Як львівські депутати-мажоритарники користуються правом подавати депутатські запити

Дата: 11.05.2015

Серед інших прав, якими наділені депутати Верховної Ради для реалізації своїх повноважень є право подавати депутатські звернення та запити до органів влади, підприємств, установ та організацій, незалежно від їх форми власності та підпорядкування. Отримані в результаті свої запитів і звернень відповіді депутат може використовувати при подальшій роботі над законопроектами чи для обґрунтування відповідей на звернення виборців.

Депутатське звернення – це пропозиція відповідним органам влади чи підприємству дати офіційне роз’яснення чи викласти позицію з питань, віднесених до їх компетенції. Депутат має право бути присутній під час розгляду свого звернення, яке повинно відбутися протягом 10 днів з моменту отримання.

Депутатський запит є вже вимогою народного депутата або групи народних депутатів дати офіційну відповідь з питань, віднесених до компетенції адресатів. Окрім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також  підприємств, установ та організацій, запит (на відміну від звернення) може бути поданий до Президента України, органів Верховної Ради України, до Кабінету Міністрів України. Також відмінним від звернення є те, що запит має бути виголошений на пленарному засіданні та підтриманий не менше як 90 депутатами Ради. Термін розгляду становить 15 днів з можливістю депутата бути також присутнім при розгляді свого запиту.

Народний депутат має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит і провести його обговорення на засіданні Верховної Ради (якщо таке рішення буде підтримане не менше 90 голосами). За результатами обговорення у парламенті приймається відповідне рішення.

Отже, депутатський запит – це ефективніший інструмент звернення депутата до органів державної чи місцевої влади, підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування, адже має бути підтриманий іншими депутатами, а його відповідь може обговорюватися під час пленарних засідань.

 

mazhory

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, з якими питаннями та до яких органів влади зверталися народні депутати Львівщини. Дослідження охоплює період від початку повноважень ВРУ VIII каденції до 30 квітня 2015 року.

Загалом мажоритарники Львівщини є досить активними у поданні запитів, адже подали 92 запити, на 58 з яких вже отримали відповіді. Найактивнішими є Дмитро Добродомов — 15 запитів та брати Дубневичі, які подали по 14 запитів, Тарас Батенко — 11 запитів. Володимир Парасюк подав 8 запитів, по 6 — Оксана Юринець, Ірина Подоляк та Михайло Бондар, по 5 — Богдан Матківський та Олег Мусій. Андрій Кіт зареєстрував лише 2 запити, а  от Андрій Лопушанський не подав жодного.

Що ж стосується тематики запитів, то значна частина з них стосується економічних питань, питань дотримання законності та інших. Жоден депутат не звертався з запитами, які пов’язані із законотворенням. Депутати мають право подавати як колективні, так і  індивідуальні запити. Не подали жодного індивідуального запиту депутати Юринець, Матківський, Лопушанський та Кіт.

ОкругПІБ депутатащодо скарг і заяв вибо-рцівз питань дотри-мання закон-ностіінші пита-нняекологія
і над-звичай-ні ситуа-ції
полі-тичні пита-нняеко-номіч-ні пи-таннягумані-тарні пита-ннясоціа-льні пита-нняоборо-на і націо-нальна
безпека
питан-ня законо-творен-ня
115Добродо-мов Д.Є.19221
116Подоляк
І.І.
321
117Юринець О.В.321
118Дубневич
Б.В.
41621
119Бондар М.Л.213
120Дубневич Я.В.1751
121Матківсь-кий Б.М.5
122Парасюк В.З.62
123Батенко Т.І.51131
124Мусій О.С.32
125Лопушан-ський А.Я.
126Кіт А.Б.2

Варто відмітити, що значна частина запитів прямо чи опосередковано стосуються проблем львів’ян та жителів області. Так, депутати колективно зверталися щодо: 1) розтрати коштів та зловживання службовим становищем керівництвом ДП “Міжнародний аеропорт “Львів” імені Данила Галицького” (Оксана Юринець, Ярослав Дубневич, Богдан Дубневич); 2) вжиття невідкладних заходів реагування для недопущення відміни курсування потяга №142/141 “Львів-Київ” з 20 лютого 2015 року (Михайло Бондар, Дмитро Добродомов, Богдан Матківський та Олег Мусій); 3) скоєння кримінальних порушень стосовно майна активістки Юлії Лацик (Ірина Подоляк та Оксана Юринець) та ін.

Окрім цього, депутати індивідуально звертаються з запитами щодо проблем округу:

– з приводу загрозливої екологічної ситуації, яка склалася на території міста Новий Розділ та прилеглих до нього сіл Львівської області внаслідок діяльності Роздільського Державного гірничо-хімічного підприємства “Сірка”  (Тарас Батенко);

– щодо проведення незалежного професійного аудиту витрат бюджетних коштів у системі освіти міста Львова та Львівської області (Дмитро Добродомов);

– щодо відновлення роботи залізничного переїзду в селі Підбірці Пустомитівського району Львівської області (Богдан Дубневич);

– щодо виділення коштів з державного бюджету із цільовим призначенням для завершення робіт на об’єктах захисту населених пунктів від паводкових затоплень водами річки Дністер на території Самбірського району Львівської області (Ярослав Дубневич);

– щодо вирішення питання продовження роботи шахти “Зарічна” державного підприємства “Львіввугілля” (Олег Мусій);

– щодо виділення із Державного бюджету України коштів на проведення капітального ремонту автомобільної дороги “Яворів-Немирів” (Р40) – “Немирів-Грушів” (Т1403) (Володимир Парасюк).

Більше про запити депутатів Верховної Ради можна знайти за  посиланням:   http://rada.oporaua.org/ua/chitati/novini/5889-narodni-deputaty-zareiestruvaly-pivtory-tysiachi-deputatskykh-zapytiv

Довідково: детальну інформацію про кожен запит ОПОРА зібрала з офіційного порталу Верховної Ради України. Звертаємо увагу, що офіційний портал працює нестабільно, тому деякої інформації може бракувати.