Серед інших прав, якими наділені депутати Верховної Ради для реалізації своїх повноважень є право подавати депутатські звернення та запити до органів влади, підприємств, установ та організацій, незалежно від їх форми власності та підпорядкування. Отримані в результаті свої запитів і звернень відповіді депутат може використовувати при подальшій роботі над законопроектами чи для обґрунтування відповідей на звернення виборців.
Депутатське звернення – це пропозиція відповідним органам влади чи підприємству дати офіційне роз’яснення чи викласти позицію з питань, віднесених до їх компетенції. Депутат має право бути присутній під час розгляду свого звернення, яке повинно відбутися протягом 10 днів з моменту отримання.
Депутатський запит є вже вимогою народного депутата або групи народних депутатів дати офіційну відповідь з питань, віднесених до компетенції адресатів. Окрім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій, запит (на відміну від звернення) може бути поданий до Президента України, органів Верховної Ради України, до Кабінету Міністрів України. Також відмінним від звернення є те, що запит має бути виголошений на пленарному засіданні та підтриманий не менше як 90 депутатами Ради. Термін розгляду становить 15 днів з можливістю депутата бути також присутнім при розгляді свого запиту.
Народний депутат має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит і провести його обговорення на засіданні Верховної Ради (якщо таке рішення буде підтримане не менше 90 голосами). За результатами обговорення у парламенті приймається відповідне рішення.
Отже, депутатський запит – це ефективніший інструмент звернення депутата до органів державної чи місцевої влади, підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування, адже має бути підтриманий іншими депутатами, а його відповідь може обговорюватися під час пленарних засідань.

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, з якими питаннями та до яких органів влади зверталися народні депутати Львівщини. Дослідження охоплює період від початку повноважень ВРУ VIII каденції до 30 квітня 2015 року.
Загалом мажоритарники Львівщини є досить активними у поданні запитів, адже подали 92 запити, на 58 з яких вже отримали відповіді. Найактивнішими є Дмитро Добродомов — 15 запитів та брати Дубневичі, які подали по 14 запитів, Тарас Батенко — 11 запитів. Володимир Парасюк подав 8 запитів, по 6 — Оксана Юринець, Ірина Подоляк та Михайло Бондар, по 5 — Богдан Матківський та Олег Мусій. Андрій Кіт зареєстрував лише 2 запити, а от Андрій Лопушанський не подав жодного.
Що ж стосується тематики запитів, то значна частина з них стосується економічних питань, питань дотримання законності та інших. Жоден депутат не звертався з запитами, які пов’язані із законотворенням. Депутати мають право подавати як колективні, так і індивідуальні запити. Не подали жодного індивідуального запиту депутати Юринець, Матківський, Лопушанський та Кіт.
Варто відмітити, що значна частина запитів прямо чи опосередковано стосуються проблем львів’ян та жителів області. Так, депутати колективно зверталися щодо: 1) розтрати коштів та зловживання службовим становищем керівництвом ДП “Міжнародний аеропорт “Львів” імені Данила Галицького” (Оксана Юринець, Ярослав Дубневич, Богдан Дубневич); 2) вжиття невідкладних заходів реагування для недопущення відміни курсування потяга №142/141 “Львів-Київ” з 20 лютого 2015 року (Михайло Бондар, Дмитро Добродомов, Богдан Матківський та Олег Мусій); 3) скоєння кримінальних порушень стосовно майна активістки Юлії Лацик (Ірина Подоляк та Оксана Юринець) та ін.
Окрім цього, депутати індивідуально звертаються з запитами щодо проблем округу:
– з приводу загрозливої екологічної ситуації, яка склалася на території міста Новий Розділ та прилеглих до нього сіл Львівської області внаслідок діяльності Роздільського Державного гірничо-хімічного підприємства “Сірка” (Тарас Батенко);
– щодо проведення незалежного професійного аудиту витрат бюджетних коштів у системі освіти міста Львова та Львівської області (Дмитро Добродомов);
– щодо відновлення роботи залізничного переїзду в селі Підбірці Пустомитівського району Львівської області (Богдан Дубневич);
– щодо виділення коштів з державного бюджету із цільовим призначенням для завершення робіт на об’єктах захисту населених пунктів від паводкових затоплень водами річки Дністер на території Самбірського району Львівської області (Ярослав Дубневич);
– щодо вирішення питання продовження роботи шахти “Зарічна” державного підприємства “Львіввугілля” (Олег Мусій);
– щодо виділення із Державного бюджету України коштів на проведення капітального ремонту автомобільної дороги “Яворів-Немирів” (Р40) – “Немирів-Грушів” (Т1403) (Володимир Парасюк).
Більше про запити депутатів Верховної Ради можна знайти за посиланням: http://rada.oporaua.org/ua/chitati/novini/5889-narodni-deputaty-zareiestruvaly-pivtory-tysiachi-deputatskykh-zapytiv
Довідково: детальну інформацію про кожен запит ОПОРА зібрала з офіційного порталу Верховної Ради України. Звертаємо увагу, що офіційний портал працює нестабільно, тому деякої інформації може бракувати.