У порівнянні з 2017 роком депутати міської ради стали більш відкритими та підзвітними

Дата: 21.12.2018

Про це повідомили аналітики Громадянської мережі ОПОРА під час презентації проміжних результатів моніторингу діяльності депутатів Львівської міської ради.

У серпні 2018 року мережа ОПОРА  розпочала у Львові новий цикл проекту “Атестація депутатів місцевих рад”, що є логічним продовженням минулорічної моніторингової кампанії. У листопаді експерти ОПОРИ завершили аналіз трьох компонентів діяльності Львівської міської ради у 2018 році. А саме: як оприлюднюються дані про депутатів, зокрема інформації про прийом громадян, чи дотримуються місцеві обранці обов’язків здійснювати щомісячний прийом громадян, та чи звітують щорічно про свою роботу у попередній рік.

“Кількісні результати проміжного моніторингу свідчать, що діяльність депутатів ЛМР стала відкритішою та публічнішою, помітно більше депутатів звітують про свою роботу.  Водночас, відсутній прогрес у якісних показниках депутатської діяльності”, зазначив координатор проекту “Атестація депутатів місцевих рад” у Львові  Тарас Радь.

Аналітик ОПОРИ розповів, що оприлюднення інформації про депутатів традиційно залишається сильною стороною депутатів міської ради. На Інформаційному порталі ЛМР біографічні дані 61 з 64 депутатів подані вичерпно, тоді як ще трьом обранцям бракує лише одного компонента (партійна приналежність або сімейний стан).

Є прогрес також у питанні оприлюднення інформації щодо здійснення прийому громадян. Цьогорічний моніторинг не виявив жодного випадку, коли б у когось з обранців була б відсутня інформація про прийом. 50 % депутатів інформують своїх виборців про час і місце прийому в повному обсязі. Проте, як і раніше, частина депутатів подають неповну або недостовірну інформацію.

Позитивним аспектом, на думку експертів, є оновлення Інформаційного порталу, де окрім нових підрозділів – “Карта виборчих округів”, “Прийом громадян депутатами”, “Конфлікт інтересів” тепер можна знайти доповнену інформацію про місцевих обранців, встановити межі виборчого округу львівських депутатів та скористатися переходом на ресурс Lviv.Rada4You.org.

*Також, аналітики ОПОРИ пропонують скористатись їхньою оновленою Картою приймалень депутатів Львівської міської ради з актуальною інформацією про графіки прийому громадян.

Порівняно з результатами попереднього дослідження, цьогорічний показник виконання депутатами обов’язку щомісячного особистого прийому громадян також зазнав деяких позитивних змін. Проте він все ще залишається однією з найпроблемніших частин діяльності депутатського корпусу. За результатами фактичної перевірки, 45 % депутатів проводять особистий прийом громадян нерегулярно. Перевірка також виявила, що 55 % депутатів приймають громадян не рідше одного разу на місяць, у той час як 28 % обранців проводять прийом рідше одного разу на місяць, 17 % взагалі не проводять прийом громадян.

Найбільш проблемний аспект діяльності депутатського корпусу це оприлюднення звітів депутатів про свою діяльність за попередній рік. Хоча позитивні зрушення, на погляд аналітиків, спостерігаються і тут.  Якщо у 2017 році річний звіт про результати діяльності опублікував 21 депутат, то у 2018 році це зробили вдвічі більше обранців. Однак, попри те, що значно зросла кількість поданих звітів, проблема їхнього якісного наповнення та відповідності вимогам законодавства лишається актуальною. До того ж, лише 25 обранців провели публічну презентацію чи обговорення свого звіту, що також є проблемою, яка потребує вирішення.

Загалом, результати цьогорічного проміжного моніторингу “Атестації депутатів місцевих рад” підтверджують високий рівень відкритості депутатського корпусу Львівської міської ради. Зокрема  в частині оприлюднення інформації про депутатів, інформування про свою діяльність і звітування. Проте значна частина позитивних змін стосується більше кількісних, ніж якісних показників. Оприлюднення інформації про здійснення прийому громадян, фактичне здійснення такого прийому та звітування, за словами експертів, потребують більшої уваги депутатів та подальшого бажання вдосконалювати свою роботу.

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Львівській області звертатися до координатора проекту “Атестація депутатів міських рад” у Львові Тарас Радя, e-mail: lviv@opora.org.ua, тел. 098-765-86-22.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» у співпраці з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Львові за реалізацію ініціативи відповідає ЛОО ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».