Коментар Громадянської мережі ОПОРА щодо ситуації зі ЗНО з англійської мови
Будь-яке рішення варто приймати лише на підставі психометричних даних про результати ЗНО усіх абітурієнтів.
У вівторок, 23 травня, розпочалася основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року. 239 945 учасників, які були зареєстровані, мали змогу скласти тест з української мови і літератури. За оперативною інформацією Українського центру оцінювання якості освіти, участь взяло 230 053 особи (95,9 % від зареєстрованих). Результат виконання частини тесту (частина 1 “Українська мова” та частини 3 “Власне висловлювання”) зараховується всім випускникам загальноосвітніх навчальних закладів як оцінка державної підсумкової атестації та буде оцінений у 12-бальній шкалі. Результат виконання усієї сертифікаційної роботи буде використовуватися під час вступу до вищих навчальних закладів України.
У 2017 році Громадянська мережа ОПОРА проводила вибіркове спосте24реження за дотриманням процедур у 16 областях України (Волинська, Вінницька, Дніпропетровська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Сумська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області).
Громадські спостерігачі констатують хорошу підготовку та роботу персоналу пунктів тестування. З недоліків підготовки аудиторій у пунктах тестування спостерігачі зауважують відсутність годинників більшого розміру (настінні), які б були зручними для всіх учасників, та розміщення деяких приміщень у непристосованих до цього місцях. Наприклад, у Сумському коледжі економіки і торгівлі аудиторія була розміщена у холодному спортзалі. В одній із аудиторій на ПТ Олешківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням іноземних мов Олешківської районної ради Херсонської області був неприємний запах через нещодавній ремонт. Аудиторію довелося додатково провітрювати. У жодному з пунктів тестування не було виявлено порушення цілісності контейнерів з матеріалами, тобто один із головних принципів – конфіденційність змісту завдань був забезпечений.
Абітурієнти також досить відповідально поставилися до процедури тестування. Лише дуже незначна частина з’явилася на пункти тестування, де вели спостереження представники ОПОРИ, без відповідних документів (сертифікат ЗНО, паспорт чи інший документ, що посвідчує особу, запрошення-перепустка). Такі випадки були зафіксовані у Глухівському АГТ Інституту СНАУ, Комунальному закладі освіти “Спеціалізована школа № 13” Дніпровської міської ради, Павлоградській ЗОШ №9, Виноградівській гімназії Виноградівської райради Закарпатської області, Мукачівській ЗОШ І-ІІІ ст. №13, Комунальному закладі освіти “Навчально-виховний комплекс № 66 “Гімназія – початкова школа – дошкільний навчальний заклад” Дніпровської міської ради, Загальноосвітній школі №5 м. Одеси, Приватному вищому навчальному закладі “Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля”, Сумському державному університеті (корпус 4), Комунальному закладі освіти “Середня загальноосвітня школа №46” Дніпровської міської ради, середній загальноосвітній школі №70 м. Львова, Білоцерківській ЗСШ №12.
Також деякі учасники, попри заборону мати технічні засоби зчитування та обробки інформації, таки мали при собі телефони, навушники та інші засоби, через що були позбавлені подальшого права роботи над тестом. На ПТ Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24 Рівненської міської ради під час проведення технологічної перерви із застосуванням металодетекторів у 5 абітурієнтів були виявлені заборонені технічні пристрої, зокрема мобільний телефон (вимкнений), навушники (у 2 абітурієнтів) та флешки (у 2 абітурієнтів). Абітурієнти були вилучені також з пункту тестування Ренійська школа-гімназія – там у одного учасника тестування виявлено мобільний телефон. Під час технологічної перерви у Мукачівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 13 в учасника ЗНО виявили вимкнений планшет. На ПТ Комунальний заклад “Загальноосвітня школа I-III ступенів №4 ім. Д.І. Менделєєва Вінницької міської ради” в одній із аудиторій інструктором було виявлено паперову шпаргалку. В однієї особи інші учасники ЗНО помітили навушники та звернули на це увагу інструктора. Учасник з навушниками був видалений з аудиторії. Випадок зафіксовано у ПТ Комунальний заклад освіти “Навчально-виховний комплекс № 66 “Гімназія – початкова школа – дошкільний навчальний заклад” Дніпровської міської ради. В абітурієнта під час технологічної перерви у Комунальному закладі освіти “Навчально-виховний комплекс №33 “Маріїнська багатопрофільна гімназія – загальноосвітній навчальний заклад І ступеня” Дніпровської міської ради було знайдено зарядний пристрій від мобільного телефону. Мобільні телефони також були виявлені у пунктах тестування, що були розміщені у Надвірнянській ЗОШ 1-3ст. №1 Надвірнянського району, Комунальному закладі освіти “Середня загальноосвітня школа №46” Дніпровської міської ради та середній загальноосвітній школі №70 м. Львова, Миколаївській гімназії №2. Усі учасники-порушники покинули ПТ достроково.
Нагадаємо, відповідно до Регламенту роботи пункту проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2017 році, в аудиторіях пункту ЗНО за допомогою металодетектора може проводитися контроль за дотриманням учасниками вимоги щодо заборони мати при собі та/або на робочому місці засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими технічних засобів чи пристроїв.
За коментарями звертайтесь:
Наталія Радиш,
координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА
тел. 097 640 77 90