Портрет депутата Львівської міської ради: гендер, вік, партійність, освіта, професія

Дата: 05.11.2020

Депутатами Львівської міської ради стануть представники 5 політичних партій. З 64 обранців – 46 осіб є чоловіками, а 18 – жінками. Наймолодшому депутату – 24 роки, а найстаршим – 64. Низка чинних депутатів Львівської міської ради знову отримали депутатський мандат. Серед новообраних депутатів є також медики, освітяни, юристи, підприємці, журналісти, менеджери компаній, працівники міської ради, бухгалтерка і священнослужитель. Про це свідчить аналіз протоколу про результати виборів депутатів до Львівської міської ради, який провела Громадянська мережа ОПОРА. 

Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні за депутатів Львівської міської ради – 230 589 осіб, що становить 38% виборців міста. За підсумками підрахунку 10 430 бюлетенів було визнано недійсними. Близько 372 тисячі виборців не прийшли на виборчі дільниці.

За депутатські мандати у Львівській міській раді змагалися представники 19 політичних партій. Однак, подолати 5% бар’єр і потрапити до ради вдалося лише кандидатам від 5 політичних сил, тоді як у попередньому скликанні було сім партій:

  • Європейська Солідарність – 31,25% (68 794 голоси);
  • Об’єднання “Самопоміч” – 19,43% (42 787 голосів);
  • Голос – 8,91% (19 621 голос);
  • Варта – 6,96% (15 324 голоси);
  • ВО “Свобода” – 6,85% (15 097 голосів).

Наступними партіями, яким не вистачило голосів для потрапляння до міської ради є Українська Галицька Партія (4,52%), ВО “Батьківщина” (3,56%), “Слуга народу” (3,46), “Громадянська позиція” (3,26%), Народний Рух України (2,87%). “Сила і Честь” (2%), “Опозиційна платформа – За життя” (1,86%), “За майбутнє” (1,69%), УДАР (1%).

44 з 64 кандидатів, котрі стали депутатами Львівської міської ради за результатами голосування мешканців громади 25 жовтня, отримали мандати в одному з шести територіальних виборчих округів. Ще 15 додаткових мандатів отримали представники партій за єдиним списком, а 5 гарантованих мандатів одержали перші номери партій, які подолали 5% бар’єр.

У порівнянні зі складом попереднього скликання депутатський корпус оновився на 64%. 41 з новообраних депутатів донедавна не були депутатами. Натомість 23 чинних депутати Львівської міської ради знову отримали депутатський мандат: Маркіян Лопачак, Олена Пасевич, Петро Адамик, Олег Василишин, Юлія Хомчин, Валерій Веремчук, Андріян Гутник, Володимир Гринишин, Роман Грицевич, Михайло Дідух, Юрій Моравецький, Іван Рудницький, Остап Доскіч, Ольга Посипанко, Уляна Пак, Сергій Івах, Богданна Зубрицька, Андрій Шевців, Оксана Динік, Роман Федишин, Вікторія Довжик, Ігор Зінкевич, Тарас Ворко.

Двоє чинних депутатів Львівської обласної ради пройшли у Львівську міську раду, а саме Парасковія Дворянин та Руслан Кошулинський. Депутатом Львівської міської ради обрано чинного міського голову Андрія Садового.

Серед тих, хто працює у Львівській міській раді і обраний депутатом, є Юрій Лукашевський (начальник управління “Секретаріат ради”), Андрій Москаленко (заступник міського голови Львова), Євген Бойко (директор департаменту Адміністрація міського голови), Орест Печенко (член виконавчого комітету).

8 осіб, які отримали депутатський мандат, вказують, що є приватними підприємцями або фізичними особами-підприємцями: Наталія Шелестак, Юрій Мартинюк, Володимир Гринишин, Лейла Мелесова-Вальчак, Тетяна Шевченко, Віктор Доскіч, Оксана Маруняк, Володимир Гой.

7 майбутніх обранців обіймають менеджерські посади у різних компаніях (генеральний директор, директор, заступник, начальник відділу): Андрій Дячишин, Андрій Стець, Назарій Бербека, Юрій Гринів, Роман Дуда, Андрій Тягнибок, Володимир Лесик.

В освітній галузі працюють 4 новообраних депутатів: Вікторія Христенко, Андрій Закалюк, Наталія Сомик, Андрій Курочка. Ще 5 осіб – у галузі права (нотаріус, юрист, адвокат):  Оксана Пелех, Володимир Марусяк, Олексій Різник, Юрій Ломага, Віталій Троць. Медиками є двоє осіб – Гнат Герич та Євген Кузик. Ще стільки ж журналістами – Володимир Луцишин та Ігор Шолтис. Неля Васюта працює менеджеркою зв’язків з громадськістю, Марія Чижишин – бухгалтеркою, Дмитро Колесник – священнослужителем, а Олекса Возняк – начальниця відділу програмного забезпечення ПАТ “Укртелеком”.

Анастасія Окряк вказує у поданих документах, що є заступницею керівника секретаріату Львівської територіальної організації політичної партії “Європейська Солідарність”, а Любомир Мельничук – голова Львівської міської організації ВО “Свобода”.

75% депутатів є членами політичних партій, якими і висувалися. А 25% – безпартійні. Усі новообрані депутати від партій “Голос” та ВО “Свобода” є членами відповідних політичних партій. З 7 представників партії “Варта” – 5 є членами політичної сили, 2 безпартійні.  З 26 депутатів від “Європейської Солідарності” 23 є членами партії, а 3 – безпартійні. Натомість в Об’єднанні “Самопоміч” лише 6 депутатів є членами політсили, а 11 – безпартійні.

Назва політичної партіїЧлени політичної силиБезпартійніКількість мандатів
Європейська Солідарність23326
Об’єднання “Самопоміч”61117
Голос808
Варта527
ВО “Свобода”606
Разом481664

З 64 новообраних депутатів – 46 є чоловіками. Жінками відповідно – 18 осіб. А це – 28% від загальної кількості депутатів. Немає жодної жінки серед новообраних депутатів від ВО “Свобода”. По двоє представниць жіночої статі є у складі партій “Варта” та “Голос”, 5 жінок – в Об’єднанні “Самопоміч”. Найбільше жінок, а це 9 осіб, серед новообраних депутатів у партії “Європейська Солідарність”.

Політична партіяЧоловікиЖінки
Європейська Солідарність179
Самопоміч125
Голос62
Варта52
Свобода60
Разом4618

Усі новообрані депутати мають вищу освіту. Середній вік депутата Львівської міської ради становить 42 роки. Наймолодшим обранцем стане 24-річний Ігор Шолтис від партії “Голос”. А найстаршими – Роман Грицевич від “Європейської Солідарності” та Богданна Зубрицька від Об’єднання “Самопоміч”. Обом цьогоріч виповниться 64 роки.

Відповідно до частини 3 статті 257 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія встановлює кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (виборча квота). Виборча квота обчислюється як ціла частина результату ділення загальної кількості голосів, поданих на підтримку всіх територіальних виборчих списків організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, встановленої відповідно до частини другої цієї статті, на кількість депутатських мандатів, встановлену шляхом віднімання від кількісного складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), сумарної кількості гарантованих для кожної партії мандатів відповідно до частини першої статті 260 цього Кодексу.

Згідно із частиною 2 статті 258 для визначення кількості депутатських мандатів, отриманих територіальним виборчим списком кандидатів від організації партії, кількість голосів виборців, поданих у територіальному виборчому окрузі на підтримку відповідного територіального виборчого списку (пункт 9 частини першої статті 256 цього Кодексу), ділиться на виборчу квоту, визначену відповідно до частини третьої статті 257 цього Кодексу. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати у депутати, включені до відповідного територіального виборчого списку від цієї організації партії. Згідно із частиною 4, територіальна виборча комісія підсумовує кількість мандатів, отриманих кандидатами у депутати, включеними до територіальних виборчих списків усіх організацій партій, у відповідному територіальному окрузі, встановлюючи сумарну кількість мандатів, розподілених у відповідному територіальному окрузі.

Відповідно до частини 4 статті 259 обраними депутатами від організації партії у відповідному територіальному виборчому окрузі вважаються кандидати у депутати у кількості, яка відповідає кількості мандатів, отриманих кандидатами у депутати, включеними до територіального виборчого списку цієї організації партії, зазначеній у пункті 1 частини шостої статті 258 цього Кодексу, в порядку черговості у територіальному виборчому списку цієї організації партії, визначеному відповідно до частини другої цієї статті.

Відповідно до частини 3 статті 260 для визначення кількості мандатів, отриманих єдиним виборчим списком кандидатів від організації партії, загальна кількість невикористаних голосів виборців, поданих у єдиному багатомандатному окрузі на підтримку єдиного виборчого списку кандидатів від відповідної організації партії, визначена відповідно до частини другої цієї статті, ділиться на виборчу квоту, визначену відповідно до частини третьої статті 257 цього Кодексу. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, яку отримали кандидати у депутати, включені до відповідного єдиного виборчого списку від цієї організації партії. Дробові залишки до трьох знаків після коми враховуються при розподілі відповідно до частини четвертої цієї статті решти депутатських мандатів. У частині 4 йдеться, що організації партій, єдині виборчі списки від яких мають більші порівняно з іншими дробові залишки після ділення відповідно до частини третьої цієї статті, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з єдиного виборчого списку кандидатів від організації партії, що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках кандидатів від організацій партій однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список організації партії, за кандидатів у депутати від якої віддано більшу кількість голосів виборців у єдиному багатомандатному окрузі.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.