Опитування: Як ставляться до зовнішнього незалежного оцінювання його учасники?

Дата: 24.06.2016

Опитування учасників зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури відбулося  5 травня 2016 року і проводилось Всеукраїнською громадською організацією «Громадянська мережа «ОПОРА» спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за підтримки Проекту USAID Альянс Програми сприяння зовнішньому тестуванню. 

При проведенні опитування застосовувалася методика екзит-полу (опитування  на виході з пунктів проведення ЗНО). Загалом було опитано 2086 учасниківу 80 пунктах тестування за вибіркою, що репрезентує  регіональний склад учасників ЗНО. 

 • Абсолютна більшість опитаних учасників тестування  (96%) задоволені якістю тестів ЗНО та водночас 99% задоволенi роботою персоналу в пунктi тестування. До того ж,  на думку 98% опитаних учасників, процедури тестування не були порушені. При цьому в регіональному розрізі відчутних відмінностей в оцінках респондентів стосовно цих питань не було.
 • 90% учасників тестування довiряють системi зовнiшнього незалежного оцінювання, не довіряють  – лише 6%. Водночас лише 14% учасників тестування дали правильну відповідь  на запитання про те, скільки рейтингових балів треба набрати для «складання» ЗНО – 100 балів. Натомість абсолютна більшість – 61% – були впевнені, що треба набрати 124 бали, як це було до 2014 року включно, а 25%  взагалі не змогли дати жодної відповіді.
 • Лише половина учасників ЗНО (50%) знає, як визначається пороговий бал «склав/не склав», тоді  як 32% не знають, як він визначається, але чули, що вiн є. Натомість, 19% учнів взагалі не знають, що це таке, причому ці цифри не надто розрізняються у різних регіонах.
 • Рік і більше готувались до тестування з української мови та літератури 27% учасників тестування, майже стільки ж (23%) витратили на підготовку приблизно півроку, 35%  готувались  від 1 до 6 місяців, тоді як майже 15% не готувались до тестування взагалі. Примітно, що найбільша частка учнів та випускників, які не готувались до тестування, проживають у Центрі та на Донбасі (17%), тоді як найменша частка таких – на Півдні та Сході України (10% та 11% відповідно).
 • Абсолютна більшість опитаних в Україні учнів та випускників шкіл (72%) вважають, що здобутих у школі знань достатньо для складання ЗНО. Причому, що цікаво, цей відсоток фактично однаковий і серед вихідців з україномовних сімей (70%), і серед російськомовних (72%). Натомість, 22% учасників ЗНО вважають, що шкільних знань для тестування недостатньо, а на думку ще 7%,  шкільних знань  недостатньо зовсім, навiть для отримання мiнiмального балу. При цьому відчутно більше опитаних відзначає недостатність шкільних знань для складання ЗНО саме на Заході (34%) та в Центрі України (32%), тоді як найменше таких – на Донбасі (19%) та Півдні України (20%).
 • 36% учасників ЗНО зазначили, що пiд час пiдготовки до складання тесту з української мови i лiтератури вони користувалися послугами індивiдуального репетитора. При цьому в середовищі заможних учнів кількість тих, хто користувався цими послугами, майже вдвічі більша (42%), ніж серед тих учнів, які представляють сегмент населення із доходами нижче середнього рівня (23%). Загалом по всій Україні учні та випускники шкіл самостійно готувалися до ЗНО пiд час занять у школi (38%), проходили безкоштовні он/оф-лайн курси  (17%) та, нарешті, 24% нічиєю допомогою під час підготовки до ЗНО не скористалися.
 • Серед тих учасників ЗНО, хто користувався послугами приватного (індивідуального) репетитора з української мови та літератури, 38% займались з репетитором рік і більше, 27% – понад півроку, 30% – від 1 до 6 місяців, 5% – менше місяця. При цьому найчастіше за репетиторів для опитаних учнів виступали їхні шкільні вчителі (36%) або  вчителі іншої школи або інші вчителі з їхньої школи (46%), а 15% вдавались до репетиторських послуг викладачів ВНЗ. Примітно, що до послуг викладачів вишів частіше звертались більш заможні учні (21%), ніж учні з доходами середнього та вище середнього рівнів (14% та 15%).
 • Найбільше учнів (44%) займались з репетитором 2 рази на тиждень, тоді як третина (33%) серед тих, хто скористався  з послуг репетитора, займались лише 1 раз на тиждень. Слід відзначити,  що займатись з репетитором двічі на тиждень були більшою мірою схильні заможні учні (50%), тоді як 1 раз на тиждень займались переважно учні з середніми доходами (36%).
 • Абсолютна більшість тих учнів, які займались з репетитором протягом двох останніх років, готувались із ним передовсім до тестування з української мови і літератури (91%), далі приблизно однаковий відсоток займалися підготовкою до тестів з  англійської мови (38%),  математики (38%), та історії України (37%).
 • В середньому за останній рік на оплату послуг репетитора учасники тестування  витрачали 1204 гривень на місяць. При цьому найбільші витрати (понад 2000 грн) були схильні нести передовсім учні Півдня та Сходу України (29% та 22% відповідно), тоді як в Центрі таких було 17%, на Заході – тільки 5%, і, нарешті, на Донбасі – 0%.
 • Загалом серед тих, хто займався з репетитором, 45% опитаних  визнали, що вони би не склали тест з української мови та літератури без попередньої підготовки з репетитором. Водночас 25% відзначили, що справилися б і без підготовки з репетитором, а  30%  не змогли дати однозначної відповіді на це запитання. Представники заможніших сімей  демонструють більшу впевненість у своїх силах (35%) порівняно із учнями з доходами середнього (23%) та вище середнього рівнів (27%).
 • Абсолютна більшість опитаних учасників тестування  (89%) планують вступати до ВНЗ цього року. При цьому 63% опитаних вже навіть визначилися зі спецiальнiстю та ВНЗ, до якого вступатимуть, 15% – визначилися тільки зі спеціальністю, тоді як 17% – взагалі не визначилися ані щодо ВНЗ, ані щодо обраної спеціальності. У регіональному розрізі найбільше невизначених учнів на Заході (21%) та в Центрі України (18%), тоді як найменше таких – на Донбасі та Півдні України (11% та 13% відповідно). Серед заможних учнів невизначених відчутно менше (11%), ніж серед тих, хто мають доходи нижче середнього рівня (25%).
 • Тільки 15% опитаних відвідували курси довузівської підготовки, тоді як 85% респондентів таких курсів не відвідували. Найбільш популярними курси довузівської підготовки виявились серед представників Сходу, Донбасу та Центру (21%, 17% та 16% відповідно), тоді як найменшу популярність вони мали на Заході, де їх відвідували тільки 8% опитаних. Курси довузівської підготовки частіше відвідували молоді люди з заможних сімей (26%), ніж ті, у кого доходи  нижче середнього рівня (13%).
 • На думку переважної більшості учасників тестування (58%), ЗНО має залишатися основним критерiєм для вступу до ВНЗ, тоді як 26% висловились на підтримку ідеї повернення до старої системи іспитів у ВНЗ. 16% – не змогли відповісти на це запитання. Варто відзначити, що найбільше прихильників ідеї повернення до іспитів у ВНЗ проживає на Донбасі (33%) та в Центрі (30%), тоді як найменше цю ідею підтримують учні на Заході, Сході та Півдні України (20%, 24% та 25% відповідно). При цьому в середовищі заможних учнів більше тих, хто підтримують повернення до іспитів у ВНЗ (34%), ніж серед учнів із доходами середнього (25%) та нижче середнього рівня (18%).
 • Серед учасників тестування з української мови та літератури 79,5% становили випускники школи 2016 року, 12% – випускники попередніх років, а 8% – учні професійно-технічних училищ. Серед випускників шкіл 70,5% відвідували загальноосвітні заклади,  7% – навчальні заклади з поглибленим вивченням математики, 12% – з поглибленим вивченням іноземної мови, а 11% – з іншим профілем спеціалізації.
 • Спілкуються у своїх родинах переважно українською мовою 46% учасників ЗНО, переважно російською – 28%,  обома мовами, і українською, і російською  – 24%, а 2% – іншими мовами.

РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ

До якої категорії учасників ЗНО Ви належите?

%
Випускник школи 2016 року        79,5
Випускник школи попередніх років12.4
Учень професійно-технічного закладу8,1

Якого типу школу Ви відвідували?

%
Загальноосвітній навчальний заклад (без профілю)70,5
З поглибленим вивченням математики6,8
З поглибленим вивченням іноземної мови (будь-якої)11,8
З іншим профілем10,8

Тип населеного пункту, де ви навчалися

%
Обласний центр26.1
Місто, понад 100 тис. жителів13,4
Місто, від 50 до 100 тис. жителів7,3
Місто, до 50 тис. жителів13,3
Селище міського типу15,4
Село24,5

Якою мовою Ви переважно спілкуєтеся у сім’ї?

%
Переважно українською46,0
Переважно російською27,7
І російською, і українською приблизно однаково24,3
Іншою мовою2,0

Чи задоволенi Ви якiстю тестiв (чи зрозумiлими були питання)?

%
Цiлком задоволений65,7
Переважно задоволений30,0
Переважно не задоволений3,4
Зовсiм не задоволений0,9

Чи задоволенi Ви роботою персоналу у пунктi тестування (уповноважений УЦОЯО, вiдповiдальний за пункт тестування, iнструктори, черговi)?

%
Цiлком задоволений90,4
Переважно задоволений8,6
Переважно не задоволений0,3
Зовсiм не задоволений0,2
Важко сказати0,4

Чи були Вами помiченi порушення процедури тестування iншими учасниками тестування?

%
Ні, процедури не були порушенi97,6
Так, були порушення, i вони були зафiксованi належним чином1,1
Так, порушення були, але не були зафiксованi належним чином1,2

Чи довiряєте системi зовнiшнього незалежного оцiнювання?

%
Цiлком довiряю57,8
Скорiше, довiряю31,8
Скорiше не довiряю4,0
Взагалi не довiряю2,1
Важко сказати4,3

Чи знаєте, яку мiнiмальну кiлькiсть рейтингових балiв необхiдно набрати, щоб скласти ЗНО?

%
Так, 124 бали60,6
Так, 100 балiв14,3
Нi, не знаю25,0

Чи знаєте, як визначається пороговий бал «склав/не склав»?

%
Так, знаю49,6
Не знаю, як визначається, але чув, що вiн є32,0
Взагалi не знаю, що це таке18,4

Скiльки часу Ви готувалися до тестування з української мови та лiтератури?

%
Рiк i бiльше27,2
Приблизно пiвроку23,2
3–6 мiсяцiв13,8
Два мiсяцi8,5
Мiсяць12,7
Не готувався(-лася) взагалi14,5

Чи вважаєте Ви, що знань, якi здобуваються в школi, достатньо для складання ЗНО?

%
Цiлком достатньо35,5
Загалом достатньо36,0
Загалом не достатньо22,0
Зовсiм не достатньо, навiть для отримання мiнiмального балу6,5

Чиєю допомогою Ви користалися пiд час пiдготовки до ЗНО з української мови i лiтератури?

%
Iндивiдуальний репетитор35,6
Готувалися пiд час занять у школi37,8
Безплатнi он/оф-лайн курси для пiдготовки ЗНО17,2
Платнi он/оф-лайн курси для пiдготовки ЗНО3,5
Нiчиєю23,5
Iнше2,2

Чи користувалися Ви послугами приватного (iндивiдуального) репетитора з української мови та лiтератури?

%
Так37,0
Нi63,0

Скiльки часу Ви займалися з репетитором? (% від тих, хто займався з репетитором)

%
Рiк i бiльше37,5
Бiльше пiвроку26,9
1–6 мiсяцiв30,3
Менше мiсяця5,2

Скiльки разiв на тиждень Ви мали заняття з репетитором? (% від тих, хто займався з репетитором)

%
1 раз33,2
2 рази43,5
3 рази17,7
4 рази5,6

 

Хто був Вашим репетитором? (% від тих, хто займався з репетитором)

%
Ваш шкiльний вчитель35,6
Вчитель iншої школи/iнший вчитель з Вашої школи45,8
Викладач ВНЗ15,1
Iнший5,5

Послугами репетитора з яких предметiв Ви користувалися протягом двох останнiх рокiв? (% від тих, хто займався з репетитором)

%
Українська мова i лiтература91,4
Англiйська мова38,1
Iсторiя України37,4
Фiзика8,1
Математика37,7
Бiологiя15,1
Хiмiя9,4
Географiя5,6
Iнше2,0

За останнiй рiк скiльки приблизно коштiв на мiсяць у Вас йшло на оплату послуг репетитора? (% від тих, хто займався з репетитором)

%
До 300 грн (включно)14,2
301–500 грн20,8
5001–1000 грн28,0
1001–2000 грн22,3
Більше 2000 грн14,7
Середнє 1204 грн

 

Як Ви вважаєте, чи справились би Ви з тестом з української мови та лiтератури без попередньої пiдготовки з репетиторами? (% від тих, хто займався з репетитором)

%
Так25,1
Нi45,3
Важко сказати29,6

Чи Ви плануєте вступати до ВНЗ цього року?

%
Так88,8
Нi11,2

Чи Ви вже визначилися зi спецiальнiстю та ВНЗ, куди вступатимете?

%
Визначився зi спецiальнiстю та ВНЗ62,7
Визначився зi спецiальнiстю, але обираю мiж кiлькома ВНЗ14,7
Визначився з ВНЗ, але обираю спецiальнiсть5,2
Не визначився17,4

Чи Ви вiдвiдували курси довузiвської пiдготовки?

%
Так14,7
Нi85,3

Чи повинно ЗНО залишатися основним критерiєм для вступу до ВНЗ?

%
Так, повинно57,6
Нi, краще повернутися до екзаменiв у ВНЗ25,9
Важко сказати16,4

РЕГІОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ

Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Чернівецька області.

Центр: Вінницька, Київська, Сумська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ.

Південь: Одеська, Херсонська області.

Схід: Дніпропетровська,Харківська області.

Донбас: Донецька та Луганська області.

До якої категорії учасників ЗНО Ви відноситеся?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Випускник школи 2016 року78,377,680,984,777,2
Випускник школи попередніх років11,512,716,510,812,2
Учень професійно-технічного закладу10,29,72,54,410,6

Якого типу школу Ви відвідували?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Загальноосвітній навчальний заклад (без профілю)76,465,276,368,774,8
З поглибленим вивченням математики6,56,74,78,77,3
З поглибленим вивченням іноземної мови (будь-якої)9,514,613,68,710,6
З іншим профілем7,613,55,513,97,3

Тип населеного пункту, де Ви навчалися

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Обласний центр20,731,628,323,419,7
Місто, понад 100 тис, жителів9,611,76,121,926,2
Місто, від 50 до 100 тис, жителів10,55,43,55,518,9
Місто, до 50 тис, жителів9,819,010,410,94,9
Селище міського типу12,28,330,022,424,6
Село37,324,121,715,95,7

Якою мовою Ви переважно спілкуєтеся у сім’ї?

%
Переважно українською46,0
Переважно російською27,7
І російською, і українською приблизно однаково24,3
Іншою мовою2,0

 

Чи задоволені Ви якістю тестів (чи зрозумілими були питання)?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Цілком задоволений65,468,260,861,474,0
Переважно задоволений31,226,935,433,922,0
Переважно не задоволений2,63,83,03,74,1
Зовсім не задоволений0,81,10,81,00,0

Чи задоволені Ви роботою персоналу у пункті тестування (уповноважений УЦОЯО, відповідальний за пункт тестування, інструктори, чергові)?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Цілком задоволений93,092,585,284,992,7
Переважно задоволений6,26,713,513,36,5
Переважно не задоволений0,80,00,80,20,0
Зовсім не задоволений0,00,40,40,20,0
Важко сказати0,00,40,01,20,8

 Чи були Вами помічені порушення процедури тестування іншими учасниками тестування?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Ні, процедури не були порушені98,197,797,597,197,6
Так, були порушення, і вони були зафіксовані належним чином0,90,91,31,51,6
Так, порушення були, але не були зафіксовані належним чином0,91,41,31,50,8

Чи довіряєте системі зовнішнього незалежного оцінювання?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Цілком довіряю58,457,161,256,258,5
Скоріше, довіряю31,831,128,334,534,1
Скоріше не довіряю2,64,24,65,23,3
Взагалі не довіряю1,33,22,50,72,4
Важко сказати5,94,43,43,41,6

Чи знаєте, яку мінімальну кількість рейтингових балів необхідно набрати, щоб скласти ЗНО?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так, 124 бали61,959,557,861,963,4
Так, 100 балів10,814,416,518,411,4
Ні, не знаю27,326,125,719,725,2

Чи знаєте, як визначається пороговий бал «склав/не склав»?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так, знаю46,549,247,554,951,2
Не знаю, як визначається, але чув, що він є32,329,035,233,339,8
Взагалі не знаю, що це таке21,221,817,411,88,9

Скільки часу Ви готувалися до тестування з української мови та літератури?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Рік і більше27,529,913,531,422,0
Приблизно півроку23,721,926,224,021,1
3–6 місяців15,310,923,213,110,6
Два місяці8,08,211,87,79,8
Місяць10,012,415,213,119,5
Не готувався(-лася) взагалі15,516,710,110,917,1

Чи вважаєте Ви, що знань, які здобуваються в школі, достатньо для складання ЗНО?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Цілком достатньо30,234,341,140,039,8
Загалом достатньо36,333,939,436,141,5
Загалом не достатньо26,722,915,320,114,6
Зовсім не достатньо, навіть для отримання мінімального балу6,88,94,23,74,1

Чиєю допомогою Ви скористалися під час підготовки до ЗНО з української мови і літератури?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Індивідуальний репетитор41,834,727,036,229,3
Готувалися під час занять в школі34,632,248,545,342,3
Безплатні он/оф-лайн курси для підготовки ЗНО19,314,920,317,516,3
Платні он/оф-лайн курси для підготовки ЗНО1,53,84,25,72,4
Нічиєю21,427,519,420,923,6
Інше0,92,92,12,03,3

Чи користувалися Ви послугами приватного (індивідуального) репетитора з української мови та літератури?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так42,335,232,138,630,1
Ні57,764,867,961,469,9

Скільки часу Ви займалися з репетитором? (% від тих, хто займався з репетитором)

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Рік і більше39,938,729,735,040,5
Більше півроку32,725,524,326,110,8
1–6 місяців24,231,436,532,537,8
Менше місяця3,14,49,56,410,8

Скільки разів на тиждень Ви мали заняття з репетитором? (% від тих, хто займався з репетитором)

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
1 раз35,631,028,036,332,4
2 рази45,045,546,738,235,1
3 рази14,017,721,321,018,9
4 рази5,45,84,04,513,5

Хто був Вашим репетитором? (% від тих, хто займався з репетитором)

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Ваш шкільний вчитель37,634,837,335,727,0
Вчитель іншої школи/інший вчитель з Вашої школи48,046,041,344,645,9
Викладач ВНЗ11,316,714,717,218,9
Інший4,15,88,04,510,8

Послугами репетитора з яких предметів Ви користувалися протягом двох останніх років?     (% від тих, хто займався з репетитором)

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Українська мова і література91,992,490,791,183,8
Англійська мова38,038,333,338,943,2
Історія України38,035,442,737,637,8
Фізика9,05,11,314,013,5
Математика39,833,940,038,245,9
Біологія15,815,212,012,727,0
Хімія8,112,35,38,38,1
Географія6,84,310,74,52,7
Інше1,82,51,31,90,0

За останній рік скільки приблизно коштів в місяць у Вас йшло на оплату послуг репетитора? (% від тих, хто займався з репетитором)

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
До 300 грн (включно)15,811,317,913,225,0
301–500 грн31,717,310,716,218,8
501–1000 грн28,730,810,726,537,5
1001–2000 грн18,823,332,122,118,8
Більше 20005,017,328,622,10,0

Як Ви вважаєте, чи справились би Ви з тестом з української мови та літератури без попередньої підготовки з репетиторами? (% від тих, хто займався з репетитором)

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так18,829,636,021,721,6
Ні52,541,933,347,840,5
Важко сказати28,728,530,730,637,8

Чи Ви плануєте вступати до ВНЗ цього року?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так86,390,984,489,193,4
Ні13,79,115,610,96,6

Чи Ви вже визначилися зі спеціальністю та ВНЗ, куди вступатимете?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Визначився зі спеціальністю та ВНЗ56,466,265,658,275,6
Визначився зі спеціальністю, але обираю між кількома ВНЗ17,212,117,016,410,6
Визначився з ВНЗ, але обираю спеціальність5,33,94,09,22,4
Не визначився21,117,813,416,211,4

Чи Ви відвідували курси довузівської підготовки?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так7,516,013,521,117,1
Ні92,584,086,578,982,9

Чи повинно ЗНО залишатися основним критерієм для вступу до ВНЗ?

ЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Так, повинно65,252,757,358,256,1
Ні, краще повернутися до екзаменів у ВНЗ19,630,425,123,533,3
Важко сказати15,216,817,618,310,6

 

Детальніше: Наталія Радиш, координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА – тел: 097 640 77 90.

Додаткова інформація: Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).