
Олег Синютка vs Андрій Садовий: координовані кампанії та Facebook-групи
Історія протистояння двох основних конкурентів за посаду голови Львівської територіальної громади під час місцевих виборів 2020 року. У попередніх матеріалах ми розглянули…
4-5 жовтня у Львівському окружному адміністративному суді відбулися засідання за позовними заявами ВО “Батьківщина” та УДАРу до Рудківської міської територіальної виборчої комісії. Політичні партії просили скасувати постанови комісії щодо відмови у реєстрації їхніх кандидатів у депутати до Рудківської міської ради. Суд не задовольнив прохання жодної з політичних сил. Не оскаржила постанову комісії політична партія “Сила і Честь”, якій Рудківська міська ТВК також відмовила у реєстрації кандидатів.
Громадянська мережа ОПОРА продовжує слідкувати та описувати ситуації з рішеннями територіальних виборчих комісій Львівської області про відмову в реєстрації кандидатів до місцевих рад і судовими оскарженнями таких рішень. Раніше ОПОРА писала про це в матеріалі із загальним оглядом політичних партій, яким було відмовлено в реєстрації, описом ситуації у Славській селищній ТВК і Давидівській сільській ТВК, у Жовківській міській ТВК, а також про чотири судові справи з оскарження рішення все тієї ж Славської селищної ТВК. Цього разу пропонуємо результати розгляду трьох рішень у відмові в реєстрації Рудківською міською територіальною виборчою комісією.
24 вересня Львівська обласна організація ВО “Батьківщина” подала до Рудківської міської ТВК документи для реєстрації їхніх представників кандидатами у депутати до Рудківської міської ради. В процесі перевірки документів комісія виявила, що один із кандидатів включений до списків двох різних місцевих організацій політичних партій. А саме від ВО “Батьківщина” та “Громадянської позиції”. Цей кандидат звернувся до ТВК із заявою, що хоче балотуватися від партії “Громадянська позиція”.
Також Рудківська міська ТВК виявила інші недоліки у документах ВО “Батьківщина”: в єдиному виборчому списку кандидатів в графі “порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку”, кандидат під номером 6 зазначений як такий, що йде під 5 номером у територіальному виборчому списку по територіальному виборчому округу №2, а у відповідному територіальному списку він іде 1 номером; кандидат під 14 номером зазначений як такий, що йде 1 номером у територіальному виборчому списку по територіальному виборчому окрузі номер 2, а у відповідному територіальному списку він іде 5 номером; порядковість кандидатів у депутати не відповідає порядковості зазначеній у рішенні конференції Львівської обласної партійної організації ВО “Батьківщина” про висування кандидатів; передвиборча програма має 6595 символів, що не відповідає вимогам пункту 4 частини 1 статті 222 Виборчого Кодексу; під час формування територіального виборчого списку у територіальному виборчому окрузі №1 не було дотримано гендерної квоти.
Цього ж дня комісія звернулася до ВО “Батьківщина” аби виправити неточності. 25 вересня представник політичної сили подав уточнені документи. Разом із ними був поданий новий територіальний виборчий список, в якому було виявлено порушення, із зазначенням представником партії, що це технічна помилка. Однак, жодних доказів, що це саме технічна помилка, комісії не надано. Тому 28 вересня Рудківська міська ТВК відмовила у реєстрації кандидатів від ВО “Батьківщина”. Партія оскаржила це рішення у суді.
5 жовтня Львівський окружний адміністративний суд розглянув позов ВО “Батьківщина” до Рудківської міської територіальної виборчої комісії. Політична сила просила визнати незаконною постанову №30 від 28 вересня Рудківської міської ТВК щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати до Рудківської міської ради від цієї політичної сили. Суд розглянув докази, вислухав сторони і прийняв рішення відмовити ВО “Батьківщина” у позовній заяві. При цьому суд вказав: “Позивач виправляючи недоліки, в порядку передбаченому ч. 3 ст. 230 ВК України, подав лише згаданий територіальний виборчий список кандидатів у депутати у територіальному виборчому окрузі №1, який стосується гендерної квоти, не виправивши черговості (порядкових номерів) кандидатів у єдиному виборчому списку або у територіальному виборчому списку у територіальному виборчому окрузі №2. Відтак, неподання документів на виправлення порушення щодо черговості (порядкових номерів) кандидатів у єдиному виборчому списку чи у територіальному виборчому списку у територіальному виборчому окрузі №2, з урахуванням положень абзацу 4 ч.3 ст. 230 ВК України, вказують на відсутність таких документів”.
Ще одна політична сила, яка оскаржила рішення Рудківської міської територіальної виборчої комісії у суді – це партія УДАР. 24 вересня до Рудківської міської ТВК надійшла заява від Львівської обласної організації політичної партії УДАР щодо реєстрації кандидатів у депутати до Рудківської міської ради. Комісія розглянула документи від політичної партії і встановила, що двоє кандидатів не подали заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини та не підписали заяву. В заявах ще одного кандидата не зазначено номер територіального виборчого округу, в якому він балотується. Також під час формування територіального виборчого округу №4 не дотримано гендерної квоти. Тому ТВК поінформували політичну партію про виявлені недоліки.
27 вересня представник партії УДАР подав заяву з уточненими списками. Разом з тим до комісії звернувся один із кандидатів від політичної сили, який попросив відкликати свою заяву кандидування у депутати.
Представники партії наполягали на тому, що порушень немає, оскільки дана особа включена до територіального виборчого списку під номером 7, в якому порушено дотримання гендерної квоти, вважається виключеним із виборчих списків. Проте Рудківська міська ТВК дійшла висновку, що сам факт порушення порядку висування кандидатів у депутати до Рудківської міської ради відбувся і заява особи про відмову балотуватися не може скасувати порушення чи анулювати порушення недотримання гендерної квоти.
З таким рішенням комісії УДАР не погодився і оскаржив його у суді. Однак, 4 жовтня Львівський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позовної заяви політичній партії щодо скасування постанови Рудненської міської ТВК про відмову у реєстрації кандидатів від цієї політичної сили. Судом було зазначено: “Сам по собі факт подання заяви про відкликання своєї заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати не усуває порушення вимог абзацу другого частини дев`ятої статті 219 Виборчого кодексу України, оскільки територіальний виборчий список кандидатів у депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області висунутих Львівською обласною організацією політичної партії УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка у територіальному виборчому окрузі № 4 на Зборах цієї організації політичної партії, що відбулися 19 вересня 2020 року не відповідав вимогам Виборчого кодексу України”.
Також Рудківська міська ТВК відмовила у реєстрації кандидатів від партії “Сила і Честь”. 24 вересня політична сила подала документи до комісії на реєстрацію кандидатів у депутати до Рудківської міської ради. Розглянувши документи, комісія виявила ряд недоліків: був одрук в прізвищі однієї з кандидаток; кандидат, який йде першим номером в єдиному виборчому списку вказав у заяві, що балотується в територіальному виборчому окрузі №2; ще один кандидат у заяві на згоду балотуватися невірно вказав округ, в якому кандидує; кандидат, який балотується у виборчому окрузі №2, зазначений 5 номером, а в єдиному виборчому списку в графі “порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку” вказаний під номером 6; під час формування єдиного виборчого списку кандидатів у депутати до Рудківської міської ради не дотримано гендерну квоту. Так, в єдиному виборчому списку від політичної партії “Сила і Честь” 21, 22 номером йдуть представники чоловічої статі, а 23 номером – жіночої. Відтак, комісія звернулася до політичної партії для виправлення недоліків.
27 вересня представник партії “Сила і Честь” надав уточнені документи. Також були подані змінені єдиний та територіальні виборчі списки. Відповідно до частини 7 статті 227 Кодексу список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією. Черговість кандидатів у депутати у територіальному виборчому списку може бути змінена лише за підсумками голосування виборців за умови та у порядку, встановлених частинами першою і другою статті 259 цього Кодексу. Це і стало причиною, відмови у реєстрації кандидатів до Рудківської міської ради від політичної партії “Сила і Честь” За словами голови Рудківської міської ТВК, політична партія не оскаржила це рішення у суді.