Бути наполегливими: у Львові поділилися порадами про співпрацю з місцевими депутатами
8 червня у Львові відбувся тренінг для молоді “Майстерня помічника депутата міської ради”. Навчання відбулось в рамках ініціативи “Молодь у…
У рамках кампанії “Атестація. Депутати міських рад” Громадянська мережа ОПОРА у Львові презентувала результати моніторингу діяльності депутатського корпусу Львівської міської ради поточного сьомого скликання за період з 1 листопада 2016 р. до 30 листопада 2017 року.
“Кампанія мала на меті з’ясувати ситуацію із ставленням депутатів Львівської міської ради до свої обов’язків, виходячи з вимог, по-перше, українського законодавства, і по-друге, практик належного врядування, – розповів аналітик Громадянської мережі “Опора” Тарас радь. – Поряд з оцінюванням діяльності кожного депутата та вибудовуванням рейтингу, що дозволяє порівнювати місцевих обранців між собою, важливим завданням було означити основні проблеми діяльності депутатського корпусу, визначити їх суб’єктивні та об’єктивні причини, а також розробити загальні та персональні рекомендації для депутатів Львівської міської ради, що сприятимуть прозорості, доброчесності та підзвітності їх діяльності”.
Паралельно з комплексним моніторингом було проведено експертне опитування, в якому взяло участь 23 місцевих експерти з журналістського, наукового і громадського середовищ. Експертне опитування не впливало на визначення комплексної оцінки діяльності депутатів, оскільки базувалося на особистому сприйнятті місцевих обранців експертами, їх поінформованості про діяльність депутатів.
За підсумками моніторингової кампанії майже третина депутатського корпусу (32%), а саме 20 обранців, отримали позитивні оцінки. Беззаперечними лідерами рейтингу стали Юлія Гвоздович та Мирослав Данилків, які стали єдиними депутатами, які отримали оцінку “5”. Ще 18 львівських депутатів отримали оцінку “4”. Серед них Петро Адамик, Тарас Гупало, Остап Доскіч, Ігор Дякович, Роман Іванців, Сергій Івах, Андрій Карбовник, Юрій Кужелюк, Юрій Моравецький, Уляна Пак, Ольга Посипанко, Андрій Рікота, Володимир Ропяк, Ірина Сердюк, Олег Сорочкін, Роман Федишин, Тарас Чолій і Дмитро Чунис.
У той же час більша частина депутатського корпусу (52%) – 33 депутати – отримали нейтральну оцінку “3”. Значна частина депутатів має недопрацювання у сфері підзвітності перед виборцями – підготовка індивідуального звіту, його оприлюднення та публічне обговорення. Дехто з депутатів не бере активної участі у сесійній роботі, не користується такими інструменти депутатської роботи як запити і звернення, право на виступ.
Варто відзначити, що найнижчу комплексну оцінку “1” не отримав жоден депутат Львівської міської ради. Натомість десять депутатів (16%) отримали негативну оцінку “2”. Серед них Орися Богун, Олег Василишин, Андрій Дворакевич, Оксана Динік, Тарас Кльофа, Григорій Козловський, Володимир Крицак, Христина Паньків, Ігор Стояновський і Андрій Шевців. Їхньою спільною найслабшою стороною діяльності є неналежне здійснення щомісячного прийому громадян та періодичного інформування й щорічного звітування про результати депутатської діяльності. Інші депутати також мають аналогічні проблеми, проте вони могли урівноважити їх іншими показниками.
Найслабшою стороною діяльності депутатського корпусу Львівської міської ради є звітування. Менше третини львівських обранців, а саме 18 осіб, станом на листопад 2017 року оприлюднили індивідуальні звіти за результатами діяльності у 2016 році, а ще менше провели публічне звітування на відкритій зустрічі. Крім цього, проблемою залишається помилкове трактування річного звіту фракції як особистого звіту кожного депутата. Підготовка та презентація звіту фракції за рік діяльності є хорошою практикою, яку варто продовжувати надалі, незважаючи на те, що вона не є регламентована законодавством. Проте вона не може підміняти собою обов’язку кожного депутата оприлюднювати звіт та публічно звітувати за свою діяльність перед виборцями.
“Позитивно оцінюємо виконання вимог щодо звітування депутатами фракції Української Галицької Партії та частини депутатів фракції БПП-“Солідарність”, ВО “Свобода” і Громадянської позиції. Фракції партій Об’єднання “Самопоміч”, УКРОП і Громадський рух “Народний контроль” обмежувалися публікаціями коротких коментарів депутатів про їх роботу за рік у партійних газетах чи поширення відеороликів. Проте на момент підготовки цього підсумкового звіту інформації про звітування депутатів та фракцій за підсумками 2017 року було помітно більше, що дозволяє зробити припущення про те, що показник звітування депутатського корпусу за 2017 рік буде відчутно вищим”, – повідомила юрист Громадянської мережі “Опора” у Львові Наталія Радиш.
“Найвищі показники за підсумками моніторингової кампанії “Атестація. Депутати міських рад” депутати Львівської міської ради продемонстрували за критеріями, які стосуються питань доброчесності, – акцентує аналітик Тарас Радь. – В цілому, простежується хороший рівень дисциплінованості депутатів у роботі у сесійній залі, засіданні постійних комісій, декларування власних доходів та повідомлення про конфлікт інтересів. Скажімо, 47 львівських депутатів відвідали 80% усіх пленарних засідань протягом поточної каденції і лише четверо – менше 50%; 42 депутати відвідали 80% засідань постійних комісій і троє – менше 50%; 35 депутатів виступали на 50% пленарних засідань і більше, а середній показник поданих депутатських запитів становить близько 10 на одного обранця. Усі депутати Львівської міської ради подали декларації про доходи за 2016 рік”.
За коментарями просимо звертатися до Тараса Радя та Наталії Радиш: 254-61-63.