Садовий & Синютка. Чи будуть замість гучних заяв і взаємного тролінгу реальні “дебати так дебати” у Львові?

Дата: 06.11.2020

Бути чи не бути дебатам між Андрієм Садовим та Олегом Синюткою – нині це питання львів’яни активно обговорюють на вулицях міста, вдома та у соціальних мережах. Громадянська мережа ОПОРА зібрала усі заяви двох кандидатів на посаду міського голови Львова щодо дебатів напередодні повторного голосування. Може трапитись так, що саме обговорення довкола проведення дебатів буде більш цікавим, ніж самі дебати, так,  як це було під час президентських виборів 2019 року.

22 листопада мешканці Львівської міської територіальної громади обиратимуть у другому турі міського голову. За крісло очільника Львівської міської територіальної громади змагають чинний міський голова Андрій Садовий та народний депутат від “Європейської Солідарності” Олег Синютка. За результатами голосування, які оприлюднила Львівська міська територіальна виборча комісія, у першому турі за Садового проголосувало 39,96%  виборців (90812 голосів), а за Синютку – 31,03% (70504 голосів).

А тепер давайте до дебатів. 8 жовтня в ефірі телеканалу “НТА” кандидат на посаду міського голови Львова Олег Синютка вперше озвучив пропозицію публічних дебатів із Андрієм Садовим: “Я б дуже хотів про це подебатувати з іншим кандидатом на посаду міського голови і сьогоднішнім очільником міста, який обіцяв у 2006 році збудувати сміттєпереробний завод, який обіцяє його збудувати у 2020 році”.

22 жовтня о 18:52 Олег Синютка опублікував на своїй сторінці у соціальній мережі допис: “О 19:00 сьогодні йду на дебати з чинним міським головою Львова Андрієм Садовим. Офіційне запрошення на дебати я отримав від телеканалу “Перший Західний”.

А вже о 20:09 Синютка пише ще один пост“Прийшов на дебати з Садовим. Але, на жаль, дебати не відбулися. Діючий мер Львова очевидно не лише боїться конкурентів, а взагалі не має що сказати львів’янам. Андрію Івановичу, перестаньте ховатися”.

На телеканалі “Перший західний” ОПОРІ розповіли, що цей проєкт задумували, як  політичне ток-шоу з елементами дебатів. Під час ефіру ведучий Віктор Біщук розповів, що запрошували не лише Олега Синютку, Андрія Садового, але й Руслана Кошулинського та Ігоря Зінкевича. Тобто, брати участь у цьому ефірі мали 4 кандидати на посаду міського голови Львова.

“Команда Ігоря Зінкевича повідомила, що один із близьких родичів кандидата захворів на коронавірус. А сам він перебуває на самоізоляції, очікуючи результатів тесту. Інший кандидат Олег Синютка зараз в студії, ви можете його побачити. Двоє інших кандидатів, як ви можете побачити, у студію не прийшли. Чому – невідомо”, – зазначив Віктор Біщук.

За декілька годин тема дебатів з місцевої переросла у загальноукраїнську. “Я знаю, що сьогодні пан Синютка був на якихось там дебатах ваших львівських. Андрій Іванович не прийшов. Руслане, (Кошулинський – ред.) не знаю чи ви були, здається, вас не було. Тому поставте один одному запитання”, – зазначила у прямому ефірі ток-шоу “Право на владу” (телеканал 1+1) Наталія Мосейчук.

Першим слово отримав Олег Синютка. Він і запитав Садового, чому той не прийшов на ефір. Андрій Садовий відповів так: “Дякую, за запитання. Ви напевно знаєте, що згідно чинного законодавства в нас дебати можливі у другому турі. І це організовує комісія, це “Суспільне телебачення” організовує. До речі, на минулих виборах єдине місто, яке провело дебати, це був Львів. Ми тоді дебатували з паном Кошулинським. До речі, достатньо нормально дебатували. Якщо він цього разу буде в другому турі, я з ним також прийду на дебати. А Олегу Михайловичу передаю вітання, оскільки ми дуже багато років разом працювали. Олег Михайлович, про вас нічого поганого говорити не можу, ви мій колишній підлеглий. Бажаю вам успіхів і мудрості”.

Наступного дня, 23 жовтня, Синютка знову публікує допис на тему дебатів: “Чому Садовий уникає дебатів? Бо насправді він не має, що сказати львів’янам! Чому влада міста видає дозволи на будівництво багатоповерхівок всупереч генеральному плану міста? Чому львів’яни більшу частину свого часу проводять в корках?…. Це речі, які має виконувати міська влада, і вам, Андрію Івановичу, має бути соромно перед львів’янами, що це досі не зроблено. Не тікайте, не ховайтеся, а відповідайте на запитання!”

Далі декілька днів затишшя про публічну дискусію між Садовим і Синюткою. І після дня голосування 25 жовтня кандидати знову заговорили про дебати. Першим цього разу був Андрій Садовий (27 жовтня): “А тепер про дебати. В другому турі, коли відомі два фіналісти, вони, безумовно, повинні відбутись. Я готовий до спілкування зі своїм опонентом. Сподіваюсь, пан Синютка також готовий до конструктивної розмови, а не того, що ми бачили впродовж останніх місяців. Час і місце – до обговорення. 5 років тому в другому турі ми дебатували з тодішнім фіналістом Русланом Кошулинським. Тоді дебати організував нейтральний майданчик – “Суспільне телебачення”. Мене такий формат влаштовує”.

Через п’ять годин Олег Синютка публікує пост“Я готовий до боротьби у другому турі, сподіваюся, що наші дебати з Андрієм Садовим таки вийдуть з віртуального простору в соцмережах і нарешті відбудеться змістовна дискусія про проблеми міста: корупцію при ремонті доріг, вирішення проблеми транспортного колапсу, про відсутність нових садочків, загрозу від союзу чинної міської влади з зеленою владою. Я готовий!”

І тут, здавалося б, мешканцям Львівської міської територіальної громади можна було видихнути, кандидати готові до публічної дискусії, а виборці почують плани розвитку громади. Але далі суперечки пішли про місце дебатів.

Ввечері того ж дня в ефірі телеканалу “НТА” Синютка потролив Садового і запропонував потенційні локації для їхньої публічної дискусії: “Сьогодні я прочитав, що нібито міський голова готовий піти на такі дебати. Я, насправді, це зустрів із великою радістю. Більше цього я хочу сказати, що на дебати навіть не треба паспорта, якщо його десь загубити чи втратити. Нічого страшного. Все одно варто прийти. Я думаю, що сьогодні кожен впізнає очільника міста і його допустять до дебатів. Я готовий будь-де, будь-коли. Це можна зробити, наприклад, на вулиці Степана Бандери і подискутувати там за чиї гроші і чому розрита ця вулиця, це можна зробити на території збудованого, добудованого чи недобудованого заводу по переробці твердих побутових відходів. Я також переконаний, що це добра площадка для того, щоб подебатувати. Я готовий”.

Андрій Садовий із відповіддю та тролінгом не забарився. І наступного дня (28 жовтня) опублікував допис“Мій опонент у другому турі погодився на дебати і запропонував провести їх на сміттєпереробному заводі. Мабуть, це мало бути смішно. Не уточнив, щоправда, на якому. На Пластовій не дозволять норми безпеки – це будівельний майданчик, де місто завершує підготовчі роботи. Якщо ж мався на увазі один з тих заводів, які пан Синютка “збудував” в області (місто Новояворівськ) за час свого правління і чим дуже пишається, то тут така картина. Посеред сміттєзвалища стоїть куплена за державні кошти, тобто наші з вами податки, сортувальна лінія. Яка жодного дня не працювала. Так і стоїть там серед сміття, без комунікацій, не накрита, іржавіє собі потрохи. Олеже Михайловичу, не впевнений, що то найкомфортніше місце для дебатів. Ну але як скажете”.

Поки кандидати перекидаються відповідями і тролять один одного, журналісти, місцеві телеканали (“Перший Західний”, “Правдатут Львів”, “НТА”, “UA: ЛЬВІВ”), медіа-хаб “Твоє місто”   наввипередки почали пропонувати свої телевізійні майданчики і висловили готовність провести дебати.

Так, на сайті телеканалу суспільного мовника 2 листопада опубліковано інформацію, що медіа надіслало запрошення до участі у телевізійних дебатах обом кандидатам, які пройшли до другого туру виборів. Також зазначено, що ЗМІ готове не лише виступити незалежним майданчиком для проведення дебатів, але й надати сигнал трансляції зацікавленим медіа.

У цей же ж день Андрій Садовий зазначив, що отримав запрошення, готовий взяти участь у дебатах і чекає на дату проведення.

3 листопада на власному сайті  Олег Синютка також підтвердив, що отримав запрошення і готовий до дискусії, але лише на умовах прописаних у законі. Тому Синютка написав листа до редакції, що описаний формат телепередачі від телеканалу “UA: Львів” не відповідає вимогам статті 49 Виборчого кодексу України.

“Проведення дебатів у такому форматі є прямим порушенням закону. Як громадянин України та народний депутат, я не можу дозволити діяльність, що суперечить чинному законодавству. Я буду радий, коли ви приведете формат дебатів та вашої пропозиції у відповідність до вимог Виборчого кодексу. І радо стану учасником проєкту “Виборчий округ. Дебати”, – зазначив Олег Синютка. Також Синютка попросив організувати дебати у співпраці з іншими телерадіокомпаніями, задля сприяння процесу ознайомлення мешканців Львова з його програмою та баченням розвитку міста.

Садовий не промовчав. І 4 листопада на своїй сторінці у соціальній мережі таку заяву Синютки прокоментував коротко: “Гм”.

Того ж дня на власному сайті Олега Синютки публікують ще один матеріал на тему дебатів. Олег Синютка звернувся до Андрія Садового з пропозицією допомогти телекомпаніям організувати дебати, щоб уникнути порушення ними закону. Синютка зазначив, що народний депутат від “Європейської Солідарності”, журналіст та медіаменеджер Микола Княжицький вже висловив свою готовність допомогти в організації теледебатів відповідно до всіх вимог законодавства. Кандидат запропонував Андрію Садовому також делегувати свого представника та спільними зусиллями долучитися до організації теледебатів без порушення закону задля чесної та відкритої публічної дискусії між ними, яку чекають всі мешканці Львова.

А вже 5 листопада Олег Синютка організовує брифінг для журналістів “Суспільне так Суспільне. Але згідно з вимогами Виборчого Кодексу”. Під час нього Синютка заявив: “У демократичних країнах дебати – це один з основних інструментів ознайомлення виборців з програмами кандидатів на виборні посади. Саме так є на Заході й так хочемо, щоб було в Україні. Зараз, перед виборами голови Львівської ОТГ, тема дебатів стає предметом маніпуляцій, політичних технологій і намаганням виставити конкурента в поганому світлі. Технологія, яку найчастіше використовують у політичній боротьбі, – це звинувачення конкурента в тому, що він начебто ухиляється від дебатів, не хоче їх проведення. Таким чином в  очах суспільства конкурента можна виставити в поганому світлі, а самому постати максимально відкритим для спілкування з виборцями”. Також кандидат закликав Андрія Садового “припинити спекуляцію на темі дебатів” та підкреслив, що рішуче налаштований на те, щоб дебати відбулися, а в їх організації могли брати участь усі зацікавлені телерадіокомпанії.

Фото Прес-клуб Львів

На сайті Олега Синютки вказують статті Кодексу, за якими, на їхню думку, мали б відбутися дебати. Частина 7 статті 51 Виборчого кодексу кандидат, партія (організація партії) – суб’єкт виборчого процесу має право на договірній основі за рахунок коштів власного виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації.

Ще одна – частина 3 статті 49 Виборчого кодексу – телерадіоорганізації мають право створювати та поширювати у прямому ефірі передачі за участю кандидатів, представників партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу, їх уповноважених, довірених осіб у формі передвиборчих дебатів чи дискусій. Телерадіоорганізація, яка має намір поширювати зазначені передачі, оприлюднює відповідну пропозицію, в якій зазначаються формат передачі, строк, протягом якого необхідно надати згоду на участь у передачі, та вартість участі у такій передачі. Далі у законі деталізовано формат передачі.

Зазначимо, що перша стаття є у розділі “Передвиборна агітація”, а друга – “Інформаційне забезпечення виборів”.

На звернення Олега Синютки цього ж дня відреагували на телеканалі “UA: ЛЬВІВ”. Там зазначили, що не вбачають порушення законодавства: “Виборчий округ. Дебати” – це не майданчик для політичної агітації кандидатів. Це дискусійна суспільно-політична програма команди Суспільного, що має на меті надати рівні можливості для учасників перегонів. Телепроєкт не суперечить Виборчому кодексу України, відповідає Закону України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України”. Зазначимо, “Виборчий округ. Дебати” – це власний формат Суспільного, участь у проєкті не оплачується за рахунок виборчих фондів кандидатів”. Далі у тексті описано формат проєкту.

Цього ж дня Андрій Садовий поспілкувався про дебати у проекті “ZAXID.NET LIVE”. “Я отримав запрошення від Суспільного телебачення – вони пропонують 18 числа провести дебати. Ми дали згоду. Чесно кажучи, це є правильно, тому що я пригадую дебати 2015 року – ми тоді з Кошулинським дебатували чітко, прозоро, відкрито. Які можуть бути ще умови? – До речі, в 2015 році виникали (бо завжди є нюанси) якісь суперечки з приводу формату? – Жодних. Є Суспільне телебачення, яке фінансується і вами, і мною, всіма громадянами України. Це є телебачення, яке всім належить – тому це нейтральна площадка. Ми тоді нічого ні з ким не погоджували: нас запросили, і ми прийшли. Так само і зараз: є запрошення – я прийду, крапка. Я готовий виконати ті умови, які буде ставити Суспільне телебачення, яке запросило мене 18 числа на дебати – і я прийду, крапка”, – зазначив Садовий.

Також Андрій Садовий додав, що не має жодних зауважень до організації дебатів на суспільному мовнику, не хоче витрачати свій час на процес організації і погоджується з форматом, яке пропонує ЗМІ.

Дискусія між кандидатами на посаду міського голови Львова Андрієм Садовим і Олегом Синюткою чимось нагадує те, як поводилися перед другим туром президентських виборів минулого року Петро Порошенко та Володимир Зеленський. Вони обмінювалися викликами на дебати, озвучували свої умови і записували відеоролики. В результаті дебати відбулися на стадіоні.

Чи готові Андрій Садовий та Олег Синютка вийти з віртуального простору, дійти згоди, провести публічну дискусію і показати хорошу практику для інших кандидатів? Не так для себе, як для виборців, які за них голосуватимуть і хочуть почути, якими є їхнє бачення розвитку громади впродовж наступних 5 років.

Координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Тарас Радь зазначає: “У Виборчому кодексі чітко не врегульовано процедури проведення дебатів під час місцевих виборів. У Кодексі прописані лише умови таких дебати, які мають бути між кандидатами на пост Президента України у разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування, а також вказано формат і за які кошти ці дебати відбуваються. Натомість у Загальній частині передбачено, що дебати є одним з різновидів передвиборної агітації, який суб’єкти виборчого процесу можуть використовувати в рамках виборчої кампанії за кошти виборчого фонду. Проте їх можна проводити і на безоплатій основі, але з дотриманням принципу рівності для усіх сторін. За цих обставин дебати між кандидатами на пост міського голови можна проводити у будь-якому форматі і на будь-якому майданчику за умови забезпечення рівних умов для учасників. Їх може організовувати як Львівська міська територіальна виборча комісія, так і будь-яка телерадіокомпанія. Усе залежить від кандидатів чи захочуть вони брати участь, чи влаштують їх запропоновані умови та формат”.

Автор: Мар’яна Сич

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.: +38 098 765 86 22
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.