Львівщина – один з лідерів відображення теми транскордонного співробітництва у місцевих програмах регіонального розвитку

Дата: 15.02.2018

14 лютого у м. Львів відбувся круглий стіл, на якому посадовці та громадські діячі Львівщини (Олександр Софій, керівник аналітичної групи громадської організації «Європейський діалог», Світлана Зимовіна, начальник Головного управління статистики у Львівській області, Хім’як Василь, Зубрицька Олена, старші експерти Представництва у Львові Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, Володимир Коруд, віце-президент Львівської торгово-промислової палати, Богдан Матолич, директор громадського організації Інститут транскордонного співробітництва та європейської інтеграції  та інші) обговорили вплив європейської політики транскордонного співробітництва на розвитку регіону та шляхи посилення її ефективності. Вони проаналізували узгодженість стратегічних документів з регіонального розвитку Львівської області з пріоритетами транскордонної політики ЄС. Експерти також надали рекомендації для ефективного використання допомоги від Європейського Союзу.

«Більшість комплексних планувальних документів Львівщини містять транскордонну складову як ключовий пріоритет розвитку регіону. Зокрема, у Стратегії розвитку Львівської області на період до 2020 року, розширення транскордонного співробітництва розглядається як наскрізна тема, що інтегрована в різні сценарії розвитку області й органічно узгоджується з рештою стратегічних цілей. Разом з тим, у Львівській області не розроблено окремого уніфікованого документа, який би містив оцінку потреб та визначав напрямки, зміст, систему реалізації та інструменти фінансування політики транскордонного співробітництва»,  розповів аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут.

Він назвав ключові проблеми, що не дозволяють ефективно використати інструмент транскордонного співробітництва для розвитку регіону:

  • неефективне фінансове планування – запит на фінансування проектів значно перевищує можливі видатки;
  • відсутність координації роботи різних гравців та суб’єктів, дотичних до теми транскордонного співробітництва;
  • формування порядку денного донорськими організаціями та програмами міжнародної технічної допомоги, а не органами виконавчої влади;
  • відсутність освітньо-наукового, економічного та екологічного напрямів серед пріоритетів транскордонного співробітництва;
  • відсутність загальної статистичної інформації про проекти, а також оцінки їх впливу на розвиток регіону.


Олена Зубрицька, старший експерт Представництва у Львові Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, пояснила, що Європейський інструмент сусідства пропонує 10 тематичних цілей, з яких кожна програма міжнародної технічної допомоги обирає кілька найважливіших для себе – максимум 4. «Вибір цілей здійснюється спільно 14 регіонами з України, Польщі та Білорусі. Львівщина відстоювала теми економічного розвитку та екології, однак більшість регіонів не приєдналися до цієї пропозиції і зійшлися на інших тематичних цілях»– зазначила вона. Крім того, порядок денний програми, не визначається у Брюсселі. Наразі пропозиції до цілей на наступний період формує спільний моніторинговий комітет, до складу якого входять представники всіх регіонів та окремих міністерств. Старший експерт наголосила на важливості розробки індикаторів для відстеження ефективності реалізації проектів транскордонного співробітництва.

«Програма транскордонного співробітництва мала б працювати для вирішення спільних проблем прикордонних регіонів Польщі та України. Однак, попри те, що різні програмні документи Львівщини визначають пріоритетом транскордонне співробітництво, ми не маємо єдиної спільної стратегії діяльності. У Львівській області реалізовується близько 1200 проектів в межах транскордонного співробітництва, однак вони між собою не скоординовані, немає єдиного банку даних чи платформи, яка б дозволяла відслідковувати їх дієвість», – зазначив директор громадського організації Інститут транскордонного співробітництва та європейської інтеграції Богдан Матолич.

Ще одна проблема – досить часто проекти транскордонного співробітництва не узгоджуються між собою і не спираються на потреби та проблеми регіону. Начальник Головного управління статистики у Львівській області Свiтлана Зимовiна вважає, що цю проблему вирішить збір даних для аналізу та розробки стратегії розвитку Львівщини. «Проекти транскордонного співробітництва дуже часто не узгоджуються між собою та не спираються на потреби та проблеми регіону»,  відзначає вона. Пані Зимовіна розповіла, що в рамках спільного польсько-українського проекту, Управління статистики зібрало і найближчим часом оприлюднить порівняльні дані Підкарпатського і Люблінського воєводств та Львівської області. Вони стосуються валового регіонального продукту, номінальної зарплати в євро, очікуваної тривалості життя, показників смертності і туберкульозу. «Аналізуючи і послуговуючись цими даними, мають розроблятися і реалізовуватися проекти транскордонного співробітництва. Вочевидь, не вистачає єдиного координаційного центру, який би, послуговуючись зібраною інформацією, визначав подальшу стратегію транскордонної політики», – наголосила начальник Головного управлінні статистики у Львівській області.

Експерт «Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень» і координатор дослідження Євген Романенко повідомив, що зауваження та пропозиції, висловлені під час круглого столу, будуть доопрацьовані та представлені на підсумковій міжнародній конференції, що пройде в Києві весною.

Детальніше: Олександр Неберикут, (032) 254-61-63, aberykolo@opora.org.ua

Довідково: Круглий стіл проходив за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується ЄС та виконується Міжнародним фондом «Відродження». Метою проекту є підвищення ефективності виконання регіональної політики та транскордонного співробітництва в прикордонних регіонах України.