Результати вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування

Дата: 01.10.2013

Під час сьогоднішньої прес-конференції аналітики Громадянської мережі ОПОРА оприлюднили результати вимірювання всеукраїнського Індексу публічності місцевого самоврядування. Дослідження, базоване на спеціально розробленій методології, презентує рівень відкритості, прозорості та підзвітності місцевого самоврядування, а саме – міського голови, виконавчих органів та депутатів – трьох основних об’єктів вимірювання.

За словами Олександра Неберикута, координатора кампанії «Вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування», дослідження націлене на те, щоб зрозуміти? наскільки публічно приймаються рішення і втілюється в життя політика муніципалітету, і яким є внесок основних суб’єктів місцевого самоврядування в цей процес. Загалом вимірювання охопило 11 обласних центрів України Донецьк, Івано-Франківськ, Луганськ, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одесу, Рівне, Черкаси, Чернігів та Ужгород. Протягом останніх чотирьох місяців у цих містах представники мережі ОПОРА та партнерських організацій надсилали запити на інформацію, ходили на прийоми до чиновників та депутатів, відвідували пленарні засідання рад, аналізували контент офіційних веб-сайтів та друкованих видань рад. Результатом такої роботи стали відповіді на оперативні питання (всього – 202), що дало змогу об’єктивно оцінити роботу органів та посадових осіб місцевого самоврядування та скласти рейтинг публічності муніципалітетів й, зокрема, міських голів, виконавчих органів та депутатів місцевих рад.

Відтак, у загальному рейтингу публічності місцевого самоврядування перше місце посіла Івано-франківська міська рада з сумарним показником у 68% з можливих 100%. На другому місці опинилися органи місцевого самоврядування Луцька (65%), на третьому – Львова (61%). Рейтинг замикають Черкаська (39%) та Ужгородська (32%) міські ради.

Якщо вести мову про суб’єктів місцевого самоврядування, то найпублічніші міські голови працюють в Івано-Франківську (Віктор Анушкевичус –74%) та Луцьку (Микола Романюк – 73%), на третьому місці – мер Донецька (Олександр Лук’янченко – 68%). Останню сходинку посів виконуючий обов’язки міського голови Черкас – Віктор Білоусов (33%). Що стосується виконавчих органів, то рейтинг очолюють Івано-Франківськ та Львів з 80% та 73% відповідно. Останню позицію зайняли виконавчі органи Ужгородської міської ради. Найнижчим є рейтинг публічності депутатів місцевих рад. Жоден депутатський корпус не досягнув рівня 55%. На першому місці у цьому рейтингу є депутати Луцької міської ради, а найменш публічними – міські обранці Ужгорода.

Окрім цього, методологія вимірювання дозволяє порівнювати результати відповідно до трьох принципів – прозорості, відкритості й підзвітності. Найнижчі рейтинги у цих порівняннях отримав параметр «підзвітність депутатів міських рад» – жодна рада не подолала бар’єр вище 53%. Єдиний параметр, лідер рейтингу у якому перетнув позначку у 90% – це «відкритість виконавчих органів». Перше місце посіли виконавчі органи  Івано-Франківської міської ради (92%).

Детальніше: Олександр Неберикут, координатор кампанії «Вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування», Громадянська мережа ОПОРА у Львові – 063 628 68 37.

  1. Звіт за результатами вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування можна завантажити тут: Індекс публічності
  2. Індекс публічності у графіках знайдете за посиланням: Publicity Index infographics
  3. Презентація: Publicity Index presentation
  4. Регіональні звіти за підсумками вимірювання Індексу публічності:

Проект “Вимірювання публічності місцевого самоврядування” здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу