Як депутати-мажоритарники Львівщини голосують за  політику посиленого контролю над депутатами усіх рівнів

Дата: 23.02.2016

16 лютого 2016 року у ВРУ було прийнято Закон про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України” (щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку у багатомандатному окрузі) за реєстраційним № 3700. За його прийняття проголосувало 236 народних депутатів.

Закон запроваджує можливість виключення кандидатів у народні депутати України із виборчих списків вже після оголошення результатів голосування на підставі рішення з’їзду політичної партії. У разі набуття чинності цим законом, з’їзди партій зможуть змінювати черговість набуття мандатів кандидатів, включених до виборчих списків парламентських політичних сил. Це означає, що у такий спосіб пропонується застосувати один із специфічних різновидів партійного імперативного мандата, котрий ставить рішення партії вище волевиявлення виборців.

Ми проаналізували результат голосування народних депутатів, які були обрані в одномандатних виборчих округах в межах Львівської області. З поміж 12 львівських депутатів-мажоритарників свої голоси «за» даний законопроект віддали четверо представників фракції Блок Петра Порошенка  – Андрій Лопушанський, Андрій Кіт та брати Богдан і Ярослав Дубневичі та представниця Самопомочі Ірина Подоляк. Позафракційний Володимир Парасюк «утримався», а Олег Мусій, Богдан Матківський, Дмитро Добродомов, Михайло Бондар та Оксана Юринець не голосували. Щоправда, двоє останніх були зареєстровані на відповідному засіданні, однак під час голосування були «відсутні» (тобто витягнули свої картки для голосування). А Тарас Батенко на вчорашньому засіданні не був присутнім взагалі.

Разом з тим, якщо аналізувати, як львівські представники голосують загалом за політику посиленого контролю над депутатами усіх рівнів, то лише Богдан Матківський послідовно не голосує за такі законопроекти, натомість Михайло Бондар максимально голосує «за». Із детальнішим голосуванням народних депутатів за законопроекти, які стосуються введення партійного імперативного мандату, можна ознайомитися на сайті rada4you.org.

Резонансний законопроект №3700 було внесено лідерами п’яти депутатських фракцій — Блок Петра Порошенка «Солідарність», Народний Фронт, «Об’єднання Самопоміч», ВО «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка. Протягом грудня 2015 – лютого 2016 року відбулося 25 відповідних голосувань. Таким чином, законопроект №3700 поставив своєрідний антирекорд за кількістю спроб включити його до порядку денного та результативно проголосувати.

Окрім того, що положення документу загрожують конституційним засадам виборчого процесу через запровадження партійного диктату на рівні виборчих списків, сам процес голосування супроводжувався грубим порушенням Закону України “Про Регламент Верховної Ради України”. Звертаємо увагу, що результативне голосування народних депутатів України відбулося вже після неотримання цим проектом необхідної підтримки депутатського корпусу.

У той же час після голосування проекту закону у ВРУ було зареєстровано Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16 лютого 2016 року про прийняття за основу та в цілому проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України” (щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку у багатомандатному окрузі) (реєст. №3700-П1 від 16.02.2016). У разі прийняття відповідної постанови, вдасться зупинити процес деградації виборчого законодавства в Україні.