заяв абітурієнтів, поданих у електронному вигляді. Тож у цьому випадку Міністерство має забезпечити можливість вчасного опрацювання заяв, або ж збільшити відповідні терміни.
Пріоритетність заяв, які подаються
Попри те, що система пріоритетності заяв була запроваджена ще минулого року, не всі абітурієнти розуміють її роль (дехто досі очікує трьох хвиль зарахування, а також має помилкову думку, що зарахування буде відбуватися зважаючи лише на пріоритетність заяви). Тож нагадуємо вступникам, що під час роботи алгоритму, який буде визначати найбільш прийнятне для абітурієнта місце навчання, враховуватиметься перш за все конкурсний бал вступника. Пріоритетність застосовується тоді, коли абітурієнт може бути за конкурсним балом рекомендований до зарахування у кілька вищих навчальних закладів, однак зважаючи на неможливість одночасного навчання, система надасть рекомендацію абітурієнту лише за тією заявою, де вказаний найвищий пріоритет.
Пільги та квоти
Значна кількість абітурієнтів не ознайомлена з новаціями вступу та не знає, що у цьому році немає окремого конкурсу для цільовиків та позаконкурсників, такі категорії були відмінені. Однак за окремим конкурсом (за квотами) цьогоріч вступатимуть:
1) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
2) особи, яких визнано учасниками бойових дій та які захищали територіальну цілісність України, брали участь у АТО, чи забезпечували її проведення.
Окремі умови вступу також мають і діти з тимчасово окупованих територій (АРК).
Детальніше про інші новації вступної кампанії: https://www.oporaua.org/osvita/porady-abituriientam-2016/42871-osoblyvosti-vstupu-2016-roku-shcho-novoho-ochikuie-na-vstupnyka
Консультативний телефон мережі ОПОРА для вступників – 0988442965