Львів повернувся до п’ятірки лідерів Індексу публічності – результати вимірювання 2017 року

Дата: 26.04.2018

Львів цього року зайняв п’яту сходинку у рейтингу Індексу публічності з результатом у 72%. Львівську міську раду обігнали муніципалітету Івано-Франківська (78%) та Києва (73%). 72% разом зі Львовом набрали також Вінниця, Луцьк та Чернівці. Про це сьогодні на прес-конференції повідомив координатор всеукраїнського вимірювання Індексу публічності Олександр Неберикут.

У Львові найбільшого прогресу у публічності досягли представники депутатського корпусу. Їхній результат становить 69%. За цим показником, вони майже зрівнялись з міським головою, у якого 70% та покращили свій результат у порівнянні з 2013 роком на 23%. “Очевидно, цьому посприяло оновлення депутатського корпусу”, – зазначає Олександр Неберикут. Хоча, незважаючи на такий результат, вони надалі демонструють нижчий рівень публічності з-посеред трьох суб’єктів владних повноважень, лише кількома відсотками поступаючись показнику міського голови в загальному показнику публічності Львова, проте значно відстаючи від виконавчих органів.

“Порівняно з 2016 роком, у 2017 році виконавчі органи Львова значно покращили свої позиції в рейтингу Індексу публічності (з 64 % до 77 %), випередивши Івано-Франківськ (76 %), Луцьк (74 %) та Київ (71 %). Сприяла цьому політика міста щодо залучення громадськості до процесу обговорення та прийняття рішень, відкритості у бюджетній сфері, управління комунальним майном”, – говорить Наталія Матківська. Експерт додає, що основною проблемою у контексті публічності є те, що досі не оприлюднена інформація про функції та повноваження виконавчого комітету, не вказано місце засідання, і найбільш негативною практикою є відсутність проектів рішень.

“Міський голова Львова не дотримується вимог законодавства щодо проведення звітування у форматі відкритої зустрічі, – зазначила Наталія Матківська. – Це одна з ключових проблем його публічності. Відсутні також і текстові звіти депутатів, міського голови та виконавчих органів”. Зокрема, звітування міського голови у Львові відбувається шляхом індивідуального запрошення на звіт представників різних інтелектуальних еліт – духовенства, лідерів громадської думки, інтелігенції тощо. Попри те, що такий звіт транслюється в режимі on-line, пересічні мешканці не мають змоги задати питання міському голові та висловити свої зауваження.

Експерти наголошують, що за результатами кампанії вимірювання Індексу публічності буде підготовлено розгорнутий звіт з рекомендаціями кожному суб’єкту. Звіт команда ОПОРИ адресує Львівській міській раді й сподівається на якісний фідбек.

Довідково: Індекс публічності – це загальнонаціональна кампанія моніторингу прозорості, відкритості та підзвітності діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Об’єктом моніторингу є міські ради в обласних центрах України. У 2017 році вимірювання здійснювалося також у тимчасово перенесених обласних центрах Донецької та Луганської областей.

Проект реалізовується уже п’ятий рік поспіль й має на меті оцінити, наскільки публічно приймаються рішення і втілюється в життя політика муніципалітетів, і яким є внесок основних суб’єктів місцевого самоврядування – міського голови, депутатів та виконавчих органів – в цей процес. Система показників Індексу публічності розроблена на основі положень українського законодавства та міжнародних стандартів у сфері публічності муніципальної влади. Результатом проведеної кампанії є публікація щорічного всеукраїнського дослідження – «Індекс публічності місцевого самоврядування 2017». З результатами минулорічних вимірювань можна ознайомитися на сайті www.publicityindex.org.