Бути наполегливими: у Львові поділилися порадами про співпрацю з місцевими депутатами
8 червня у Львові відбувся тренінг для молоді “Майстерня помічника депутата міської ради”. Навчання відбулось в рамках ініціативи “Молодь у…
Скасування двоставкового тарифу на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення стало черговим приводом для розгортання інформаційної війни між депутатським корпусом, точніше фракцією ВО «Свобода», та органами виконавчої влади, які очолює міський голова А. Садовий. Про те, що дискусія мала більше популістський характер і була націлена на завоювання місцевого електорату, ніж намагалася вирішити конкретні проблеми стало зрозумілим під час останнього пленарного засідання депутатів Львівської міської ради, 30 червня 2011 р. Винесена на розгляд ухвала про «Встановлення сезонного (одноставкового) тарифу» не лише не скасувала діючий тариф — вона передусім показала некомпетентність ініціаторів змін та їхню неспроможність запропонувати реальні механізми вирішення проблеми.
Кампанію за зміну тарифу на тепло ВО «Свобода» розпочало ще на початку травня, провівши у кожному районі міста обговорення переваг та недоліків існуючого тарифу. За умови наведення аргументів на користь лише одноставкового тарифу — присутні мешканці одноголосно підтримували таку благородну ініціативу. Більшість з присутніх на обговореннях львів`ян, в основному, сподівалися, що із скасуванням двоставкового тарифу, вони платитимуть за теплу воду та опалення менше, а сама процедура надання послуг стане більш зрозумілою та прозорою. Неабияке захоплення викликав і аргумент про сплату за послуги по факту їх надання, а не авансом наперед, так як це відбувається тепер. В той же час, аргумент про те, що в листопаді доведеться платити не звичну високу ціну за централізоване опалення, а вдвічі більшу, адже сума оплати тепер не ділитиметься на 12 місяців, як це було раніше, а на 6, — замовчувався. Одразу ж після «всенародних» обговорень ініціатива щодо скасування існуючого виду розрахунку за тепло набула інформаційного розголосу, а в міській раді була створена робоча група з депутатів та працівників виконавчих органів, яка б мала напрацювати відповідні пропозиції про заміну тарифу.
Виконавчі органи під керівництвом міського голови зі свого боку намагалися відстояти двоставковий тариф, а основним аргументом для них стала небезпека банкрутства підприємств-постачальників тепла та зрив опалювального сезону загалом. Організоване на офіційній сторінці Львівської міської ради інтернет-опитування, проте, показало, що більшість учасників голосування схиляються на сторону одноставкового виду розрахунку за тепло, доля ж надавача послуг їх мало цікавить. Тим не менше, прихильні до міського голови львівські ЗМІ продовжували висвітлювати аргументи озвучені виконавчими органами. Аргумент перший — діючий тариф на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення, попри висловлювання окремих міських депутатів про його нелегітимність, діє на законних підставах, адже економічно обгрунтований. Аргумент другий — визначення ціни на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води встановлює Національна комісія регулювання електроенергетики України, без її погодження місцева влада не має права змінювати існуючий розрахунок.
Врешті-решт, 30 червня до порядку денного пленарного засідання Львівської міської ради, додатково, без попереднього оприлюднення для ознайомлення громадськості, був внесений проект ухвали про «Встановлення сезонного (одноставкового) тарифу на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення». Як з`ясувалося під час обговорення документа, не всі депутати мали змогу ознайомитися із проектом ухвали напередодні засідання, оскільки не отримали його копії. Проте, такий факт не завадив представникам окремих партій («Фронт змін», «Україна Соборна») поставити під сумнів ефективність та дієвість запропонованого акту.
Зрештою, проголосована депутатами ухвала насправді стала початком закінчення інформаційної боротьби за зміну тарифу. Закладений у ній алгоритм, який за задумом депутатів мав би привести до скасування двоставкової форми оплати за тепло, завідома не дасть результату. Наприклад, пункт 2.2. ухвали про «Встановлення сезонного (одноставкового) тарифу» передбачає звернення до Національної комісії регулювання електроенергетики України з пропозицією щодо зниження ціни на природній газ, який використовується для виробництва теплової енергії для населення. І це в ситуації, коли Міжнародний Валютний Фонд постійно ставить вимогу про підвищення цін на комунальні послуги для населення, як умову для отримання Україною чергової позики. Недалекоглядно сподіватися, що НКРЕ погодиться на це.
Без сумніву, в інформаційній дискусії навколо скасування двоставкового тарифу ВО «Свобода» здобула перемогу та очевидну прихильність місцевого електорату. Однак чи виграли від неї самі львів`яни? Це питання лишається відкритим.