Як часто депутати ЛМР заявляють про конфлікт інтересів – результати моніторингу

Дата: 26.06.2018

Для дослідження було проаналізовано протоколи засідань Львівської міської ради з січня по травень 2018 року. За цей період відбулося п’ять пленарних засідань – 25 січня, 15 лютого, 22 березня, 19 квітня і 17 травня. На початку кожного засідання головуючий – міський голова Андрій Садовий або секретар ради Анатолій Забарило – зверталися до депутатського корпусу з проханням оголосити, якщо у когось є потенційний або може виникнути реальний конфлікт інтересів при розгляді питань порядку денного.

У період з січня по травень 2018 року було зафіксовано 10 випадків декларування реального конфлікту інтересів, які стосувалися п’яти депутатів Львівської міської ради, а саме Романа Федишина (Об’єднання “Самопоміч”), Остапа Доскіча (БПП “Солідарність”), Оксани Динік (Об’єднання “Самопоміч”), Григорія Козловського (БПП “Солідарність”) і Назара Палідовича (Громадянська позиція). Усі вони були об’єктом нашого попереднього дослідження, що є свідченням наявності певної окресленої групи депутатів, які потенційно матимуть конфлікт інтересів у подальшому, оскільки займаються приватною справою, яка час-від-часу накладається із здійснення ними представницьких функцій.

 

ДепутатФракціяЗасіданняБізнесДекларуванняГолосування
Федишин РоманОб’єднання Самопоміч25.01.2018ТзОВ Шувартакне голосував
15.02.2018ТзОВ Шуварніне голосував
22.03.2018ТзОВ Шувартакне голосував
Динік ОксанаОб’єднання Самопоміч22.03.2018ТзОВ Львівська ізоляторна компаніятакне голосувала
17.05.2018ТзОВ Львівська ізоляторна компаніятакутрималася
Доскіч ОстапБПП Солідарність15.02.2018ТзОВ Тібеттакне голосував
22.03.2018ТзОВ Тібетвідсутнійвідсутній
19.04.2018ПП Фірма Галич-Кабельтакне голосував
19.04.2018ПП Фірма Галич-Кабельтакне голосував
Козловський ГригорійБПП Солідарність15.02.2018ПП Телецьтаквідсутній
Палідович НазарГромадянська позиція19.04.2018ТЗОВ Галицька Здобатакне голосував
17.05.2018ТЗОВ Галицька Здобатакне голосував

 

Найбільша кількість випадків реального або потенційного конфлікту інтересів припадає на двох депутатів Остапа Доскіча і Романа Федишина, які протягом перших п‘яти місяців поточного року потрапляли у таку ситуацію чотири і три рази відповідно. У випадку Романа Федишина це пов’язано з ТзОВ “Шувар”, контрольний пакет акцій якого знаходиться у власності депутата. Три випадки пов’язані з господарською діяльністю ринку “Шувар” були зафіксовані під час пленарних засідань 25 січня, 15 лютого і 22 березня. Під час засідання 15 лютого, коли розглядалося питання Про внесення змін до ухвали міської ради від 29.01.2015 № 4270 “Про затвердження Програми сприяння розвитку львівських товаровиробників на 2015-2017 роки, де поміж інших також згадується ТзОВ “Шувар” він не декларував конфлікту інтересів, проте утримався від голосування. Проте вже під час наступного засідання, під час якого розглядалося суміжне питання Про затвердження переліку підприємств, які відповідають критеріям, визначеним Програмою сприяння розвитку львівських товаровиробників на 2015-2018 роки (питання порядку денного №5), Роман Федишин задекларував наявність конфлікту інтересів і зазначив, що утримається від голосування. Загалом даний обранець завжди утримується від голосування в умовах конфлікту інтересів чи то керуючись рекомендацією Регламенту, чи для власного перестрахування. При цьому усі рішення були прийняті Львівською міської радою.

Чотири рази в умовах конфлікту інтересів був Остап Доскіч, який є акціонером і співвласником ТзОВ “Тібет” або ПП “Фірма “Галич-Кабель”. Тричі він декларував наявність конфлікту інтересів і один раз був відсутній на засіданні.

Під час розгляду додаткового питання №9 у межах питання №128 порядку денного пленарного засідання від 15 лютого Григорій Козловський озвучив інформацію щодо конфлікту інтересів в контексті розгляду даного питання “Про продовження ПП “Телець” терміну оренди земельної ділянки на вул. Бойківській, 30-б”. Згідно даних електронної декларації депутат є власником 50% загального капіталу ПП “Телець”. В результаті, як показує електронна система “Віче” він був відсутній під час голосування, тоді як саме рішення було прийнятим.

Наявність конфлікту інтересів також озвучувала Оксана Динік під час розгляду ухвали Про затвердження переліку підприємств, які відповідають критеріям, визначеним Програмою сприяння розвитку львівських товаровиробників на 2015-2018 роки” під час засідання 22 березня. Крім цього вона зазначила, що утримається від голосування, що підтверджує електронна система “Віче”. Хоча депутатка не пояснювала змісту конфлікту інтересу, проте у тексті ухвали, поміж інших підприємств згадується ТзОВ “Львівська ізоляторна компанія”, співвласником і генеральним директором якої вона є. ТзОВ “Львівська ізоляторна компанія” стосувалося й інше рішення, яке виносилося на розгляд ради 17 травня. Мова йде про питання №75 щодо затвердження ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Зеленій, 301, надання земельних ділянок на вул. Зеленій, 301 та надання ТзОВ «Компанія Цезар ЛВ» дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на вул. Зеленій, 301. Депутатка утрималася від голосування, попередньо заявивши про конфлікт інтересів.

Під час засідання 19 квітня Назар Палідович поінформував про наявність у нього конфлікту інтересів при розгляді питання Про внесення змін до ухвал міської ради від 02.03.2017 № 1568 та від 27.04.2017 № 1888(питання №34 порядку денного), проте не пояснив його змісту. Дана ухвала стосувалася зміни термінів користування МАФами. Оскільки депутат є співвласником і комерційним директором ТзОВ “Галицька Здоба”, яка реалізує свою продукцію через мережу тимчасових споруд, можна припустити, що окремі з тих, щодо яких приймалося рішення мали відношення до підприємницької діяльності обранця. Хоча Назар Палідович не брав участі у голосуванні, проте згодом розгляд рішення було перенесено. На наступній сесії питання розглядалося серед додаткових – депутат, заявившли про конфлікт інтеерсів, не голосував.

Також на порядки денні сесій виносилися питання, щодо яких депутати мали б заявляти про потенційний конфлікт інтересів, виходячи з принципу доброчесності. Мова йде про питання щодо затвердження угоди про підготовку кредитного фінансування від 16.03.2018, укладеної між Львівською міською радою, Європейським банком реконструкції та розвитку і ЛКП “Львівелектротранс“. Відповідно до Угоди ЄБРР розглядає можливість участі в проекті шляхом надання ЛКП “Львівелектротранс” довгострокового фінансування в сумі до 15 мільйонів євро під гарантії Львівської міської ради на оновлення тролейбусного парку. Як відомо, директором ЛКП є Олег Береза (“Самопоміч”). Депутат за це питання проголосував позитивно, про конфлікт інтересів не заявляв. Так само позитивно голосує за питання щодо свого роботодавця інший депутат з “Самопомочі” – Олег Шмід, який працює у ЛКП “Львівавтодор”.

На основі вияивлених фактів, аналітики Громадянської мережі ОПОРА розробили низку рекомендацій щодо врегулювання реального та потенційного конфлікту інтересів депутатами ЛМР. Зокрема експерти радять уніфікувати загальну процедуру декларування конфлікту інтересів і прописати її окремому документі, наприклад, Кодексі етичної поведінки.

Рекомендації:

  • Загальна процедура декларування КІ має бути уніфікована і мала б бути прописана в окремому документі, наприклад, Кодексі етичної поведінки;
  • Депутат має мати можливість інформувати про конфлікт інтересів завчасно шляхом звернення до Комісії законності, депутатської діяльності та свободи слова ради з заявою про потенційний чи реальний КІ щодо питання порядку денного;
  • Звертатися із заявою має мати право не лише депутат, у якого наянвий КІ, але й колега, який знає про його наявність;
  • Заяви про КІ реєструються у відповідному журналі;
  • Для того, щоб можна було виявити КІ завчасно, порядки денні мають оприлюднюватися із додатками не пізніше 5 днів перед засіданням, щоб його можна було виявити;
  • Перед початком пленарного засідання, головуючий оголошує про наявність заяв та озвучує їх суть;
  • У разі, якщо депутат не зміг завчасно подати заяву, він зобовязаний оголосити про КІ перед голосуванням;
  • Необхідно деталізувати процедуру декларування і протоколювання КІ на засіданнях комісії в уніфікованому документі.

Громадська кампанія з “Атестації депутатів місцевих рад” започаткована Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» та реалізується в партнерстві з громадськими організаціями з інших областей України. Антикорупційний компонент Атестації депутатів місцевих рад реалізується в рамках проекту ООО ВГО “Комітет виборців України” “Доброчесні місцеві депутати” за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії. За реалізацію ініціативи в Львівській області відповідає Львівське представництво Громадянської мережі ОПОРА”.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись:

На сайті організації

В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

В соціальній мережі Facebook

Контактна особа: Офіс Громадянської мережі ОПОРА у Львові – тел. 032 254 61 63, e-mail: lviv@opora.org.ua