28 вересня – Міжнародний день права знати в Україні

Дата: 28.09.2014

Кожного року 28 вересня в усьому світі відзначають Міжнародний день Права знати[1]. Традиційно у цей день громадські організації проводять вуличні акції, конференції, тренінги, презентації, кінопокази та інші заходи націлені на те, щоб спонукати людей активно користуватися своїм правом на доступ до публічної інформації. Журналісти публікують тематичні статті про свободу інформації, вчителі та освітяни розповідають школярам і студентам про те, чому важливо, щоб влада була відкритою. Звичайні громадяни подають запити на отримання публічної інформації, з’ясовуючи, що зробили посадовці для популяризації прозорого й відкритого урядування.     

З кожним роком все більше неурядових організацій долучається до відзначення Міжнародного дня права знати. В Україні вже другий рік поспіль в рамках національної кампанії вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування (ініційованої Львівським представництвом Громадянської мережі ОПОРА за фінансової підтримки Європейського Союзу) відбувається ряд регіональних заходів, приурочених до святкування Міжнародного дня Права знати.

Особливістю цьогорічного відзначення стане проведення Днів відкритий дверей у міських радах обласних міст. В рамках цієї ініціативи зацікавлені громадяни і всі охочі зможуть побачити як функціонує муніципалітет зсередини і дізнатися яким чином органи місцевого самоврядування щоденно взаємодіють з мешканцями.

Різноманітні публічні заходи триватимуть близько двох тижнів, а їхнім фінальним етапом стане презентація Індексу публічності місцевого самоврядування – 2014. Цього року вимірювання охопило усі міські ради в обласних центрах України. Протягом останніх чотирьох місяців  представники Громадянської мережі ОПОРА та партнерських організацій надсилали запити на інформацію, ходили на прийоми до чиновників та депутатів, відвідували пленарні засідання рад, аналізували контент офіційних веб-сайтів та друкованих видань рад.

Нагадаємо, що за результатами минулорічного вимірювання, яке охопило 11 обласних центрів,  в загальному рейтингу публічності місцевого самоврядування перше місце посіла Івано-франківська міська рада з сумарним показником публічності  68% (з можливих 100%). На другому місці виявися муніципалітет Луцька (65%), на третьому – Львова (61%). Рейтинг замикали Черкаська (39%) та Ужгородська (32%) міські ради.

Перелік заходів з нагоди відзначення Міжнародного дня права знати:

ВінницяТренінг про доступ до публічної інформації (3 жовтня, 10:00)
День відкритих дверей у Вінницькій міській раді (3 жовтня, 13:00)
Демонстрація фільму «Відкритий доступ» для студентів факультету журналістики Вінницького педагогічного університету (6 жовтня)
Дніпропетровськ Тренінг «Актуальні питання доступу до публічної інформації» для слухачів Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України (дата уточнюється)
ЧеркасиКруглий стіл на тему «Офіційний сайт Черкаської міської ради як інструмент доступу до публічної інформації» (28 вересня, 12:00)
День відкритих дверей у Черкаській міській раді (28 вересня, 15:00)
Ужгород Тренінг «Доступ до публічної інформації: практика і досвід» для студентів Ужгородського національного університету (1 жовтня)
День відкритих дверей в Ужгородській міській раді (2 жовтня, 10:00)
РівнеТренінг «Реалізація принципу «публічності» під час виборчої кампанії» (30 вересня)
ВознесенськМайстер-клас з написання запитів на отримання публічної інформації (29 жовтня, Малий зал виконавчого комітету міської ради)
Презентацію про Міжнародний день права знати з показом відео (29 жовтня)
День відкритих дверей у Вознесенській міській раді
ХмельницькийДень відкритих дверей у Хмельницькій міській раді та Центрі надання адміністративних послуг (26 вересня, 15:00)
Круглий стіл «Механізми громадського контролю за діяльністю влади». (30 вересня, 10:00, Хмельницька торгово-промислова палата)
СумиТренінг «Доступ до публічної інформації для журналістів, представників громадських організацій, пересічних мешканців – відстоюємо своє право знати» (28 вересня)
Перегляд фільму «Відкритий доступ»

Перелік міст та список заходів оновлюється. Детальну інформація шукайте на веб-сайті www.publicityindex.org та Інтернет сторінках організацій-партнерів мережі вимірювання Індексу публічності

 

За коментарем звертайтеся:
Олександр Неберикут, керівник проекту
+380636286837, aberykolo@opora.org.ua

 

Довідково: 
Проект «Вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування в Україні» реалізовує Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА. 
Проект фінансується Європейським Союзом.
Веб-сайт Представництва ЄС: http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/index_uk.htm

 


[1] Міжнародний день Права Знати започаткований у 2002 році на конференції, де зібралися різні громадські організації та ініціативи, які працюють у сфері доступу до публічної інформації та відстоюють право громадян «знати». Саме тоді було засновано Мережу захисників свободи інформації (The Freedom of Information Advocates Network, FOIAnet), а 28 вересня визначено як День права знати. Метою започаткування такого Дня було підвищити обізнаність людей щодо отримання ними інформації, яка є у розпорядженні влади – про те, яким чином чиновники здійснюють свої повноваження та на які потреби витрачають кошти платників податків.