Про діяльність у сфері громадського контролю

Дата: 21.09.2009

Впродовж двох років Громадянська мережа ОПОРА разом з польським партнером Асоціацією лідерів локальних громадських груп (Варшава) (http://www.lgo.pl/) співпрацюють, з метою розвитку контрольної функції громадянського суспільства та розбудови середовища watch-dog організацій в Польщі та Україні.

Наша співпраця розпочалася у 2008 році, коли ми реалізували проект «Підтримка середовища громадських моніторингових організацій в Україні». Головним завданням проекту було створити команду професійних тренерів із представників організацій громадського контролю в Україні, які б могли ефективно передавати свої знання та вміння про громадський контроль неформальним та неінституціалізованим об’єднанням громадян. На основі конкурсного відбору, було обрано 22 представника організацій громадського контролю (зі Львова, Вознесенська, Києва, Рівного, Луцька, Кіровограда, Вінниці, Тернополя, Черкас, Чернігова, Донецька), які пройшли десятиденне навчання тренерської роботи у Польщі. За час 10-денного студійного візиту учасники вивчали методологію інтерактивного навчання дорослих Девіда Колба, розробили 6 тематичних тренінгів на основі власних знань та вмінь, а також досвіду, запозиченого у польських колег.

За результатами навчання було сформовано 10 тренерських пар, які протягом жовтня 2008 року спланували і провели пілотні тренінги, присвячені різним аспектам громадського контролю, у 8 містах України. На кожному тренінгу був присутній супервізор (тренер зі стажем) з громадської організації «Товариство Лева», який мав вказати на недоліки та надати рекомендації щодо покращення професійних навичок тренера.

У тренінгах з громадського контролю взяли участь близько 100 осіб різного віку, це були представники різних соціальних груп: активісти громадських організацій, студенти, представники органів місцевого самоврядування, місцеві жителі. Після проведення пілотних тренінгів учасники мали змогу обговорити свій досвід, запропонувати зміни до тренінгових програм та спланувати наступні кроки.

У 2009 р. команда тренерів продовжила роботу у форматі «Школи громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування» в рамках проекту «Навчання через практику: громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування як гарантія впровадження належного управління». Фінансову підтримку надали програма «Польська допомога» Міністерства закордонних справ Республіки Польща та Фонд сприяння демократії Посольства США в Україні.

Для участі в «Школі громадського контролю» було відібрано 24 представники НУО з 16 міст України. «Школа» складалася із двох навчальних сесій, виконання домашнього завдання між сесіями та реалізацій локальної кампанії громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Перша сесія «Школи громадського контролю» відбулася 30 червня – 4 липня, друга сесія – 20-24 липня 2009 р. Основана мета, яку ставили перед собою організатори і тренерська команда школи, – дати можливість учасникам здобути якісні індивідуальні знання про громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування та сформувати відповідні навички і вміння для реалізації локальних кампаній громадського контролю.

З вересня до грудня учасники Школи, реалізовували кампаній громадського контролю за розробленою методологією у своїх містах.

Тут можна переглянути як відбувалося навчання учасників Школи.