Бути наполегливими: у Львові поділилися порадами про співпрацю з місцевими депутатами
8 червня у Львові відбувся тренінг для молоді “Майстерня помічника депутата міської ради”. Навчання відбулось в рамках ініціативи “Молодь у…
Зростання популярності інтернет-технології та, зокрема, соціальних мереж відкриває нові можливості не тільки для користувачів і блогерів, але й для політиків. ОПОРА у Львові у межах кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» з’ясували, які онлайн-канали найчастіше використовують для підтримки комунікації із мешканцями депутати Львівської міської ради.
“Трибуна депутата”
Подібно до попередників, депутати поточного скликання Львівської міської ради мають можливість використовувати для інформування мешканців офіційний онлайн-ресурс міської ради, яким є розділ “Трибуна депутата” на Інформаційному порталі.
Розділ “Трибуна депутата” на Інформаційному порталі Львівської міської ради
Так, кожен з обранців має можливість розмістити на порталі публікацію про поточну діяльність, плани на майбутнє чи результати роботи. При цьому, такі повідомлення є відображенням суб’єктивної позиції авторів та часто можуть не збігатися з офіційною позицією Львівської міської ради, що робить “Трибуну” демократичним майданчиком для початку та розгортання важливих дискусій у медійній площині. Про популярність платформи серед депутатів свідчить те, що з початку каденції на ній було оприлюднено більше 550 новин.
Сайти місцевих осередків політичних партій та персональні сайти депутатів
За підсумками виборчої кампанії 2020 року, до складу Львівської міської ради увійшли представники 5 політичних партій – «Європейська Солідарність», “Об’єднання “Самопоміч”, “Голос”, “ВАРТА”, “Всеукраїнське Об’єднання “Свобода”.
На сайті «Європейської Солідарності» можна обрати вкладку, присвячену новинам Львівської територіальної організації партії, де на постійній основі з’являються новини про ініціативи партійців, що були обрані до складу місцевих рад області, в тому числі депутатів від фракції «Європейська Солідарність» Львівської міської ради.
У “Об’єднання “Самопоміч” також є сайт, розроблений спеціально для партійного осередку зі Львова, однак з серпня 2020 року новини про діяльність депутатів у Львівській міській раді на ньому з’являтися перестали. Перейшовши на вкладку “Кабінет депутата”, ознайомитися вдасться зі складом фракції попереднього депутатського скликання. Однак окремим банерним оголошенням адміністратори ресурсу інформують користувачів, що станом на зараз “триває оновлення сайту”, а всю актуальну інформація про діяльність партійного осередку можна отримати на Facebook сторінці Об’єднання “Самопоміч” – Львів.
Окремі веб-сайти, на яких на регулярній основі публікуються новини про діяльність депутатів у раді, є також у Львівської обласної територіальної організації політичної Партії “ГОЛОС” та громадсько-політичного руху “ВАРТА”. Що стосується “Всеукраїнського Об’єднання “Свобода”, то як пошуковики, так і соціальні мережі партії ведуть зацікавлених на загальноукраїнський партійний ресурс, на якому інформація про діяльність депутатів міської ради подається разом з новинами про партійних діячів з інших регіонів.
Новина від депутатки Львівської міської ради Марії Чижишин на сайті ЛОТОПП “Голос”
У чотирьох обранців Львівської міської ради – Андріяна Гутника (“Всеукраїнське об’єднання “Свобода”), Валерія Веремчука (“ВАРТА”), Назарія Бербеки та Володимира Марусяка (“Європейська Солідарність”) наявні також персональні веб-сайти.
Вітальна сторінка персонального сайту Валерія Веремчука (“ВАРТА”)
Та попри використання цього каналу, для більшості депутатів Львова саме соціальні мережі дедалі частіше стають інструментом трансляції політичних меседжів.
Найбільш популярною та ефективною у роботі депутатів соціальною мережею продовжує залишатися Facebook. У форматі дописів, сторіс, поширень та живих трансляцій депутати у швидкий спосіб можуть вмістити набагато більше інформації та донести її набагато більшій аудиторії, ніж це можна було зробити раніше. До того ж, не менш важливою є можливість отримувати зворотний зв’язок від друзів та підписників у вигляді лайків, коментарів або повідомлень.
Серед 64 представників депутатського корпусу Львівської міської ради тільки троє не використовують у своїй діяльності цю соціальну мережу. Це Юрій Мельник та Роман Федишин з Об’єднання “Самопоміч”, а також Іван Рудницький з “Європейської Солідарності”.
А от більше половини від складу депутатського корпусу – 35 обранців – окрім приватного профайлу у Facebook, мають також додаткові сторінки для висвітлення діяльності у раді. Це Петро Адамик, Назарій Бербека, Володимир Гой, Юрій Гринів, Роман Грицевич, Михайло Дідух, Остап Доскіч,Роман Дуда, Сергій Івах, Євген Кузик, Володимир Лесик, Юрій Ломага, Володимир Марусяк, Ольга Посипанко, Олексій Різник, Уляна Пак, Тетяна Шевченко (“Європейська Солідарність”), Олег Василишин, Вікторія Довжик, Дмитро Колесник, Юрій Лукашевський, Анна Дідух, Андрій Шевців, (Об’єднання “Самопоміч”), Валерій Веремчук, Ігор Зінкевич, Юрій Мартинюк, Наталія Шелестак (“ВАРТА”), Володимир Гринишин, Андріян Гутник, Руслан Кошулинський, Маркіян Лопачак, Любомир Мельничук, (Всеукраїнське об’єднання “Свобода”), Андрій Дячишин, Вікторія Христенко, Ігор Шолтис (“Голос”).
Що стосується контенту особистих та професійних профайлів, то тут будь-які узагальнення неможливі. Обранці публікують абсолютно різні матеріали, з різною періодичністю та у різний спосіб. Хтось це робить декілька разів на день, а хтось – декілька разів у місяць чи квартал, хтось це робить самостійно, а комусь допомагають помічники, хтось створює унікальний контент, а хтось поширює інформацію від колег або послуговується партійними матеріалами, хтось просуває свої дописи через таргетинг, а хтось не бачить у цьому потреби.
Змістовно дописи обранців у мережі можна поділити на декілька тематичних підкатегорій.
Допис звітного характеру, поширений зі сторінок Об’єднання “Самопоміч” та Любови Давидович
2. Дописи-нагадування про здійснення прийому громадян.
Допис-нагадування про здійснення прийому громадян з офіційної сторінки Уляни Пак
3. Інформаційні дописи про результати роботи у межах пленарних засідань міської ради, постійних комісій чи дорадчих органів.
Інформаційний допис про рішення сесії Львівської міської ради від 20 травня зі сторінки Віталія Троця
4. “Агітаційні” дописи, у яких місцеві обранці розповідають про партійні активності.
Допис зі сторінки Михайла Дідуха про захід, організований “Європейською Солідарністю” до Дня захисту дітей
5. Привітальні дописи, у яких виборців вітають зі святами та іншими важливими датами.
Привітальний допис зі сторінки Валерія Веремчука, присвячений Дню прапора
6. Дописи-”кейси”, зміст яких присвячений виконанню доручень виборців та діям на шляху до вирішення окремих проблем громади.
Дописи-”кейси” зі сторінки Володимира Марусяка
Інстаграм
У 42 депутатів Львівської міської ради також наявні сторінки у соціальній мережі Інстаграм, однак лише у 19 з них можна відстежити контент, пов’язаний із реалізацією депутатських обов’язків. Зокрема, новини зі стін Ратуші можна знайти у профайлах наступних обранців: Назарій Бербека, Володимир Гой, Роман Дуда, Сергій Івах, Євген Кузик, Юрій Ломага, Володимир Марусяк, Уляна Пак, Олексій Різник, Наталія Сомик (“Європейська Солідарність”), Валерій Веремчук, Тарас Ворко, Ігор Зінкевич, Наталія Шелестак, (“ВАРТА”), Любомир Мельничук, Маркіян Лопачак, Андріян Гутник (Всеукраїнське об’єднання “Свобода”), Юрій Лукашевський (Об’єднання “Самопоміч”), Ігор Шолтис (“Голос”).
Так, про конкретний кейс реагування на звернення мешканців у вирішенні питання комунікації із забудовником повідомляє Тарас Ворко (“ВАРТА”).
Допис зі сторінки Тараса Ворка
Інший приклад можна навести, посилаючись на профайл Сергія Іваха (“Європейська Солідарність”). Обранець повідомляє: “Сьогодні мав нагоду завітати до благодійного фонду «Для добра», який звернувся до мене щодо допомоги з орендою приміщення для перетримки безпритульних тварин.”
Допис зі сторінки Сергія Іваха
Просвітництвом серед молоді у питаннях популяризації депутатської діяльності на своїй сторінці в Instagram займається Ігор Шолтис. Зокрема, у його сторіс можна знайти віртуальну екскурсію міською радою та дізнатися як влаштована велика сесійна зала та як працюють депутати під час пленарних засідань.
Сторіс зі сторінки Ігоря Шолтиса
Telegram
4 обранців Львівської міської ради використовують в якості каналу для комунікації соціальну мережу Telegram. Так, у Юрія Лукашевського (Об’єднання “Самопоміч”) є особистий канал – “Лукашевський Інфо”. У описі каналу вказано, що на ньому буде публікуватися “актуальна інформація про Личаківський район м.Львова, м.Винники, с.Лисиничі та с.Підбірці”, що відповідає межам територіального виборчого округу № 3, в якому було обрано депутата. Та попри це на каналі регулярно публікуються новини загальноміського значення та новини-акценти, пов’язані із діяльністю депутата на посаді директора Департаменту міської агломерації.
Повідомлення з каналу “Лукашевський Інфо”
Ігор Зінкевич (ВАРТА) створив на платформі Telegram групу, яку позиціонує як “онлайн офіс-приймальню” та наповнює інформацією, яка, серед іншого, стосується також результатів опрацювання звернень громадян.
Повідомлення з групи “Зінкевич Ігор”
Персональний канал є також у Маркіяна Лопачака (Всеукраїнське об’єднання “Свобода”). На ньому він інформує мешканців про свою позицію стосовно питань, що розглядаються на засіданнях Виконавчого комітету та відносяться до його сфери відповідальності як секретаря міської ради.
Повідомлення з каналу “Маркіян Лопачак”
Найбільшою за чисельністю є аудиторія каналу Руслана Кошулинського (Всеукраїнське об’єднання “Свобода”), який, однак, після поразки у виборчій кампанії навесні поточного року перестав його наповнювати.
Повідомлення з каналу “Руслан Кошулинський| Офіційний канал”
Аналіз активності депутатів на партійних та муніципальних ресурсах, а також у трьох соціальних мережах засвідчив, що попри помітну різницю у публічній активності між окремими депутатами, більшість з них до обов’язку інформування та підтримки зворотного зв’язку з виборцями ставиться доволі відповідально.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
Переглянути інформаційні відео про роботу місцевих депутатів можна .
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження». За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.