Депутати міськрад могли б працювати ефективніше, якби отримували кошти за свою роботу

Дата: 25.12.2018

Моніторинг діяльності депутатів ЛМР у 2018 році виявив, що 55 % місцевих обранців приймають громадян не рідше одного разу на місяць, у той час як 28 % обранців проводять прийом рідше одного разу на місяць, 17 % взагалі не проводять прийом громадян. Найбільш проблемним аспектом діяльності депутатів виявилось звітування. Хоча цього року звіти подали 42 депутати, що вдвічі більше ніж у попередній рік, питання їхнього якісного наповнення та відповідності вимогам законодавства лишається актуальним. Це також стосується необхідності публічного звітування на відкритій зустрічі, що зробила менша половина депутатського корпусу.

Аналітики Громадянської мережі ОПОРА ініціювали дискусію між депутатами Львівської міської ради та експертами з місцевого самоврядування щодо відкритості та підзвітності місцевих обранців. До обговорення цих проблем долучився начальник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський, а також депутати Петро Адамик, Андрій Шевців, Роман Іванців, Оксана Рубай, Ольга Посипанко, Михайло Дідух, Віталій Свінціцький, Юлія Хомич та Ігор Зінкевич, які є членами п’яти фракцій. А саме, БПП «Солідарність», Об’єднання «Самопоміч», Громадська позиція, «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» та Громадський рух «Народний контроль». Від експертного середовища взяли участь у дискусії координатор Антикорупційного Форуму Львівщини Олексій Роговик та аналітик Львівського регуляторного хабу Олександра Чоловська.

Більшість місцевих обранців зазначили, що якби вони отримували кошти за свою роботу, це б стимулювало їх відповідальніше ставитись до обов’язків та запобігло б вигоранню їхніх колег. Координатор Атикорупційного форуму Львівщини Олексій Роговик розглядає оплату праці місцевих депутатів ще й як один із інструментів запобігання корупції та тіньового фінансування.

Під час заходу багато з присутніх депутатів наголошували, що вважають оперативне реагування на звернення містян ефективнішим ніж регулярні зустрічі з громадянами, як того вимагає закон. Мовляв, комунікують з людьми в будь-який час телефоном, у соціальних мережах чи просто на вулиці, а очікування, доки хтось прийде на прийом за графіком є марнуванням часу.

У дискусії неодноразово виникали питання про те, як співвідносяться вимоги законодавства з наявними практиками здійснення депутатської діяльності, зокрема: ведення прийому громадян не рідше одного разу протягом місяця, оприлюднення звіту про роботу не рідше одного разу на рік, інформування виборців про свою діяльність один раз на півріччя. Депутати погоджувалися з необхідністю означення своїх обов’язків, проте багато з них вважають оцінювання їх діяльності виключно за цими критеріями надто формальним. Водночас залишається відкритим питання про те, що ж тоді є об’єктивним показником для оцінки діяльності депутата.

З проміжним звітом за результатами кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» можна ознайомитися за посиланням.

Детальніше: Тарас Радь – координатор проекту «Атестація депутатів міських рад» у Львові: lviv@opora.org.ua, 098-765-86-22.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» у співпраці з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Львові за реалізацію ініціативи відповідає ЛОО ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».