28 вересня – Міжнародний день Права знати: як відзначатимуть в Україні

Дата: 24.09.2013

Poster_ENG+Кожного року 28 вересня громадські організації усього світу святкують Міжнародний день Права знати. У цей день вони проводять акції, конференції, тренінги та інші заходи, присвячені доступу до інформації, тим самим популяризуючи право громадян знати та отримувати соціально важливу інформацію.

Міжнародний день Права Знати започаткований у 2002 році на конференції, яка зібрала в одному приміщенні різні громадські організації та ініціативи, що працювали у полі доступу до публічної інформації та відстоювали право громадян «знати». Саме тоді було засновано Мережу захисників свободи інформації (The Freedom of Information Advocates Network, FOIAnet), а 28 вересня визначено як День права знати.

Метою започаткування такого Дня було підвищити обізнаність людей щодо отримання ними інформації, яка є у розпорядженні влади – про те, яким чином чиновники здійснюють свої повноваження та на які потреби витрачають кошти платників податків. Тому, ефективна реалізація права людини отримати дані від владних органів є одним з показників відкритості управління, яке провадить публічна адміністрація.

У багатьох країнах Європи право доступу до інформації регулюються окремим законами, які чітко врегульовують механізм отримання даних. В Україні, це ЗУ «Про доступ до публічної інформації», який визначає порядок подання запиту на отримання інформації та термінів надання відповіді.

Цьогоріч, ряд заходів, приурочених до святкування Міжнародного Дня Права Знати відбуватимуться в рамках кампанії вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування, ініційованої Громадянською мережею “Опора” у Львові за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Про те, як відзначатимуть Міжнародний день Права знати в України детальніше дивіться тут:

  1. У Луцьку відзначатимуть Міжнародний день Права знати
  2. 25 Вересня відбудеться вечір до Міжнародного дня Права знати у Черкасах
  3. Рівне святкуватиме Міжнародний день «Права знати»
  4. Круглий стіл до Міжнародного дня Права знати у Черкасах