ВІД ІНФОРМУВАННЯ ДО ЗАКЛИКІВ: ЯКИМ Є ФАКТОР КОРОНАКРИЗИ У ПУБЛІЧНІЙ КОМУНІКАЦІЇ ДЕПУТАТІВ ЛЬВІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Дата: 11.04.2020

З понеділка, 16 березня, рішенням Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій у Львові було значно посилено обмежувальні заходи  задля запобігання поширенню вірусу COVID-19. Наступного дня депутати Львівської міської ради зібралися на позачергове пленарне засідання, щоб заслухати інформацію про антикризові заходи, проголосувати ряд важливих бюджетних питань для їх реалізації та спланувати подальшу діяльність у віддаленому режимі. Аналітики Громадянської мережі «ОПОРА» у Львові у межах проекту «Атестація депутатів міської ради» дослідили як “коронакриза” вплинула на публічність депутатів Львівської міської ради та їх комунікацію із громадянами у перші тижні всезагального карантину.  

 

Епідемія COVID-19 вчить приймати виклики та, за можливості, дистанційно на них реагувати. На відповідальності публічних інституцій якісне, вчасне та доступне інформування громадян про можливості та обмеження в кризових умовах. За таких обставин як виконавчі, так і представницькі органи місцевого самоврядування повинні використовувати усі можливі для підтримки зворотного зв’язку канали комунікації. У випадку львівських депутатів таких каналів як мінімум два: “Трибуна депутата” на Інформаційному порталі депутатів Львівської міської ради і соціальна мережа Facebook.

Так, “Трибуна депутата” становить онлайн-ресурс міської ради для інформування мешканців міста про поточну активність, плани на майбутнє чи результати роботи депутатів. Кожен з 64 обранців має можливість розмістити на порталі публікацію, яка також автоматично додається у його (її) профайл, генеруючи своєрідний архів новин за каденцію. Усі повідомлення є відображенням суб’єктивної позиції авторів та можуть не збігатися з офіційною позицією  Львівської міської ради.

Висновки про використання депутатами у поточній діяльності соціальної мережі Facebook ми робили у одному з попередніх досліджень, результати якого показали, що лише 6 з 64 депутатів не мають у ній власної сторінки (Григорій Козловський (БПП “Солідарність”), Іван Рудницький (БПП “Солідарність”), Мар’яна Батюк (ВО “Свобода”, видалила після скандального допису про Гітлера), Андрій Дворакевич (Об’єднання “Самопоміч”), Тетяна Іванів (Об’єднання “Самопоміч”) та Юрій Мельник (Об’єднання “Самопоміч”), а профайли ще 2 депутатів – Романа Федишина (Об’єднання “Самопоміч”) і Юрія Кужелюка (“Громадянська позиція”) – існують, проте протягом кількох років залишаються неактивними. Третина від складу депутатського корпусу Львівської міської ради крім особистого акаунту веде також окрему сторінку для висвітлення своєї політичної депутатської діяльності. У цьому переліку Петро Адамик, Уляна Пак, Остап Доскіч, Сергій Івах, Віталій Свіщов (БПП “Солідарність”), Андріян Гутник (ВО “Свобода”), Тарас Чолій, Мирослав Данилків, Юлія Гвоздович, Ігор Дякович (Українська Галицька Партія), Валерій Веремчук, Ірина Оршак, Михайло Дідух, Віталій Свінціцький (Народний контроль), Ігор Вань, Роман Іванців, Ірина Сердюк, Олег Сорочкін (Громадянська позиція), Ігор Телішевський, Ігор Зінкевич (УКРОП), Олена Пасевич, Вікторія Довжик, Тарас Кльофа, Андрій Шевців (Об’єднання “Самопоміч”).

Аналіз вищевказаних джерел у перші три тижні карантинних обмежень засвідчив підвищення інформаційної активності та тематичні зміни у контенті львівських обранців. Якщо у першій декаді березня, основними темами для новин у розділі “Трибуна депутата” були звіти про роботу у 2019 році, повідомлення про результати розгляду запитів, проведення заходів, висловлення фракційних позицій щодо загальнодержавних процесів, то у період з 11 березня до 6 квітня ⅔ новин порталу мали прив’язку до теми протидії коронавірусній інфекції. Аналогічною є ситуація у соціальних мережах: зовсім незначна частина депутатів (4) утрималася від поширення новин про інфекцію, натомість продовжила публікувати звиклий для себе тематичний контент. До них відносимо Олега Березу, який нещодавно очолив Службу автодоріг Львівщини та інформує підписників переважно про новини з професійного життя, Юлію Хомчин, що керує ЛКП “Інститут Стратегії Культури” та ділиться новинами про діяльність установи, Олега Шміда – директора ЛКП «Інститут просторового розвитку», що звітує про весняне оновлення велоінфраструктури Львова і Тараса Гупала, який продовжує розповідати про результати депутатської роботи на окрузі у мікрорайоні Левандівка.

Всього ж за період з 26 березня до 6 квітня можливість розмістити приватну позицію чи позицію фракції на Інформаційному порталі використало 9 депутатів, в результаті активності яких з’явилося 14 нових повідомлень, пов’язаних із епідемією. Найбільше новин розмістив голова фракції партії Громадський рух “Народний контроль” Валерій Веремчук – 4. В них він інформує про те, що частина депутатів фракції буде здійснювати прийом виборців онлайн, висловлює думки про необхідність мобілізації у боротьбі з короновірусом, повідомляє про волонтерські успіхи у цій частині та закликає мешканців Львова залишатися вдома на час карантину. Голова фракції БПП  “Солідарність” Петро Адамик оприлюднив у розділі “Трибуна депутата” заяву про ініціювання проведення позачергового пленарного засідання ЛМР 17 березня та проінформував громадськість про звернення від імені фракції до влади міста із закликом “згуртуватися і об’єднатись задля порятунку економіки”. Ще дві заяви вийшли від імені голови фракції “УКРОП” Ігоря Телішевського. В одній депутати згаданої політичної сили вимагають проводити дезінфекцію під’їздів у будинках Львова, а в іншій закликають звільнити від оренди малий бізнес на час карантину.

По одній новині оприлюднили ще 6 депутатів. Так, Юрій Мельник запевнив, що депутати Об’єднання “Самопоміч”на час карантину працюватимуть у телефонному режимі, а його колега по фракції, лікар Ігор Стояновський актуалізував тему кількості медперсоналу у Львові. Депутати фракції БПП “Солідарність” Сергій Івах та Остап Доскіч висловилися відповідно про організацію роботи штабу оперативних рішень та необхідність звернутися до міжнародних партнерів Львова з проханням запровадити кредитні канікули. Представник “Народного контролю” у міській раді Віталій Свінціцький порівняв українських медиків із добровольцями, які першими у 2014 році пішли на схід, а його фракційний колега – Михайло Дідух закликав “гуртуватися і допомагати тим, хто цього найбільше потребує»

Значно більшою у порівнянні до активності на Інформаційному порталі, є активність депутатів у соціальній мережі Facebook: за три тижні моніторингу ми зафіксували комунікацію від 32 депутатів, що становить половину депутатського корпусу ЛМР. Найбільш активно тему коронавірусу у мережі комунікують Ігор Зінкевич, Михайло Дідух, Валерій Веремчук, Ігор Телішевський, Віталій Свінціцький, Уляна Пак, Ірина Оршак, Роман Іванців, Остап Доскіч, Віталій Свіщов, Назар Палідович, Сергій Івах, Ігор Дякович, Тарас Ворко. У кожного з них за цей період з’явилося більше 10 тематичних дописів. Трохи меншою є активність Ігоря Стояновського, Юлії Гвоздович, Оксани Рубай, Андрія Рікоти, Богданни Зубрицької, Ольги Посипанко (до 5 дописів про коронавірус). По кілька разів згадали про коронавірус у соцмережі Анна Мармуляк, Андріян Гутник, Мирослав Данилків, Богдан Гула, Любомир Босаневич, Орися Богун, Петро Адамик, Володимир Роп’як, Тарас Гупало, Вікторія Довжик, Андрій Карбовник. При дослідженні враховувалися здебільшого індивідуальні висловлювання депутатів, зрідка також репости, що могли містити розлогий коментар з обґрунтуванням тієї чи іншої позиції.

Незважаючи на те, що мова йде про висвітлення питання COVID-19, тематика дописів депутатів Львівської міської ради суттєво різниться. Умовно, ми розділили їх на три категорії: ініціативи (ідеї, впровадження яких дає твердий результат чи практично впливає на поточну ситуацію), інформування (дописи, які ретранслюють інформацію про роботу органів місцевого самоврядування, міських служб, статистику, хронологію посилення обмежень тощо) і заклики (дописи, що розповідають про власну модель поведінки депутата в умовах карантину та спонукають до її наслідування, заклики долучитися до ініціатив). 

Беручи за основу такий поділ, до ініціатив відносимо, наприклад, діяльність Ігоря Зінкевича над створенням чат-бот систем, які повинні розвантажувати call центри екстреної медичної допомоги. Сюди ж, на наш погляд, варто зарахувати системну волонтерську роботу, спрямовану на допомогу потребуючим мешканцям та львівським лікарням депутатів Валерія Веремчука, Михайла Дідуха, Віталія Свінціцького, Тараса Ворко, Ірини Оршак, Уляни Пак, Володимира Роп’яка, Віталія Свіщова, Остапа Доскіча, Юлії Гвоздович, Назара Палідовича, Оксани Рубай. У іншому напрямку працює Ігор Дякович, активно популяризуючи у мережі ініціативу “підвези медика”, спрямовану на полегшення логістики лікарів в умовах поширення інфекції та обмежень на рух громадського транспорту міжміського сполучення. 

Очевидно, що ще більша кількість обранців анґажувалася у соцмережах до інформування мешканців про важливі обставини життя в умовах поширення COVID-19. Так, у проаналізованих дописах найчастіше з’являвся контент про дії уряду, виконавчого комітету ЛМР, міської комісії ТЕБ і НС, спрямовані на локалізацію небезпеки та ліквідацію карантинних наслідків. Зокрема, Ігор Зінкевич повідомляв про особливості функціонування системи оповіщення залишатися вдома, Михайло Дідух висвітлював роботу комунального транспорту, Ігор Телішевський, Віталій Свінціцький та Уляна Пак розповідали про дії, спрямовані на підтримку підприємців. Вікторія Довжик на платформі міського “Центру підтримки підприємництва” організувала та провела ряд вебінарів на тему “Бізнес в умовах СOVID-19”.

Ігор Дякович поширив інформацію про роботу сервісу міської ради, що доставляє необхідні товари для людей з інвалідністю, пенсіонерів та тих, хто не виходить з дому. Детальне пояснення умов надзвичайної ситуації давали Любомир Босаневич, Богдан Гула та Тарас Ворко. 

Сильну інформаційну кампанію, спрямовану на висвітлення тематик навчання на карантині та експертної думки лікарів-імунологів та епідеміологів, розпочав депутат Громадянської позиції Роман Іванців, записавши за період до 10 відео-інтерв’ю, що можна також пов’язувати з його намірами балотуватися на посаду міського голови під час місцевих виборів у жовтні 2020 року. 

Про організацію депутатської роботи згадували у Facebook Анна Мармуляк (про нараду робочої групи розвитку мікрорайону Левандівка в умовах карантину та здійснення прийомів онлайн), Остап Доскіч, Мирослав Данилків, Вікторія Довжик (про роботу постійної комісії у форматі відеозв’язку), Дякович Ігор (про позачергове засідання ЛМР), Андрій Рікота (про перенесення дати публічного звітування), Андріян Гутник (про прийом електронних звернень онлайн),  Уляна Пак (про роботу партійного осередку), Сергій Івах (про підтримку телефонного зв’язку з виборцями).

До категорії закликів можна віднести спільну інформаційну кампанію депутатів фракції “Народний контроль”, об’єднану гаслом #Дією_проти_коронавірусу. Значну увагу львівські обранці приділили сімейним цінностям та правильній комунікації поколінь. Наприклад, Валерій Веремчук на власному прикладі популяризував ідею активного сімейного дозвілля вдома. Юлія Гвоздович закликала батьків зважати на нові правила карантину та в умовах надзвичайної ситуації оминати дитячі майданчики. Назар Палідович та Віталій Свіщов закликали бути уважними та допомагати людям похилого віку.

Петро Адамик звернув увагу на цільове використання коштів в умовах поширення епідемії та закликав не скорочувати фінансування спортивної галузі, а натомість контролювати прозорість закупівель та поточних витрат. Мирослав Данилків запросив читачів долучатися до Всеукраїнського Руху #SaveФОП на підтримку малих та середніх підприємців. Декілька емоційних звернень було і від депутатів-медпрацівників: Ігоря Стояновського, Андрія Рікоти, Орисі Богун. Так, Ігор Стояновський у дописі від 27 березня пояснив: “Залишайтесь вдома та дотримуйтесь карантину, якщо не хочете щоб вашу пневмонію лікував ортопед – травматолог”. Сергій Івах виступив із ініціативою переймати досвід інших країн та закликав музикантів “створювати атмосферу радості”.

 

Позитивним є те, що поширюючи переважно перевірену інформацію, депутати як лідери суспільної думки, сприятливо впливають на поведінку своїх читачів. Високою є взаємодія з дописами, проявом якої є передусім коментарі. У окремих випадках, користувачі соціальної мережі Facebook можуть позначати обранців у своїх дописах про ініціативи чи потребу у підтримці, а інколи навіть створюють дописи у профайлах самих депутатів. Так, наприклад, користувачка соціальної мережі Ірина Юнко, запитала думку Андрія Карбовника про те, що мешканці району Сихів не завжди обмежують свою активність в умовах карантину та отримала відповідь на своє запитання.

Підсумовуючи, варто відмітити, що тема коронавірусу, попри її загально негативний контекст, висвітлюється депутатами Львівської міської ради у позитивній тональності. Не зважаючи на те, що для більшості обранців основною платформою для комунікації є Facebook, частина матеріалів дублюється також і у розділі “Трибуна депутата” на Інформаційному порталі ЛМР. Важливим є те, що половина від складу депутатського корпусу регулярно інформує громадян про роботу міських структур в умовах кризи, з них близько чверті обранців взяло на себе відповідальність за організацію волонтерських рухів та ініціатив, спрямованих на практичну допомогу вразливим категоріям громадян та медичним закладам. Однак з опрацьованих матеріалів важко зробити висновки про адаптованість обранців до здійснення в умовах карантину безпосередньо депутатських обов’язків, таких як проведення прийому виборців, звітування, скерування запитів тощо. Тільки п’ята частина депутатів продовжує інформувати виборців про результати своєї роботи у цьому ключі, а тому хотілося б, щоб в подальшому цей показник зростав.

 

Автор Анжеліка Зозуля

 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись:

На сайті організації

В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»:

В соціальній мережі Facebook

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до: Тарас Радь, представник Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області

тел.: 098-765-86-22

e-mail: lviv@opora.org.ua                                

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА»